Prvenství ze soutěže Zelená střecha roku putovalo do Tábora



Paneláky i rodinné domy
Přihlášena byla například zelená střecha na městském panelovém domě v Leskovické ulici, jejímž dodavatelem byla táborská firma A-zeleň ve spolupráci s firmou HT-IZOL. Získala se svou zelenou střechou počtem 1874 hlasů třetí místo u veřejnosti. Vítězem u odborné poroty v kategorii rodinných domů se stala zelená střecha na obytném altánu u domu v Čekanicích. Realizovala ji firma HT-IZOL se sídlem v Táboře. Mimoto byl tento projekt u veřejnosti druhý. Nasbíral 2327 hlasů. HT-IZOL se zaměřuje i na zelené střechy paneláků. „V loňském roce jsme realizovali zelenou střechu na panelovém domě, která byla teprve čtvrtá v naší republice. Jen pro zajímavost – v celé republice je jich pět, přichází na řadu šestá, z toho tři tyto paneláky jsou v Táboře,“ potvrzuje jednatel firmy HT-IZOL Jiří Hořejší průkopnickou roli Tábora. Zeleným střechám tu jde naproti město a jak je vidět z úspěchu soukromého altánu u rodinného domu zakladatele čekanického minipivovaru Tomáše Křížka, přidávají se i majitelé soukromých objektů.
„Realizace zelené střechy na altánu pana Křížka se uskutečnila v roce 2021. Autorem projektu byl zahradní architekt Ferdinand Leffler z ateliéru Flera, zhotovitelem naše společnost,“ zmiňuje jednatel firmy HT-IZOL Jiří Hořejší. Na střeše altánu, v němž je umístěn i minipivovar, bylo vysázeno osm druhů rozchodníků, tymiány, mateřídoušky a různé druhy trav. Nahoru se vystoupá po žebříku, po střeše vede kamenný chodníček, který povede k relaxačnímu posezení. To teprve vznikne.
Firma HT-IZOL začínala dodavatel foukaných izolací, poté i hydroizolací plochých střech. Jiří Hořejší je původní profesí zahradní architekt, takže když se začaly objevovat zelené střechy, v této myšlence našel jedinečné propojení. „Ploché střechy se začaly spojovat se zelení, v Evropě to frčí už řadu let. Teď to i u nás nabralo spád,“ zmiňuje.
Krása, úspora i lepší klima
Zelené střechy se dělí na extenzivní a intenzivní. Extenzivní má bezúdržbový povrch hlavně ze sukulentů, je nižší, nezatěžuje tolik konstrukci střechy. Intenzivní zelená střecha, to už je zahrada na střeše. Má vyšší vrstvu, mezi 30 až 50 centimetry, a je už třeba se o ni starat, protože může zahrnovat louku, trávník, bylinkové záhony a různé kombinace keřů, stromků, hlavně klečovitých. Tady už se musí opravdu pečlivě počítat, protože zatímco extenzivní typ zelené střechy představuje při stavu plně nasáklém vodou nebo sněhem zátěž 75 kilogramů na metr čtvereční, intenzivní typ může představovat zátěž až 600 kilogramů na metr čtvereční. To už si žádá skutečně bytelnou konstrukci. „Intenzivních zelených střech se proto logicky dělá méně, využívají se třeba na vyvýšených terasách. Je to pak moc hezké na pohled,“ zmiňuje Jiří Hořejší.
Pro majitele objektů přináší zelená střecha ekonomickou výhodu. Pokud totiž slunce přímo nesvítí na hydroizolační vrstvu položenou na střeše, vydrží střecha de facto neomezeně dlouho, zatímco jinak se hydroizolace obvykle po 20 až 25 letech vyměňuje. „Dalším aspektem je zadržování vláhy. Dešťová voda nestéká do kanalizace, zadrží se v zeleni na střeše a pak se odpařuje a zlepšuje mikroklima,“ dodává Hořejší. Zdůrazňuje, že realizaci vždy předcházejí statické posudky, zda konstrukce zelenou střechu unese. Extenzivní typ zelené střechy mohou mít i dřevostavby. Intenzivní typ, zahrada na střeše, ta už vyžaduje i údržbu a péči.
Zelených střech přibývá
Firma HT-IZOL má za sebou kromě nyní oceněné střechy na altánu u čekanického rodinného domu také zhotovení zelené střechy na administrativní budově plánské společnosti C-Energy nebo na rodinném domě v Borku u Košic nedaleko Tábora a také zmíněný panelový dům na Náchodském sídlišti. „Za rok realizujeme kolem 40 různě velkých střech, zejména v Praze, kolem Českých Budějovic a také v Brně, kde kraj dává na zelené střechy i dotace,“ dodal Jiří Hořejší.
U letošního vítězného projektu čekanického altánu porota ocenila nápad, styl provedení, dodržení projektové dokumentace, použité materiály a celkově estetickou stránku. Odborná porota všech patnáct přihlášených projektů skutečně objela a prohlédla si je na místě. A co firma HT-IZOL vyhrála? Poukazy na materiál, hnojiva a střešní substráty od sponzora soutěže.
V Táboře mají zelené střechy skutečně zelenou. Nejen u společnosti Bytes, která spravuje městské bytové domy, ale o osvětu se snaží i odbor životního prostředí městského úřadu. „Oslovili nás, abych na Den země před zemědělskou školou vytvořili model zelené střechy,“ potěšilo jednatele úspěšné společnosti.
„Když se zelená střecha povede, je to krása,“ zakončil Jiří Hořejší své povídání vyznáním.
Diskuse k článku