Ředitelka KHS: Jihočeský kraj je v naprosto klidné epidemiologické situaci - Jižní Čechy Teď!
Ředitelka KHS: Jihočeský kraj je v naprosto klidné epidemiologické situaci - Jižní Čechy Teď!
Ředitelka KHS: Jihočeský kraj je v naprosto klidné epidemiologické situaci - Jižní Čechy Teď!
12. 5. 2021 19:03

Ředitelka KHS: Jihočeský kraj je v naprosto klidné epidemiologické situaci

Ředitelka KHS: Jihočeský kraj je v naprosto klidné epidemiologické situaci
Zobrazit galerii (3)
Ředitelka KHS: Jihočeský kraj je v naprosto klidné epidemiologické situaci
JINDŘICHŮV HRADEC – Hostem na úterním zasedání krizového štábu v Jindřichově Hradci byla i ředitelka Krajské hygienické stanice v Českých Budějovicích Kvetoslava Kotrbová, která zástupce vedení města, jednotlivých složek integrovaného záchranného systému a vedoucí odborů městského úřadu seznámila s aktuálním vývojem epidemiologické situace v Jihočeském kraji.

„Aktuálně z médií slyšíte, jak je to dramatické, jak jsme ve vysokých číslech. A já bych vás chtěla uklidnit a přesvědčit o tom, že to není tak hrozné, jsme v klidné epidemiologické situaci. Za minulý týden jsme hlásili v průměru okolo sto třiceti případů covidu za den. Za celý týden to bylo přibližně třináct set. O týden dříve to bylo 1511 případů, takže počty klesly. Vrchol byl v desátém týdnu, kdy jsme hlásili 5448 případů. Od té doby jsme tedy zaznamenali pokles o téměř osmdesát procent,“ zmínila ředitelka jihočeské KHS Kvetoslava Kotrbová.

Pokud se současný počet pozitivních případů přepočítá na sto tisíc obyvatel, tak je to v jižních Čechách 230 až 250. „A když to srovnáme s respiračním onemocněním, tak těch bylo v minulém týdnu tři sta padesát případů na sto tisíc obyvatel. Já tedy tvrdím, že jsme v naprosto klidné epidemiologické situaci z hlediska výskytu koronaviru. A musíme věřit, že budeme klesat dál, abychom se dostali na těch sto a méně na sto tisíc obyvatel,“ dodala ředitelka s tím, že není ani tak důležité, jaký máme v kraji výskyt, ale jestli mají nemocní těžké průběhy a potřebují nemocniční péči nebo dokonce dochází k úmrtí. I tato oblast se zlepšuje a to hlavně z toho důvodu, že máme proočkováno.

Ředitelka KHS v Českých Budějovicích se také vrátila do historie. „Loni v březnu k nám začalo zavlékání onemocnění koronavirem. V jižních Čechách se první případ objevil 11. března. Z pohledu výskytu ale jižní Čechy v podstatě tu první vlnu nezažily. Zaznamenali jsme jeden jediný vyšší výskyt a to bylo šestnáct případů za den. Na jaře se nám podařilo udržet velmi nízká čísla, v létě to pak byly i nuly. Potom začal školní rok a od otevření škol čísla narůstala, z týdne na týden jsme hlásili vyšší procenta. Nákaza se šířila ve školách, nakonec to bylo až šedesát procent všech případů. V tu chvíli se zavedly roušky do celé republiky, ale to už bylo pozdě,“ poznamenala ředitelka Kotrbová. V té době Jihočeský kraj hlásil přes 5500 případů za den. Nastal celorepublikový lockdown a i školy se zavřely. Po něm došlo k výraznému poklesu pozitivních případů a dva týdny před Vánoci došlo k rozvolnění.

„To podle mne bylo zbytečné. Čísla šla okamžitě nahoru. A i když se po Vánocích začalo očkovat, i když se znovu zavřely školy, tak jsme sice postupně v počtu případů klesali, ale už jsme se nedostali na ta čísla, jako mezi první a druhou vlnou. Třetí vlna byla způsobená nezvládnutím v Karlovarském kraji, kde se objevila britská mutace. Od začátku únor se tam čísla zvyšovala a přešla postupně i do Plzeňského kraje. S časovým odstupem začala čísla narůstat i v Jihočeském kraji, to bylo logické, vlna se nesla ze západu na východ. Nejvyšší výskyt u nás byl v desátém týdnu a od té doby klesáme,“ uvedla Kvetoslava Kotrbová.

Zmínila také, proč u nás pokles trvá déle, než v jiných krajích. „Je to proto, že u nás třetí vlna také později nastoupila. Onemocněly u nás přibližně dvě třetiny lidí oproti Karlovarskému kraji. Logicky tedy máme tu část populace, která je vnímavá, vyšší. Ale jiné je to v tom, že už máme celkem vysokou proočkovanost,“ připomněla ředitelka s tím, že kritérium pro rozvolnění sto případů na sto tisíc obyvatel je hodně přísné.

Diskuse k článku

Pro přidávání a zobrazení komentářů je nutné se přihlásit / registrovat.