Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Zámecký park v Červeném dvoře

  Čtvrtek 16.5 až neděle 29.9 - Regionální muzeum, Český Krumlov

  Dokumentační výstava, mapující historický vývoj a proměny zámeckého parku v Červeném Dvoře.

 • Kapličky, boží muka a kříže na Písecku a Milevsku

  Čtvrtek 4.4 až neděle 30.6 - Milevský klášter

  Výstava.

Zobrazit všechny události
 
 
 
 

Soutěže (1)

 

Reportáž z návratu Zlaté Ámosky do školy v šumavském Vacově

  Autor: Tomáš Přibyl

    Autor: Tomáš Přibyl

JIŽNÍ ČECHY – Jižní Čechy mají opět Zlatého Ámose. Tedy vítěze tradiční ankety o titul Zlatý Ámos, který získává nejpopulárnější a nejlepší učitel roku. Ve čtvrtek 28. března se Zlatou Ámoskou stala vacovská učitelka čtvrté třídy Pavlína Kopáčiková. A dnes se vracela po slavném vítězství do své školy. Při naší návštěvě jsme tu mohli vidět nadšení vacovských dětí, oslavy tancem i zpěvem a také třídu vítězných čtvrťáků plnou konfet a dětského šampaňského. Děti nám odpověděly na otázky a také jsme mohli udělat rozhovor s milou a vstřícnou Pavlínou Kopáčikovu.

 

Pavlína Kopáčiková do školy ve Vacově chodila jako malá a už šestnáct let tu pracuje. Nejprve v družině a pak jako učitelka. V její čtvrté třídě, kterou učí jako učitelka prvního stupně od první třídy, je dvacet devět dětí. Navíc letos také učí na druhém stupni tělocvik. Svou třídu vede a učí společně s asistentkou Lucií Švihelovou, o které říká, že je úžasná a je její pravou i levou rukou.

Kolem desáté hodiny dnes dopoledne se z vacovské základní školy ozývala hudba a nadšený zpěv. Na chodbě v prvním patře se mohutně slavilo tancováním a zpěvem. Když se zpívala titulní píseň z Diskopříběhu od Michala Davida, znělo „...já chci žít nonstop.." opravdu hurónsky a na celou školu a Vacov. Nadšení z titulu pro jejich učitelku prostě panuje v celé škole.

Hned na začátku se dozvídáme, že jsme první novinářská návštěva po vítězství a v rámci oslav ve škole. A čí nápad to byl, přihlásit paní učitelku do ankety o titul Zlatý Ámos? Děti se chvíli domlouvají a pak se shodují, že s tím přišla Terezka a Áňa. Terezka přiznává, že o anketě slyšela na dětském televizním kanálu Déčko.

A proč si vacovští čtvrťáci mysleli, že by mohla jejich učitelka vyhrát? „Protože je vtipná při hodinách," ozývá se ze třídy. Ukazuje se, že ostatní učitelé jsou také vtipní, ale ne tak jako Pavlína Kopáčiková. „A když někdo něco nechápe, tak paní učitelka mu to znovu vysvětlí," říká malá Lucie.

A jaké předměty mají se svou zlatou učitelkou nejradši? „Všechno," je první odpověď. „Matika," je další předmět a pak už se děti překřikují v tom, kdo má co radši. Oblíbená je i zdravotní a dopravní výchova.

Vítězství v anketě zajišťuje i zajímavé ceny pro celou třídu. Třeba výlet do legolandu. Ty ale motivem čtvrťáků nebyly. „My jsme ze začátku ani nevěděli, že dostaneme nějaké ceny," říká Natálka. „To jsme se dozvěděli až v lednu," dodává Pavlína Kopáčiková.

Poukaz na výlet do legolandu měli dnes čtvrťáci ve třídě, ale kdy pojedou, zatím ještě nerozhodli. „A jsme také pozváni na zámek do Děčína a pan starosta říkal, že nás pošle také někam na výlet. Nejdříve nás přijme slavnostně na obecním úřadu. A my, protože jsme Jihočeši, nechceme do Prahy, ale pojedeme někam v jižních Čechách. Nejspíš na Hlubokou," říká Pavlína Kopáčiková. Hluboká je pro Vacovské výlet na celý den, protože Vacov leží v jihozápadním cípu Jihočeského kraje.

A jaké bylo čtvrteční finále? „Já jsem nemohl dospat. Probudil jsem se už ve tři čtvrtě na čtyři," říká Daník. „Bezvadný," říká o finále Julie. „Nejlepší," dodává Viky a Míra se připojuje: „Suprový." Pavla Kopáčiková a její čtvrťáci museli splnit ve finále čtyři úkoly. „První úkol byl, že paní učitelka musela říct něco o sobě," vysvětluje malá Lucie. „O sobě a o naší škole a to za minutu," doplňuje Pavlína Kopáčiková. „A být hodně vtipná..." směje se.

Na další úkoly z finále vzpomínají vacovští čtvrťáci společně. „Hráli jsme si na básníka," zní ze třídy. „Museli jsme složit básničku," vysvětluje zlatá Pavlína Kopáčiková.

Vzpomínání na finále přerušuje koruna pro vítězku ankety, která nechce sedět na hlavě. Je putovní a příští rok zajistí místo v porotě při hledání nového Zlatého Ámose. Při té příležitosti se ukazuje, že děti by klidně svou paní učitelku přihlásily znovu. „To ale příští rok nejde. A říkala jsem dětem, že je to neopakovatelné. A taky jsem jim říkala, že určitě potkají nějakou jinou paní učitelku, kterou budou moct nominovat," řekla Pavlína Kopáčiková. „Ale ta nebude tak dobrá jako vy," ozývá se ze třídy.

A zpátky k finále. Dalším úkolem bylo, děti něco za minutu naučit. „Víte, co je palindrom?" ptá se Pavlína Kopáčiková. „Když se to čte pozpátku, tak je to stále stejné," odpovídá Lenka. „A jaká byla věta, kterou jsem vás učila?" „Kuna nese nanuk," odpovídají děti společně. Palindromy braly děti v matematice, takže byly připravené.

Děti do soutěže musely také nahrát video. „Lukáš v něm hrál pana ředitele, Mirek byl pan školník, byly tam kolegyně ve sborovně a všichni říkali, proč mě nominovali. Tak pan školník třeba říkal proto, že žvýkačky nikam nelepí. Pan ředitel říkal, že do práce chodí vždy v čas," vypráví o videu společně.

A nakonec přišlo na řadu pětiminutové vystoupení. A v něm třeba Jaruška hrála paní z ústavu pro jazyk český. „Bylo to o tom, že už jsme dospělí a starší o třicet let a kdo co děláme," popsal scénku Daník, který hrál ředitele cestovní kanceláře, ale předvádět to znovu už nechce. Ani když ho celá třída přemlouvá. Ve scénce také hrála třeba ředitelka národního parku, která bojuje proti kůrovci. „Měli jsme tam i prodavačku v supermarketu, měli jsme tam hvězdu policie, která se na dopravním kroužku naučila, co je zákaz stání a zastavení a to ji stačilo k vybírání pokut na celý život," popsala části vtipné scénky Pavlína Kopáčiková. „Vůbec to nemělo atmosféru soutěže. Jeli jsme tam s tím, že si to chceme užít a že když to vyjde, tak to bude třešnička na dortu," dodala.

Tolik k finále a k oslavám. Ty ještě pokračovaly a na otázku, jestli se dětí těší, že se začnou opět normálně učit, dopověděly všechny jednoznačné ne. „Když mě přihlásili, nechali mě v tom, ale věděli, že to pak bude znamenat práci navíc a pak budeme muset zabrat," říká k tomu Pavlína Kopáčiková. Škola je přeci jen o učení. „Jedničky nejsou v této třídě zadarmo," dodává s úsměvem.

Vacovští čtvrťáci se s námi rozloučili svým pokřikem: „Čtvrťáci jsou banda, která vám to nandá!" A Pavlína Kopáčiková připojila na závěr slova díků: „Chtěla bych poděkovat mým čtvrťákům za to, že mě přihlásili. Byl to pro mě krásný vánoční dárek. Je to pro mě motivace pro další práci. A chtěla bych poděkovat všem, kteří nám drželi palce – nebylo jich málo. Děkujeme za krásné zprávy, které chodily, když jsme vyhráli. Fandil nám nejen okres Prachatice, ale i celé jižní Čechy. Za to bych chtěla všem moc poděkovat. Čtvrťáci dokázali, že jsou príma parta a že mají na to být ve třídě Zlatého Ámose."

Jaké je to pro vás jako pro učitelku, když vás vaše děti dovedou do finále takové ankety?
Nedovedete si představit, co prožívám. Je to neskutečně krásný pocit, zážitek a přála bych to zažít každému učiteli, který tu práci dělá s láskou a nasazením. Protože ocenění od dětí je vlastně to nejvíc, co můžete dostat. To nenahradí žádné peníze.

Čím myslíte, že jste si to zasloužila?
Asi poznali, že mi na nich záleží a že je mám ráda. Že jdu do hodin s nasazením. I když člověk vždycky není na té vlně až nahoře, ale nesmí to děti poznat. Musíte tady v tu chvíli pro ně být, mít otevřené srdce. Já myslím, že když to děláte s láskou, tak to děti poznají. A asi to poznali.

Proč tu práci děláte ráda a co vás k ní přivedlo?
Měla jsem výbornou paní učitelku, pak učitelku mých dětí a pak to byla moje kolegyně a přítelkyně Věruška Mauricová, která už tady není a určitě mi držela palce ze shora. Ta mi vždy říkala: ‚Ty jsi pro to narozená. Ty do toho jdi.' A proč to dělám? Jsem ráda s lidmi. Myslím, že jsem komunikativní. A děti jsou stvoření, která vám vrátí to, co vy jim dáváte. A to mě baví. Užívám si to s nimi. Každý den je jiný. Překvapí vás, když to nečekáte. To je na tom to prima. A při té práci se nenudím a já se neumím nudit.

Diskuse k článku - 2 příspěvky
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Posílám gratulaci Pavlíně Kopáčikové,dětem a pozdrav do mé milované školy.Velké díky všem tehdejším učitelům a učitelkám,kteří již asi nejsou mezi námi.Zasloužili by si všichni ZLATÉHO AMOSE.At´už to byla paní učitelka Štěpánková ,Švecová,Petrová,pan učitel Kraml,Havel,Sládek a tehdy ředitel školy Soukup a další.Na všechny vzpomínám i když jsem ze školy již 47let,to co nás naučili. se nedá zapomenout.Škola Vacov si zaslouží být vidět a tímto se povedlo.Děkuji a mám radost,že jste tam stále na úrovni.

  Vloženo 4.4.2019 19:49:55

 • Romadur 

  Reagovat

   

  Klobouk dolů a hluboký respekt. Další žena, která našemu přiblblému patriarchálnímu světu ukazuje, že s otevřeným srdcem se dají dokázat velké věci.

  Vloženo 2.4.2019 17:57:43

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace