Rarita od roku 1959: Do Českých Budějovic dopadly dva meteority. Zatím se nenašly. Ozvali se ale svědci, kteří slyšeli svist a ránu




Velmi jasný meteor – bolid zazářil na obloze v neděli 3. prosince večer po čtvrt na sedm. Zaregistrovalo ho jen velmi málo pozorovatelů v Evropě a na českém území, protože bylo špatné počasí. Astronomickému ústavu poslali hlášení dva náhodní pozorovatelé a poté se vzácný přírodní úkaz ověřoval – zda je zaznamenán přístroji na stanicích Evropské bolidové sítě. Její centrum je v Astronomickém ústavu Akademie věd ČR v Ondřejově.
Naštěstí bylo v době přeletu bolidu zcela nebo aspoň částečně jasno na třech stanicích relativně blízko a vhodně položených vůči dráze bolidu. Díky těmto fotografickým a video záznamům bylo možné velmi podrobně a přesně popsat jak atmosférickou dráhu bolidu, tak i jeho předsrážkovou dráhu ve Sluneční soustavě. Podařilo se tak získat základní informace o složení a struktuře původního tělesa- meteoroidu a určit oblast, kde by mělo několik úlomků meteoroidu, tedy meteority, na zemském povrchu ležet.
Co se přesně odehrálo večer v neděli 3. prosince 2017 nad jižními Čechami?
Přesně v 18 hodin 15 minut a 20 sekund středoevropského času vstoupil do zemské atmosféry meteoroid o hmotnosti přibližně 6 kilogramů a začal svítit ve výšce 78 km nad Veselím nad Lužnicí. Těleso se v té době pohybovalo rychlostí 13,4 km za sekundu a po relativně strmé dráze 65 stupňů skloněné k zemskému povrchu pokračovalo v letu směrem na jihozápad a postupně zjasňovalo. Maximální jasnost bolid dosáhl v krátkém a nevýrazném zjasnění v bodě na dráze, který ležel ve výšce 37,5 km nad Ševětínem. V této fázi letu se již také meteoroid v atmosféře mohutně brzdil a rozpadal se. Celou světelnou dráhu dlouhou 63 kilometrů uletěl za bezmála 5 sekund a pohasl ve výšce pouhých 21 kilometrů vysoko jihozápadně od obce Hosín u Českých Budějovic. V této chvíli již bylo těleso zbrzděno na rychlost menší než 4 kilometry za sekundu a jeho hmotnost byla kolem jednoho kilogramu.
Kromě tohoto hlavního kilogramového kusu došlo k pádu ještě jednoho relativně velkého meteoritu o hmotnosti přibližně 250 gramů a několika výrazně menších gramových až desetigramových meteoritů. Dopadová oblast dvou větších kusů leží přímo v Českých Budějovicích, přesněji v oblasti sídliště Máj a Na Zavadilce a v jižní části přírodní rezervace Vrbenské rybníky, ale malé meteority mohou být mnohem dál proti směru letu až u obcí Úsilné a Libníč. Vyznačené pádové oblasti jsou relativně velké, což je způsobeno především nejistotou tvaru meteoritu, částečně též přesného profilu výškového větru pro dané místo a čas a v neposlední řadě též nejistotou v určení dopadové hmotnosti, která může být ovlivněna případným rozpadem během temné fáze letu, která pro hlavní kilogramový kus trvala dvě a půl minuty a pro druhý fragment ještě o minutu déle.
Jelikož se v tomto případě jednalo o vstup relativně malého meteoroidu do atmosféry, nelze očekávat velký počet malých úlomků a je vhodné soustředit se na hledání dvou hlavních kusů. Četnost takových bolidů nad naším územím není velká a ještě daleko vzácnější je, pokud by se k takovému bolidu podařilo nalézt meteorit. Nalezení meteoritů je nicméně v tomto případě velmi obtížné, neboť jich dopadl jen malý počet a jejich pádové oblasti jsou z větší části těžko prohledatelné, což platí zejména pro čtvrtkilogramový kus. V případě pádu na měkké podloží může být meteorit částečně nebo úplně zabořen v zemi. Oblast největšího kusu zahrnuje mimo jiné vypuštěný bahnitý rybník a jeho těžko prostupné okolí, ale také vilovou a sídlištní zástavbu, včetně areálů škol, a lesopark, který je využíván k procházkám a pobytu v přírodě.
Vědci žádají veřejnost o pomoc
Astronomický ústav se tedy obrátil na občany, aby si všímali svého okolí a pokud objeví nějaký úlomek, který by mohl být meteoritem – sametově černě až černohnědě zbarvený kámen, který na lomu (pokud to není celotvar) je světle šedý, aby podali o svém nálezu zprávu na adresu: Astronomický ústav Akademie věd ČR, oddělení MPH, Fričova 298, Ondřejov, telefon 323 620 153, 323 620 160, tel. 607 729 608 nebo elektronicky na mph@asu.cas.cz.
Vedoucí oddělení meziplanetární hmoty z Astronomického ústavu AV ČR Pavel Spurný dnes potvrdil, že meteorit ani jeho úlomky se zatím nenašly. Ozvali se ale důležití svědci, kteří slyšeli svist letícího předmětu a tupou ránu. „Jsou to pro nás důležité informace, které potvrzují naše dosavadní poznatky,“ řekl Spurný.
Lidé se také zajímají, zda přísluší za nález meteoritu nějaké nálezné. „Můžeme dát nějaké nálezné, ale hlavně bych chtěl zdůraznit, že meteorit, který by si někdo ponechal, nemá žádnou cenu, sám o sobě je k ničemu. Hodnota je dána odbornou certifikací, která potvrdí pravost a parametry. K tomu je zapotřebí odborná analýza, která je velmi nákladná, nalezený objekt musí projít mezinárodním posouzením. Pak můžeme nálezci meteorit i vrátit,“ uzavírá Pavel Spurný.
Diskuse k článku