S Jiřím Fišerem a Petrem Havránkem z Tábora 2020 o posunování morálních mantinelů a českém pragmatismu - Jižní Čechy Teď!
1. 4. 2021 7:17

S Jiřím Fišerem a Petrem Havránkem z Tábora 2020 o posunování morálních mantinelů a českém pragmatismu

Zobrazit galerii (2)
S Jiřím Fišerem a Petrem Havránkem z Tábora 2020 o posunování morálních mantinelů a českém pragmatismu
TÁBOR – Těsně před konáním březnového zastupitelstva vydalo hnutí Tábor 2020 na svém facebooku stanovisko k prosincové dopravní nehodě místostarostky Michaely Petrové z hnutí Jinak!, která 22. prosince v noci havarovala, od nehody se nechala odvézt a poté odmítla dechovou zkoušku na alkohol. Na lednovém zasedání opozice vyzývala místostarostku k odstoupení a koalici k tomu, aby reagovala. Zastupitelé nakonec odsouhlasili návrh Františka Korbela z hnutí Tábor 2020, že chtějí vidět protokoly a dokumentaci z nehody. Po seznámení s podrobnostmi k nehodě 4. března naznačil nejsilnější koaliční partner Tábor 2020, jak bude hlasovat. Místostarostka totiž rezignovat odmítla a navrhla, aby se o jejím setrvání či odvolání hlasovalo. Hlasováním nakonec byla odvolána, což naznačovalo už prohlášení nejsilnějšího koaličního partnera, když Tábor 2020 předem zveřejnil své stanovisko: „Hnutí Tábor 2020 vzalo na vědomí všechny okolnosti a dostupnou dokumentaci dopravního přestupku předloženou Michaelou Petrovou. Jsme přesvědčeni, že tyto okolnosti jsou neslučitelné s politickou pozicí místostarostky města." Za to si lidé z Tábora 2020 vysloužili dost útočné reakce od svých partnerů z hnutí Jinak! Pisatelé zjevně měli za to, že tato událost není nepřekonatelná a dala by se přejít. Šlo spíš o mladší lidi. Starší občané, kteří něco pamatují, si po Táboře posílali upozornění na tuto facebookovou diskusi a nevěřili svým očím. O rozhovor na toto téma jsme požádali dva táborské radní, matadora táborské politické scény Jiřího Fišera i předsedu hnutí Tábor 2020 Petra Havránka.

S Jiřím Fišerem a Petrem Havránkem z Tábora 2020 o posunování morálních mantinelů a českém pragmatismu - Jižní Čechy Teď!

Jste také pamětníci skandálu z roku 1996, kdy odstoupil ministr spravedlnosti Jan Kalvoda, když se provalilo, že neoprávněně používal titul JUDr. Nezdá se vám, že Čechům od té doby narostla vůči takovým prohřeškům hroší kůže?

Jiří Fišer: Určitě jsme se vzdálili západní civilizaci. Občas se objeví informace, jak ministr v některé zemi způsobí nějaký občanský průšvih a vyvodí z toho důsledky. My jsme měli pocit, že to tak bude fungovat i u nás, ale od doby, o které mluvíte, se míra citlivosti vůči těmto věcem snížila a tolerance zvýšila. Neposunuli jsme se žádoucím směrem.
Petr Havránek: Když dnešní mladé generaci budete vyprávět kauzu Kalvody, budou to považovat za úsměvné. V souvislosti s příklady, které nám politická současnost dává, je to tragické.

Čím si to vysvětlujete?
J. Fišer: Já si to vysvětluji ošklivou, až odpornou českou pragmatičností. Bližší košile než kabát.

Překvapily vás reakce na vašem facebooku, které nechápaly, proč jste na Michaelu Petrovou tak přísní?
J. Fišer: Určitě nás překvapily. Je to obtížná situace, hodně jsme si to zkomplikovali i sami sobě. Výrazně jsme zasáhli do života koalice, která patrně skončí, je rozsypaná. Pro nás je to komplikace, protože naše hnutí má ve funkci starostu. My ze sebe nechceme dělat vzorňáky, to nejsme. Přišla nám ta situace jasná a mysleli jsme, že je jasná i pro ostatní radní. My nechceme nikoho poučovat. Hned na počátku ledna jsme se shodli – řešme to s chladnou hlavou, pojďme si říct o protokoly z vyšetřování, abychom měli něco v ruce. Chtěli jsme, aby tyto dokumenty dostali všichni zastupitelé.
P. Havránek: My jsme nechtěli být vyšetřovatelé, chtěli jsme posoudit relevantnost, ne s emocemi, ne na základě reakcí na sociálních sítích. Dali jsme si čas na rozklíčování té situace. Ještě před vyžádáním těch dokumentů jsme říkali, aby místostarostka zvážila, zda by ke zklidnění situace nepřispělo její odstoupení. A říkali jsme, že o koalici s Jinak! stojíme, velmi nám na tom koaličním projektu záleželo. Když jsme ale dostali do ruky protokoly, tak už nic jiného než výzva k odstoupení nezbývalo.

