Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Písecká čtyřka

  pondělí 19.8 19:30 - Lázně Vráž u Písku

  Hudební kapela Josefa Nováka.

 • Enkaustika aneb Krácení dlouhé chvíle pana Josefa Novotného

  pondělí 1.7 až Úterý 31.12 - Strakonice - Šmidingerova knihovna

  Obrázky tvoření žehličkou a voskem

Zobrazit všechny události
 

Radní odvolali jednatele Správy lesů města Tábora. Ten vytáhl těžký kalibr na politiky

Inženýr Daniel Černý. , Autor: Foto Ivo Bukač

Inženýr Daniel Černý.     Autor: Foto Ivo Bukač

TÁBOR - Táborští radní se na posledním zasedání 26. listopadu přiklonili k doporučení dozorčí rady společnosti Správa lesů města Tábora odvolat jednatele Daniela Černého. Ten byl jako vítěz výběrového řízení uveden do funkce letos v dubnu. Předtím pracoval v Národním parku Šumava. Černý se hned po svém nástupu dostal do kontroverze se zaměstnanci, z nichž někteří byli příbuzní nebo příznivci bývalého jednatele Jana Kalafuta. Situace začala být nepřehledná a gradovala i nemocnostmi nebo odchody. Různé nehospodárnosti vytýkali zaměstnanci naopak novému jednateli a emotivní výstupy se odehrály i koncem července zasedání minulého zastupitelstva. Jednatel Černý podal na některá zjištění ze společnosti trestní oznámení, ale ta padla i ze strany bývalého jednatele. Policie je tím dosud zaměstnaná. Nyní tedy rada města rozhodla, že Daniela Černého k 31. prosinci odvolá. V pondělí 10. prosince rozhodne, koho pověří zastupováním do doby, než se ve výběrovém řízení vybere nový jednatel.


Vedení města se zrovna nehrnulo do přesného vyjádření, proč je Černý odvolán. Starosta Štěpán Pavlík i místostarostka Michaela Petrová bruslili mezi výroky, že vycházeli ze závěru dozorčí rady, dali na její doporučení, situace ve společnosti byla nekomfortní, i když nebyla černobílá a jednoznačná, ale je už takto nadále neudržitelná. "Chtěli jsme udělat vstřícný krok, aby se situace zklidnila," řekl starosta Pavlík. Dodal, že některé věci se nepovedly, ale na druhé straně jednatel Černý získal dotace na obnovu lesa. Hlavním problémem podle starosty jsou špatné pracovní vztahy. Zástupci města připustili, že policie stále řeší trestní oznámení kolem Správy lesů.

Zatímco vedení města nebylo sdílné, jednatel Černý se vyjádřil: "Za mým odvoláním stojí čtveřice členů dozorčí rady Dědič, Slabý, Prskavec a Straka, proti byl pan Loskot, který byl předtím sám z funkce předsedy dozorčí rady odvolán. Prostě určitá skupina usilovala o mé odvolání dlouhodobě a teď se jí to povedlo. Jsem už nakonec docela rád. Mrzí mě ale, že i paní místostarostka Petrová mě vyměnila, jen zatím nevím za co," uzavřel bezprostřední  komentář ke svému odvolání Daniel Černý.

Do aktuálního vydání Táborska poskytl jednatel obsáhlý dvoustránkový rozhovor, ze kterého může mít táborská radnice dost těžkou hlavu a do následujícího vydání 12. prosince Týdeník Táborsko požádal o odpovědi na vzniklé otazníky místostarostku Michaelu Petrovou. Z rozhovoru s Danielem Černým je ukázka zde:

Dělal jste nepopulární kroky, které mohly vyvolat tak bouřlivé reakce zaměstnanců?

