Průmyslová zóna Hajská ve Strakonicích má další šanci. Zájem má nový investor - Jižní Čechy Teď!
před 1 hodinou

Průmyslová zóna Hajská ve Strakonicích má další šanci. Zájem má nový investor

STRAKONICE – Průmyslová zóna Hajská ve Strakonicích po letech čekání znovu ožila. Tedy zatím jen na papíře. Na jednání zastupitelstva se představili zástupci developerské společnosti Panattoni, kteří oznámili, že mají konkrétního klienta z České republiky se zájmem vybudovat ve Strakonicích výrobní závod. Ten by podle představeného záměru zaměstnal přibližně 200 lidí.


Místostarosta Rudolf Oberfalcer starší připomněl, že město mezitím pokračuje v přípravě průmyslové zóny. „Jednáme o dokoupení některých pozemků a začali jsme projektovat kanalizaci. Obrátila se na nás společnost Panattoni s tím, že má potenciálního klienta, který by měl zájem zasídlit ve Strakonicích,“ uvedl.

Podle zástupce společnosti Panattoni Jana Andrejca jde o výrobní firmu, pro kterou jsou Strakonice preferovanou lokalitou, nikoliv však jedinou. Investor plánuje vybudovat halu o rozloze přibližně 25 tisíc metrů čtverečních a zaměstnat kolem 200 pracovníků.

Další zástupce společnosti Filip Lašek doplnil, že klient má zájem o pozemek o rozloze 50 až 70 tisíc metrů čtverečních. Firma zároveň vidí potenciál i pro rozvoj dalších částí průmyslové zóny a přivedení dalších investorů. Pokud bude příprava pokračovat bez komplikací, mohl by podle něj investor do lokality vstoupit během dvou až tří let.

Tajný investor vyvolal otázky

Právě skutečnost, že developer odmítl investora jmenovat, vyvolala mezi zastupiteli řadu dotazů. Pavel Vondrys připomněl, že Panattoni už podobnou prezentaci ve Strakonicích v minulosti absolvovalo. „Nevíme, proč to tehdy nedopadlo. Jste hodně tajemní. Rádi bychom také věděli, z jaké oblasti zájemce pochází,“ uvedl.

Jan Andrejco vysvětlil, že společnost je vázána přísnou smlouvou o mlčenlivosti. Podle něj se klienti obávají předčasného zveřejnění záměru kvůli personální konkurenci i možným komplikacím v povolovacích procesech. „Klienti se bojí odtajnění. Do povolovacích řízení se pak často hlásí lidé, kteří se snaží celý proces zdržovat. U některých projektů jsme nesměli investora zveřejnit ani do kolaudace,“ řekl.

Na dotaz Miroslava Žitného, zda nepůjde především o agenturní zaměstnance, Andrejco odpověděl, že firma chce stavět právě ve Strakonicích proto, že počítá s místní pracovní silou. Dodal také, že z pěti posuzovaných lokalit vyšly Strakonice jako nejlepší varianta.

Po krátké poradě mimo jednací sál zástupci developera alespoň částečně upřesnili zaměření výroby. Mělo by jít o obrábění kovových součástek. Projekt bude podléhat procesu posuzování vlivů na životní prostředí, nikoliv kvůli charakteru výroby, ale vzhledem k velikosti plánovaného areálu.

Spor o další postup

Debata se následně přesunula k tomu, kdo bude město při dalších jednáních zastupovat. Místostarosta Oberfalcer navrhoval, aby zastupitelé pověřili jeho vedením dalších jednání. Podle něj jde zatím pouze o přípravu možné spolupráce a teprve následně by se vyhlašoval záměr.

Zastupitelka Miroslava Zralá by byla raději, kdyby o tak významném kroku rozhodovalo až příští zastupitelstvo. Naopak Rudolf Oberfalcer mladší upozornil, že současné vedení by nemělo všechny důležité kroky odkládat na své nástupce.
František Burda znovu otevřel otázku, zda by nebylo vhodnější využít některý ze soukromých brownfieldů místo rozvoje průmyslové zóny Hajská. Podle Jana Andrejca jsou však podobné areály často rozprodány po částech nebo je vlastní spekulanti požadující nepřiměřené ceny.

Emoce vzbudila také debata o převodu pozemků. Andrejco uvedl, že investor nebude ochoten vložit přibližně tři čtvrtě miliardy korun do stavby na obecních pozemcích bez jejich odkoupení. Když jako hypotetický příklad zmínil možnost krachu obce, část zastupitelů jeho slova pobouřila. Pavel Vondrys reagoval otázkou, kolik obcí vlastně zkrachovalo.

Rozepře ve vedení města

Do diskuse výrazně vstoupil také starosta Břetislav Hrdlička, který připomněl, že hledání investora měl ve své gesci. Kritizoval, že nebyl přizván k jednání se společností Panattoni.

„Kde je dopis od developera? Žádný jsem neviděl. Jednal jsem s developery a všichni mají stejné podmínky. Mám také zájemce, který se nechce nechat jmenovat. Je to výroba jako dělaná pro průmyslovou školu. Na jednání s Panattoni jste mě nepozvali, nevím, co se tady děje,“ uvedl.

Místostarosta Rudolf Oberfalcer starší mu následně vytkl nedostatečnou komunikaci i to, že se dosud žádného investora nepodařilo přivést. „Navrhl jsem své pověření proto, aby byla záruka, že jednání proběhnou,“ reagoval. Josef Zoch jeho návrh podpořil s tím, že právě pověření místostarosty je podle něj zárukou pokračování jednání.

Nakonec bez jmenovitého pověření

Zastupitelé se následně přeli o podobu usnesení. Návrh, aby jednáním bylo pověřeno celé vedení města, získal pouze devět hlasů. Ani původní návrh na pověření místostarosty Oberfalcera nezískal potřebnou většinu.

Nakonec zastupitelé schválili kompromisní variantu. Materiál vzali dvanácti hlasy na vědomí bez jmenovitého pověření kohokoliv z vedení města. Další postup si má vedení města dohodnout interně.

Přesto jednání ukázalo, že průmyslová zóna Hajská má po letech znovu reálnou šanci získat prvního významného investora. Zda se záměr podaří dotáhnout do konce, ukážou až další měsíce.

 

Petr Eliáš
Petr Eliáš

Diskuse k článku

Pro přidávání komentářů je nutné se přihlásit / registrovat.