S novou starostkou o plánech v Opařanech



Překvapilo vás něco v nové roli?
Nic, i když dřív jsem se pohybovala spíš ve výkonu státní správy a tady jde z 90 procent o výkon samosprávy. Ne všechno se v zastupitelstvu schválí bez diskusí, ale nakonec jsme schopni se dohodnout. I na rozpočtu, v němž se odhadují příjmy téměř 28 milionů a výdaje 33 milionů korun.
Proč mají Opařany deficitní rozpočet?
Protože jsme tam dali zahájení čistírny odpadních vod a kanalizaci v Podboří. Rozpočet jsme připravovali až po volbách, navštívili jsme skoro všechny místní části, abychom znali jejich potřeby. Zařadili jsme do rozpočtu akce, které se nestihly v roce 2018 a další potřeby, které jsme zjistili. Zastupitelé jsou fajn a mají spoustu nápadů.
Bude zastupitelstvo jezdit zasedat i do místních částí?
Bavili jsme se o tom, je to možné. Nejspíš v situacích, kdyby se tam chystala nějaká větší investice. Jinak jsme založili komisi pro místní části, aby přenos informací lépe fungoval. Své zástupce v komisí mají Skrýchov, Podboří, Oltyně, Nové Dvory i Olší, zastoupen není jen Hodušín, kde bydlí pouze několik lidí. Dřív tu zastupitelé z místních částí byli, ale teď se buď do zastupitelstva nedostali nebo nekandidovali, proto jsme založili tuto komisi.
Co tedy máte na letošek v plánu?
Budeme dělat kanalizaci v centru Opařan, protože tu má vzniknout nový chodník od potravin Večerka k pomníku a po druhé straně ke zdravotnímu středisku. Minulé vedení obce chtělo budovat rovnou chodník, ale my chceme udělat napřed kanalizaci, případně vodovod, podle toho, jak to bude vypadat pod povrchem. Jde nám o to, aby se chodník nemusel kvůli opravám zase rozkopávat. Prostřednictvím ČEVAKu jsme požádali o dotaci.
A pokud dotace nevyjde?
Pak bychom se museli rozhodnout, že to uděláme ze svého. Minulé zastupitelstvo tu nechalo rezervu 20 milionů korun na čističku v Podboří, která je další prioritou. Pokoušíme se získat na ni pět milionů z dotace na ministerstvu zemědělství. Čističku jsme museli rozdělit na dvě etapy a pokud bychom dostali pět milionů od ministerstva zemědělství, z vlastních prostředků bychom financovali asi jedenáct milionů, pokusíme se získat něco i od kraje. Je to akce rozpočtovaná na necelých 18 milionů bez daně, konečnou sumu se dozvíme až z nabídek firem.
Jaké máte další plány?
Další dotační žádost se týká opravy kapliček. Ministerstvo kultury poskytuje prostředky na kapličky, které jsou nemovitou kulturní památkou, což je kaple v Hodušíně nebo kaplička v Opařanech u kostela. Chceme, aby náš majetek byl v pořádku. V Opařanech chceme ještě do Velikonoc udělat nová vrata na hřbitov a zkusíme požádat o dotaci na opravu hřbitovní zdi. Nedávno jsme také schvalovali podání žádostí o dotace na opravu místních komunikací, konkrétně z Oltyně na Řepeč a také na dětské hřiště v Nových Dvorech. Tam si dokonce obyvatelé sami žádost o dotaci nachystali a chyběl jen souhlas zastupitelstva. Ten jsme rádi dodali. Lidé v Nových Dvorech se svolali, aby se dohodli, kde hřiště chtějí. Vybrali si i jeho typ z katalogu, aby hřiště sloužilo napříč generacemi. Budou tam prvky pro malé děti, zakrývací pískoviště i workoutová sestava pro starší. V Nových Dvorech jsou hodně aktivní, tak se snažíme, abychom jim pomohli.
Jaká vybavenost je v Opařanech?
Školu, která je na druhém stupni spádová i pro Stádlec, podporujeme částkou dva miliony ročně a teď se zabýváme školní tělocvičnou, která už nevyhovuje. V rozpočtu máme peníze na projekt a čekáme na posudek statika, aby se rozhodlo, jestli půjde o rekonstrukci nebo o zbourání a stavbu nové tělocvičny. V Opařanech je mateřská škola, zdravotní středisko s praktickým, dětským a zubním lékařem, dojíždí k nám gynekolog. V Dětské psychiatrické nemocnici je lékárna i pro veřejnost a dělají tam dvakrát v týdnu ráno odběry krve a zajišťují odvoz do laboratoře v Táboře. Z obchodů je tu Jednota, Večerka, pekařství a nahoře nad ním průmyslové zboží. Bistro je údajně v rekonstrukci a pak je tu restaurace Na Staré poště, kde mají i sál. My bohužel žádné kulturní zařízení nemáme. Před pár lety se tu otevřelo nové venkovní sportovní hřiště, které je hodně využívané. Z firem tu působí přepravní firma Kafka Transport, pak zemědělské družstvo, které provozuje i kovárnu a právě tam nám vyrábějí krásná kovaná vrata na hřbitov. V katastru Olší se nachází firma Efaflex a vesnice má s továrnou výborné vztahy. Dokonce tam teď Efaflex buduje nádrž na dešťovou vodu a ta bude sloužit i pro naši zásahovou jednotku hasičů. Známá je zdejší Dětská psychiatrická nemocnice. Při ní funguje speciální škola, která je otevřená i pro děti z veřejnosti. V obci je také firma na výrobu nábytku. Většina lidí ale za prací dojíždí do Tábora, Písku, Milevska, do Bechyně i do Českých Budějovic.
Jsou k mání parcely k nové výstavbě?
Parcel je tu velké množství, ale výstavba je blokovaná podmínkou vytvoření územních studií. Velká rozvojová oblast je na soukromých pozemcích za fotbalovým hřištěm. My chceme nechat udělat územní studii, aby se vymezily trasy pro komunikace a sítě. Pozemky pro komunikace bychom i vykoupili, ale narážíme na to, že nemůžeme z obecních peněz zhodnocovat cizí pozemky. Stavět se tam ale zatím nedá i proto, že v územním plánu je podmínka vybudování pětimetrového valu kolem střelnice, která leží mezi Opařany a Podbořím. Z akustického posudku vyplývá, že je činnost střelnice nadlimitní a pokud nedojde na střelnici k opatřením, musel by být omezen provoz. Současně se ukázalo, že pět metrů vysoký val byl nebyl dostatečně účinný, aby byl hluk pod limitem. Střelba je slyšet hlavně v Podboří, ale i lidé z Opařan touží po tom, aby se činnost střelnice omezila. Další zástavba se podle územního plánu předpokládá směrem na Skrýchov, ale i tam jsou pozemky soukromé. Místní mladí lidé tak zatím staví v Řepči nebo v Milevsku.
Co lidé v Opařanech postrádají?
Třeba posilovnu. Jezdí se odtud do posilovny ve Stádlci. Ve školní tělocvičně se moc cvičit nedá, protože v zimě je tam taky jen dvanáct stupňů. Ale lidé, kteří tu bydlí, jsou jinak v Opařanech celkem spokojení. Je tu hezké prostředí, obec je obklopena lesy, máme blízko k Lužnici.
Co životní prostředí, které je vaší doménou?
V obci se třídí, kontejnery na papír, sklo, plasty, kovy, textil i oleje a tuky tu jsou. Teď se snažíme o výměnu některých kontejnerů. V obci je sběrný dvůr, jehož provoz zajišťuje firma Rumpold. Budeme chystat projekt na odbahnění rybníčku pod opařanskou čistírnou. Ráda bych řešila veřejnou zeleň. Bavíme se o centrální části obce, čekáme, jak dopadnou průzkumy sítí a pak bychom chtěli zadat projekt na vybudování parku pod autobusovou zastávkou před Jednotou. Jakmile vyřešíme tělocvičnu, ráda bych, aby se zrevitalizoval i park u školy.
Jsou v obci aktivní spolky?
Spolkový život se začíná rozjíždět. Hasiči fungují i v místních částech, v obci je zásahová jednotka, jsou tu myslivci, včelaři, chovatelé jsou zapojení ve spolku v Sepekově, aktivní je svaz žen a vodní skauti loni v září oslavili už 50 let činnosti, to je velký tahoun. Skaut tu soustřeďuje skoro sto dětí do 15 let a další mladé lidi. Před volbami vznikl spolek Občané, který uspořádal maškarní bál, byl tu i Ples republiky. V obci se chystá druhé kolo Běhu pro hospic Jordán nebo velikonoční posezení, které si získalo oblibu.
Stihnete vy sama i nějaké koníčky?
Mám ráda vodu ve všech skupenstvích, ale lyže už šly bohužel stranou. Takže zbývá kolo.
Diskuse k článku