Tak nepřišlo mi standardní, že dva ze tří lesníků firmy jsou příbuzní bývalého jednatele – Milan je jeho bratr a Tomáš syn, ale nikoho jsem nevyhodil. Pouze jsem Milanu Kalafutovi dal vytýkací dopis, když měl nezpracovanou kalamitu, což je potenciální zdroj kůrovce. V jeho revíru zůstalo nezpracováno 71 stromů, zatímco ostatní měli kalamitu zpracovanou. Na to reagoval Milan Kalafut trestním oznámením o šikanózním vytýkacím dopise. Situace houstla, když jsem se snažil nahradit časovou mzdu mzdou výkonovou. Táborské městské lesy byly v porovnání s jinými lesnickými organizacemi jediné, kde se výkon hodnotil hodinovou mzdou. A protože město mě jmenovalo s úkolem zefektivnit lesní výrobu, minimalizovat výrobní náklady a tím i zvýšit výkony zaměstnanců, byl to logický krok. Na to začaly boje, ekonomka vypracovala dopis starostovi, že špatně vedu knihu jízd, mladý Kalafut objížděl zaměstnance, aby petici podepsali. Myslím si ale, že ve skutečnosti šlo o snahu zbavit se mě dřív, než se ponořím do ekonomických rozborů a historie společnosti. Do toho přišlo sdělení Státní zemědělského intervenčního fondu, že Správa lesů nedostane proplacenu dotaci na lesní cestu Vyhlídka, protože byl o víc než sto procent překročen položkový rozpočet a ani na výzvy fondu nebylo navýšení zdůvodněno. Proto byla Správě lesů udělena i sankce. Přestože šlo o problém minulého vedení společnosti, pokusil jsem se odvolat, ale odvolání bylo zamítnuto. Psal jsem pak přímo ministrovi Tomanovi, odpověď však zatím nepřišla. Když bylo patrné, že Správa lesů bude zatížena manažerskou chybou částkou přes 320 tisíc korun, podal jsem v červenci trestní oznámení. Tehdy se začal ve firmě stupňovat tlak, protože bylo zjevné, že šlo o pochybení minulého vedení. Na konci července se odehrálo ono dramatické zastupitelstvo, kde se projednávala stížnost zaměstnanců na mne. Zastupitelstvo žádné kroky nepřijalo, ale hned vzápětí byl v dozorčí radě vyměněn její předseda Jiří Loskot.

Ano, to jsme psali. Impuls k tomu dal Marek Slabý z Tábora 2020, odvolání navrhl Petr Prskavec, nominovaný TOP 09, který se stal vzápětí novým předsedou. Pro odvolání byli i František Dědič z ODS a Zdeněk Straka za KSČM. Přehlasovali zbylou dvojici Loskot – Tuháček, poslední člen dozorčí rady Jan Maxa už tam v té době dlouhodobě nedocházel. Co bylo dál?

Mezitím jsem se ve společnosti dostával k dalším ekonomickým údajům. Zjistil jsem, že pan jednatel Kalafut zadával zakázky svému synovi Tomáši Kalafutovi, šlo každoročně o částky v řádech statisíců. Práci měl přebírat také bratr jednatele Milan Kalafut. Potvrzené jsou také obchody s dřevní hmotou s firmou Pila Kalafut, která je zastoupena Dagmar Kalafutovou, švagrovou jednatele Kalafuta.

To se nesmí?

Pan jednatel měl podle zákona o obchodních korporacích požádat valnou hromadu, tedy radu města, o souhlas. A to se nestalo. Zjistil jsem, že už v roce 2012 prováděl kontrolní výbor města kontrolu zaměřenou na dodržování zákona o zadávání veřejných zakázek ve Správě lesů města Tábora. Zjistil fakturování zakázek po čtvrtletích „salámovou metodou", zatímco správně měla být zakázka posuzována podle součtu za celé účetní období kalendářního roku. Pak by ji ale musela posuzovat výběrová komise a nemohl by ji zadávat sám jednatel. Ten se v případě některých zakázek hájil, že byla informována místostarostka Bastlová, které tehdy resort náležel. Nebyla dodržena směrnice města o zadávání veřejných zakázek, pan Kalafut si udělal svoji, jinou. Nezveřejňoval poptávané zakázky na internetu. Nakonec tvrdil, že Správa lesů vůbec není zadavatelem v intencích tohoto zákona. Kontrolní skupina, kterou tehdy tvořili Vítězslav Dohnal a Simona Žirovnická, si ale vybrala ke kontrole jiné zakázky než ty, ve kterých spolu obchodovali Kalafutovi. I když kontrola konstatovala závažná pochybení, nic dalšího se nestalo. Proto jsem si objednal právní rozbor zadávání veřejných zakázek ve společnosti.

Jaké závěry z tohoto rozboru vyšly?...

Celý rozhovor si můžete přečíst v aktuálním vydání Týdeníku Táborsko.

 

 

Diskuse k článku - 1 příspěvek
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • Tom 

  Reagovat

   

  Smutné čtení,
  jakoby spíše z nějaké ruské gubernie, kde si Kalafutovic rodina dělá s lesy co chce.

  Vloženo 12.12.2018 05:19:42

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace