Řidiči riskují jízdu bez dálniční známky. Zákon jim zatím nahrává

Z nedávné policejní kontroly vyplývá, že řidičů, kteří spoléhají štěstí a snaží se projet bez zaplacení dálniční známky, není právě málo. Za poslední únorový týden policiesté zastavili a zkontrolovali 34 motorových vozidel, z nichž se 23 řidičů dopustilo přestupku. Dvacet řidičů nemělo zaplaceno povinný dálniční poplatek. Všichni byli postiženi pokutou. Ve dvou případech byl také u vozidel zjištěn nevyhovující technický stav.
„Je to dáno patrně tím, že ve sdělovacích prostředcích prosákla informace, že policie a celní správa provádí kontrolu pomocí kamer umístěných ve svých vozidlech a na dvou mýtných branách na Táborsku. To, že projíždějící vozidlo nemá zaplacenou elektronickou známku, zjistíme ve dvou vteřinách. Na displeji tabletu se ukáže, zda má vozidlo této registrační značky uhrazen poplatek. Podle dosavadního znění zákona ovšem musíme vozidlo fyzicky na vhodném místě zastavit a přestupek řešit přímo s řidičem. Nemůžeme být ale všude, a to právě dává šanci řidičům, kteří spoléhají, že projedou bez zastavení a kontroly,“ přibližuje situaci policejní tiskový mluvčí Milan Bajcura.
Novela silničního zákona, která se v současné době připravuje, ovšem počítá s tím, že by systém měl být stejný,jako například při použití kamer měřících rychlost. Tedy po elektronickém zjištění, že vozidlo nemá platnou dálniční známku, byl řidič či vlastník vozidla obdržel posléze výzvu k zaplacení pokuty.
„Značná část policistů sice v současné době plní úkoly v souvislosti s opatřeními vlády na zamezení šíření koronaviru, přesto nezanedbáváme ani kontrolu elektronických dálničních známek na D3,“ připomíná zástupce vedoucího dálničního oddělení Chotoviny Radek Kloza. Policisté řidičům připomínají, aby jízdu po dálnici bez uhrazené dálniční známky neriskovali, v případě zjištění přestupku jim totiž hrozí pokuta až do výše 5 000 korun.
Diskuse k článku