Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 

Průzkum ukáže, jak se lidé v Písku dopravují. Výsledky mají pomoct dopravě

Ilustrační foto. , Autor: Tomáš Přibyl - Jižní Čechy Teď

Ilustrační foto.     Autor: Tomáš Přibyl - Jižní Čechy Teď

PÍSEK - V průběhu letošního května a června se v Písku uskuteční průzkum dopravního chování, který odpoví na otázky odkud, kam, jakými dopravními prostředky a pro jaké účely obyvatelé Písku cestují. Průzkum provádí Centrum dopravního výzkumu ve spolupráci s agenturou SC&C. Získané Informace budou využity při sestavování Plánu udržitelné mobility města Písek.

 

Tazatelé osloví 300 náhodně vybraných píseckých domácností, ve kterých se prokážou průkazem agentury SC&C. Pokud bude domácnost s účastí v průzkumu souhlasit, položí tazatel několik jednoduchých otázek týkajících se domácnosti a jejích členů. Poté se společně dohodnou na takzvaném rozhodném dni, kdy budou všichni členové domácnosti starší šesti let do speciálního deníku zaznamenávat své cesty. Vyplněné cestovní deníky si tazatel v předem stanoveném termínu vyzvedne, zkontroluje a předá odborníkům z Centra dopravního výzkumu k vyhodnocení.

V první řadě to budou informace týkající se dopravních prostředků v domácnosti. Tazatelé se budou zajímat o vybavení domácnosti koly či auty, což pomůže stanovit, jakým způsobem se lidé při volbě dopravního prostředku rozhodují. Neméně důležitá jsou pak data o jednotlivých členech domácnosti – kolik jim je let, jaké mají vzdělání a jaké dopravní prostředky mají v rozhodný den k dispozici. Veškeré údaje budou samozřejmě anonymní.

Cestovní deník obdrží každý člen domácnosti starší šesti let. Deníky jsou papírové formuláře, které je možno buď vyplnit samostatně, nebo se dohodnout na asistovaném vyplnění po telefonu. Do deníku jsou zaznamenávány všechny cesty, které daný člen domácnosti v rozhodný den podnikl – například za nákupem, do školy, do práce a podobně. Pokud některý člen domácnosti zůstane doma, vyznačí i to. Pro každou cestu je pak nutné zaznamenat, kdy a kde začala, kdy a kde skončila. Důležité je také to, jaké dopravní prostředky byly na cestě využity a za jakým účelem byla cesta podniknuta.

Příklady, jak deníky jednoduše vyplnit, domácnosti na místě ukáže tazatel. Návod lze také najít na stránce Plánu udržitelné mobility. - Účast v průzkumu není časově příliš náročná, ale informace, které tazatelům domácnosti poskytnou, mají velký význam pro zlepšení dopravy v městě. Pokud budete tazateli osloveni, neodmítejte prosím účast. Zapojením do průzkumu přispějete k efektivnímu plánování dopravy tak, aby lépe odpovídala současným i budoucím potřebám obyvatel. Ovlivníte rozvoj města, podpoříte ochranu životního prostředí a zlepšení kvalitu života nás všech.

Kontaktní osoba k průzkumu za agenturu SC&C je Viktorie Kováčová (vkovacova@scac.cz).

Diskuse k článku - 2 příspěvky
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  mladí bolševíčci dělají stále průzkumy, ale na co sáhli, to zkazili. Ať se jedná o Poštu, Dráhy, dálnice a mnoho jiných, dříve fungujících, institucí. Jediné na co jsou machři je rozhazování peněž daňových plátců.

  Vloženo 14.5.2019 13:34:49

 • Výsledek je zřejmý již dopředu 

  Reagovat

   

  Všichni chtějí auty. Měšťáci ať se třeba zadusí pod jejich náporem.

  Vloženo 14.5.2019 09:45:33

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace