Průmyslová zóna Hajská? Na zájemce se čeká marně, debata skončila hádkou

STRAKONICE – Otevření průmyslové zóny Hajská je velkým tématem Strakonic posledních mnoha let. Zatím ale zůstává jen u debat a velkých plánů. Po skutečných zájemcích se slehla zem.
Starosta Břetislav Hrdlička na posledním jednání zastupitelstva informoval, že kupce pozemků zatím město nemá. „Není ani jediný zájemce, který by chtěl pozemky koupit. Většinou mají zájem zahraniční investoři, sám jsem oslovil kolem dvaceti firem, ale v této době se nikdo nechce rozšiřovat na zelenou louku,“ oznámil starosta Strakonic.
„V Německu se teď spíš propouští, takže se do Čech vracejí lidé, kteří tu nemohou najít práci. Firmy propouštějí i v Čechách – letos se očekává propuštění zhruba tisícovky zaměstnanců na Strakonicku. U některých už k tomu došlo. Firmy se teď nerozvíjejí, málokdo chce růst v době krize. I autoprůmysl stagnuje,“ popisuje Břetislav Hrdlička.
Dodal, že vadí nepřipravenost infrastruktury – chybí pozemek na vjezd do budoucí průmyslové zóny, sjezdy na obchvatu. Strakonice si průmyslovou zónu Hajská vysnily jako budoucí centrum moderní a čisté výroby, ale firmu s tak ušlechtilým provozem zatím město nenašlo. „Ozvala se logistická centra a překladiště, které nechceme. Nechceme ani developery. Mezi zájemci je i firma s chemickou výrobou, kterou přímo zakazujeme,“ podotkl starosta.
Připomněl, že se město snaží volné pozemky inzerovat na úřadech i přes agentury. „Za půl roku se nepovedlo najít zájemce a nebude to lehké. To, co prodáváme, je tak trochu zajíc v pytli,“ konstatoval starosta.
Budoucnost lokality zůstává otázkou
Jak podotkl zastupitel Jan Hrdlička, nevýhodou pozemků v chystané průmyslové zóně je chybějící dopravní napojení – město bude muset vybudovat i kapacitní kanalizaci. Proto doporučil zaměřit se na lokalitu nejprve z pohledu budování infrastruktury. „V době před pandemií covidu, kdy byl o zónu zájem, nebyly ve Strakonicích volné kapacity ve starých průmyslových areálech. Teď se situace mění. Je k zamyšlení, jestli s průmyslovou zónou Hajská i nadále pracovat, nebo jestli změnit územní plán a nevytvořit zde zónu jinou – třeba pro bydlení,“ zmínil Jan Hrdlička.
Dotaz na průběh jednání o průmyslové zóně inicioval zastupitel Josef Zoch, který nebyl z odpovědí starosty příliš nadšený. Očekával konkrétnější informace. „Myslím si, že informace jsou zbytečně obecné a nicneříkající. Pan starosta dostal úkol a měl podávat informace. Předpokládal jsem, že zazní konkrétní data, a ta nezazněla,“ litoval Zoch.
Místostarosta Rudolf Oberfalcer starší uvedl, že on sám nemá o jednáních starosty s investory žádné informace, protože širší vedení města není k debatám přizváno. „Na mě se obrátil jeden investor, který měl zájem o umístění bateriového úložiště. Přizval jsem k tomu pana starostu i pana místostarostu, abych jednání nevedl sám. Představoval bych si, aby k takovým jednáním byl přizván i úřad,“ říká Oberfalcer.
Podotkl, že postupem času se v průmyslové zóně nakupovaly pozemky, zkapacitnila se příjezdová cesta, zavedl se vodovod a vybudovalo se osvětlení. „Jak šel čas, nějací investoři se objevili. V průběhu jednání s některými vážnějšími investory jsme nabídli, že křižovatku zkapacitníme semafory. To je marginální náklad. Pak je tu zdánlivá překážka v dobudování kanalizace za 20 až 30 milionů. Ale to by neměla být překážka, pokud do průmyslové zóny seženeme firmu, která tam bude investovat miliardy. Když budeme pasivní a nebudeme aktivně vyjednávat, nic se nestane. Musíme jít zájemcům naproti,“ doplnil místostarosta.
Znervózněly ho prý informace o jednáních s firmami, o kterých nemá zbytek vedení města žádné informace, a také se mu nezdají pochybnosti o dosud investovaných nákladech na přípravu území. „Byl bych nerad, aby tu taková nálada převládla,“ konstatoval Oberfalcer.
Kdo povede další jednání s případnými zájemci?
Starosta Břetislav Hrdlička pak naznačil, že necítí důvěru kolegů ve své jednání s firmami. „Je zjevné, že já tu nejsem ten největší kšeftman. S radostí se toho vzdám a nebudu nikoho špehovat, jaká pořádá jednání. Klidně to přeneseme na pana místostarostu,“ řekl starosta Hrdlička a svého kolegu z vedení města tím rozpálil. A to ještě dotazy zastupitele Josefa Zocha označil za výslech.
„V únoru jsem jen řekl, že bychom měli nastartovat jednání. Máme tu peníze v pozemcích, se kterými se nic nedělá. Zdůrazňoval jsem, že starosta je partner pro investory. Já jen chci, abychom něco dělali. Můžu být nápomocen, ale nebyl jsem přizván. Nevím, jestli se účastnil někdo z odborů úřadu. Přimlouval bych se, aby věci probíhaly standardně – nejde o žádné kšefty. Takové invektivy mě rozčilují. Opatrně s takovými slovy,“ uvedl místostarosta Rudolf Oberfalcer.
„Končím s prodáváním průmyslové zóny. Vidíte, že mi to nejde. Úkol vracím – nebudu to dělat,“ uzavřel starosta debatu. Na to reagoval Josef Zoch návrhem usnesení, že zastupitelstvo bere na vědomí podané informace a že nebyly předloženy žádné konkrétní výsledky. Zastupitelstvo usnesení ale nepřijalo, protože se nenašlo dost hlasů pro podporu návrhu.
Diskuse k článku