Provazochodec přenesl při Vltavské štafetě kapsli s vodou mezi hlavními věžemi Českého Krumlova















ČESKÝ KRUMLOV – Velkou pozornost budil provazochodec, který v sobotu před osmou večerní procházel po laně mezi věží kostela a zámku v Českém Krumlově. Bylo to však mnohem víc než artistické vystoupení, protože Josef Vychodil přenesl mezi těmito symboly duchovní i světské moci unikátní kapsli s vodou nabranou u pramenů Vltavy. Na zámecké věži ji předal kastelánovi, čímž Vltavská štafeta postoupila do další etapy na trase ze Šumavy do Prahy. Dnes míří do Zlaté Koruny a pak postupně do Českých Budějovic, Hluboké nad Vltavou a mnoha dalších míst spjatých s naší národní řekou.
Sobotní program akce Vltava slavná & splavná vytvořil most, který se klenul i nad Lazebnickým mostem se sochou sv. Jana Nepomuckého. Právě tohoto českého patrona, který stojí na mostech v celém světě a je mimo jiné ochráncem řemesel spojených s vodou, připomněla odpoledne mše za Eleonoru a Adama ze Schwarzenberga v českokrumlovském kostele sv. Víta.
„Svatý Jan Nepomucký byl hlavní patronem Schwarzenbergů, kteří byli i velkými podporovateli jeho svatořečení v 18. století. V krumlovském kostele sv. Víta je velmi cenná kaple sv. Jana Nepomuckého, v níž jsou uložena srdce pěti generací příslušníků tohoto rodu. Přáli si totiž, aby jejich srdce zůstala v Českém Krumlově, kde to milovali. A právě na letošní rok připadá výročí 300 let od založení této kaple,“ vysvětlil šéf jihočeských památkářů Petr Pavelec důvody, proč byl součástí Vltavské štafety i tento originální most propojující kostel a zámek. V hospodářské kanceláři zámku se totiž za vlády Schwarzenbergů zrodily velké vltavské projekty týkající se lesnictví, dřevařství i splavnosti včetně stavby Schwarzenberského kanálu na Šumavě.
Přes Zlatou Korunu v neděli do Českých Budějovic
Divácky vděčný happening propojil duchovní i hospodářskou tradici a upozornil na to, co všechno souvisí s řekou Vltavou a jak obrovský význam měla a má pro krajinu a život i obživu lidí. Symbolický most z ochozu kostelní věže na ochoz hlavní dominanty města, kterou je zámecká věž, měřil asi 250 metrů. Provazochodec ho zdolal překvapivě rychle a bez zaváhání, což budilo velké nadšení obyvatel i turistů, včetně hudebníků, kteří se právě chystali v Pivovarské zahradě na velký koncert. Ve výšce zhruba 70 metrů přešel Josef Vychodil po natažené slackline široké 2,5 centimetru. Měl na sobě kostým anděla a nádobu s vodou, kterou štafeta přemisťuje 66 dní na lodích, na kolech, vlakem nebo pěšky, nesl uvázanou u pasu.
„Mám velkou radost, že se všechno podařilo – nebylo vůbec snadné to celé zorganizovat. Provazochodci už sice v Českém Krumlově své akce pořádali, ještě nikdy však nikdo neprocházel mezi těmito hlavními věžemi,“ dodal Petr Pavelec. S kastelánem českokrumlovského zámku Pavlem Slavkem pak uložili kapsli s vltavskou vodou do zámecké galerie Máselnice, kde je až do konce prázdnin k vidění výstava Řeka Vltava – tři příběhy.
Představuje tři výtvarné pohledy na řeku, která utvářela krajinu i lidské osudy. Návštěvníci tam uvidí obrazy Joana Brehmse a Františka Řežába i fotografie Michala Tůmy z cyklu Město na přelomu století. Galerie je otevřená na druhém nádvoří zámku od úterý do neděle od 10 do 16 hodin a je přístupná zdarma. Kaple s vltavskou vodou už ale putuje dál – v neděli odpoledne do kláštera ve Zlaté Koruně, kde zůstane až do pátku, poté na Dívčí Kámen, do Boršova nad Vltavou a v neděli 27. července dorazí do Českých Budějovic. Podrobně lze jednotlivá zastavení, která jsou vždy spojená se zajímavými setkáními, sledovat na mapě ZDE.
Vodní štafeta patří do projektu Vltava slavná & splavná, kterým letos Národní památkový ústav uctívá 150. výročí prvního uvedení symfonické básně Bedřicha Smetany Vltava a zároveň zdůrazňuje význam Vltavské cesty – trasy spojující významné památky a kulturní nebo přírodní místa na Vltavě. Štafeta začala 1. července u pramenů Vltavy a od té doby projde rukama více než stovky lidí, mezi nimiž jsou kasteláni, převozníci a hrázní, skauti, turisté a olympijští sportovci, hasiči, potápěči, voraři a zástupci kulturních a dalších institucí. Míří do Prahy, kde se od 5. září do 4. ledna 2026 bude konat velká výstava o Vltavě v Jízdárně Pražského hradu.
-alb-
Foto -alb- a archiv NPÚ
Diskuse k článku