Růženec, svatý obrázek z pouti, vyšívané ornáty i malované kraslice na nové výstavě v plánské Faře

























Na pouti si poutník mohl na památku zakoupit růženec, obrázky a sochy svatých, křestní svíce nebo betlémy. Na výstavě v Muzeu Fara v Plané nad Lužnicí mají řadu těchto drobných předmětů z poutí. K vidění jsou staré modlitební knížky, růžence, malé porcelánové kropenky, sošky Panny Marie Lurdské z Francie, ale také třeba porcelánové hrnečky ze Svaté Hory nebo z rakouského poutního místa Mariazell. Svaté obrázky jsou mimo jiné ze Svaté Hory, Českých Budějovic, z Kájova, Římova nebo Lomce.
Na výstavě v Muzeu Fara návštěvník zhlédne bohatě vyšívané ornáty a dalmatiky. Dnes se používají vesměs mnohem střízlivější. David Blažek, který šije i vyšívá lidové kroje, ocenil preciznost výšivek. „Některé oděvy jsou vyšívané i zlatou nití. Zlatou nití se ale látka neprošívala. Zlatá nit se jen přichytávala jinou nití,“ poznamenal David Blažek.
Kněží oblékají v průběhu církevního roku ornáty různých barev v závislosti na liturgickém období. Například fialová barva vyjadřuje kajícnost. Dalšími barvami, které se při liturgii používají, jsou bílá, zelená a červená. Zelená barva symbolizuje naději.
Kromě vyšívaných jsou na výstavě i malované textilie, třeba na boční oltář. K vidění je podmalba na skle. Soubor šatiček pro Pražské Jezulátko z let 1900 až 1920 pochází ze sbírky Davida Blažka. „Děkuji plánské farnosti, rodině Benešově, paní Brádkové, paní Dominové a řádové sestře Klaudii za to, že se podílely na vzniku výstavy,“ uvedl David Blažek, který také napekl obřadní velikonoční pečivo i vrkoč do naaranžované selské jizby.
Hudební doprovod obstaralo klarinetové duo ve složení Jan Perník a Karel Biško. Muzikanti zahráli například skladbu Pastevec.
Výstava v plánské Faře potrvá do 30. června.
Diskuse k článku