Možná mají lidé z Jinak! pocit, že za 30 let novodobé táborské politické historie tu prošlo ledacos, co by si žádalo vyvození odpovědnosti. Třeba opilý starosta padající na pivních slavnostech, propojení na vyšetřovaný prodej pozemků pod Lidlem…
J. Fišer: Ano, vzpomínám si, ale to byly věci víc politické povahy. Třeba kolega Petr Novák z ANO. To nebylo osobní selhání, ale politické, když pranýřoval hejtmana Zimolu za kauzu s domem na Lipně a pak měl sám máslo na hlavě z výhod v jiné pozici. Boží mlýny ho doběhly. Na takovýto občanský průšvih, který by měl dopad na politickou odpovědnost, si nevzpomínám. V tomto postavení s tím ale musíte počítat. Když člověk někam jde, říká si – musíš si dávat bacha, neopij se! Já to měl vždycky pro sebe sesumírované – když uděláš tohle, zachováš se pak takto.
P. Havránek: Nechceme, aby náš postoj byl nějak glorifikován. Prostě jsme si říkali, jak bychom se zachovali v té situaci my a od toho se to odvíjelo. My bychom odstoupili sami a když ne, tak naše hnutí by nám okamžitě nastavilo zrcadlo. Nezdržovali bychom to tříměsíčním jednáním, pro politiky zkrátka platí presumpce viny a povinnost osobního příkladu.

Myslíte, že to Michaelu Petrovou diskvalifikuje z politiky napořád?
J. Fišer: Napořád třeba ne, v českých krajinách se tyto věci dost odpouštějí. Ale v lidech to asi zůstane. Ve mně taky. Já jsem Míše říkal, že by se měla vydat trnitější cestou a ve finále by to pro ni mohlo být benefitem pro budoucí pokračování v politice. Zvolila jinou cestu.

V koalici zbyly tři strany a ty nyní navrhují na třetího místostarostu Martina Maredu z pirátů. Neříkají vám občané, že by stačili dva místostarostové?

J. Fišer: Ne, nemám takové reakce, i když chápu, že to by hezky vypadalo. Nemyslím si, že by to bylo úplně dobře. Je třeba si uvědomit, že ta další funkce přibyla v době, když došlo k reformě státní správy a agendy na městě strašně přibylo. Tenkrát jsem si neuměl představit, že jednou bude městský úřad vydávat občanky nebo řidičáky. Prostě to dřív bylo jinak. Starosta Vaníček v 90. letech ani neměl na stole počítač, ostatně jeho nástupce starosta Dědič na začátku taky ne. Ty objemy práce obrovsky narůstají.
P. Havránek: Je tady i rozsáhlá agenda městských společností, jen co času zabralo řešení teplárny. Já si myslím, že to si rozhodne příští garnitura, která přijde na radnici.

Táboráci od vás dostali signál, co už je za hranou. Ale třeba pisatel Tomáš Vančura se ke kauze místostarostky na vašem facebooku vyjadřuje: „Kde je napsáno, že se tento prohřešek neslučuje s výkonem veřejné funkce?“ A Lenka Greň: „Kde berete tu jistotu, že zrovna váš morální pohled je správný?“ Tak tedy – kde?
J. Fišer: Panu Vančurovi jsem odepsal, že pokud si myslí, že způsobit ve tři ráno dopravní nehodu, opustit to místo a odmítnout zkoušku na alkohol se slučuje s výkonem veřejné funkce, respektuji to, ale já si to nemyslím. To má být příklad pro ostatní lidi? Ve stylu – můžete klidně něco takového udělat, stačí, když si pak zaplatíte pokutu? To fakt ne, já s tím prostě mám problém. Na druhé straně vůbec nemám problém odejít z koalice, respektive z rady města, kde se budou podobné věci tolerovat.
P. Havránek: Kdo jiný by měl jít příkladem než ten, koho si člověk zvolí. Říkám si, kam až lze ten práh posunovat?

Libuše Kolářová
Libuše Kolářová

Diskuse k článku

Pro přidávání komentářů je nutné se přihlásit / registrovat.