S ředitelem strakonické kultury nejen o tom, kdo ze slavných letos přijede - Jižní Čechy Teď!
S ředitelem strakonické kultury nejen o tom, kdo ze slavných letos přijede - Jižní Čechy Teď!
S ředitelem strakonické kultury nejen o tom, kdo ze slavných letos přijede - Jižní Čechy Teď!
22. 2. 2018 9:46

S ředitelem strakonické kultury nejen o tom, kdo ze slavných letos přijede

STRAKONICE – Když v roce 2014 nastoupilo na radnici nové vedení a začalo dělat změny v některých organizacích, radní Rudolf Oberfalcer na první tiskové konferenci pivovaru uvedl, že všichni vyměnění ředitelé městských organizací jsou vlastně ohroženými druhy, protože za čtyři roky může být všechno jinak. Čas se pomalu nachýlil. Za pár měsíců budou komunální volby. Tím ohroženým druhem je i ředitel městského kulturního střediska (MěKS) František Christelbauer, kterému zpočátku nikdo nevěřil, že funkci šéfa kultury zvládne. Zvládnul-li ji, to musí zhodnotit obyvatelé Strakonic sami. On sám, jak uvedl, bude napnutý, jak volby dopadnou, tahle práce ho baví. Pozvali jsme ho na slovíčko, aby okomentoval některé z dramatických situací v loňském roce a nastínil, co jeho tým chystá na letošek.

Při schvalování rozpočtu na letošní rok vás doslova vytočila opozice, které se nelíbilo navýšení příspěvku městskému kulturnímu středisku o více než šest milionů korun. Proč se rozpočet této kulturní organizace o tolik zvedl?
V závěru pracujeme s podobnou částkou jako vloni, což je plus minus patnáct milionů korun. Z této sumy se pokrývá tvorba a realizace programu. Nikdo z opozice už ale nebral v potaz, že vloni došlo k navýšení platů zaměstnanců, a to ve dvou vlnách a v každé o deset procent. Ze zákona. Jestliže jsme v roce 2017 měli na výplaty 6,1 milionů korun, letos to dělá o dva miliony víc. V celém rozpočtu je dále začleněna částka přes tři miliony na energie, opravy, údržby a odpisy. Jen co se údržby týče, létají tisíce každou chvíli. Budova kulturního domu opravdu zestárla a my vlastně neustále látujeme horkou jehlou, co se poničí. Střechu opravujeme co dva měsíce, aby dovnitř neteklo. Nově se staráme také o infocentra – to ve hradu a infocentrum pro seniory – a cestovní ruch, který se odčlenil od odboru školství městského úřadu.

Opozice se u položky na infocentrum rovněž podivila. V kolonce jsou mu přiřazeny tři miliony.
Ale to není přesné. Samotné infocentrum na hradě má na roční provoz 1,6 milionů korun. Opět je to o těch platech, které jsme museli ze zákona navýšit. A také proto, že zatímco infocentrum na Velkém náměstí fungovalo vyjma letní sezony jen v týdnu nikoliv přes víkend, nové infocentrum v prostorách bývalé Zámecké galerie funguje nepřetržitě celoročně sedm dní v týdnu. Ty tři miliony jsou určené i na cestovní ruch, který pod městské kulturní středisko premiérově přešel. Oddělení cestovního ruchu pořádalo během roku asi sedm akcí, namátkou třeba Vítání jara a zahájení turistické sezony, procházky za magického úplňku, adventní program s rozsvícením vánočního stromu, ohňostroj a staralo se o propagaci nejen k těmto akcím. Městské kulturní středisko stejně pomáhalo s propagací a zajišťováním technických věcí a pronájmů prostor, takže sjednocení pod jednou hlavičkou nám přišlo logické.

A infocentrum pro seniory?
To má na provoz šest set tisíc. Jedinou zaměstnankyní je Marie Žiláková, která nejen připravuje akce pro seniory, ale nově se stará i o setkávání s lidmi, kteří slaví jubileum od sedmdesáti let výše. Tedy pokračuje v tom místo dam z oddělení cestovního ruchu, ale jinou formou. Už se poukázky na dvě stě korun neposílají doporučeně poštou, což byl podle mne nesmysl, ale osobně jubilanty navštěvuje. Na tyto návštěvy má vyhrazeny vždy dva dny v týdnu. A jsou to podle jejích slov úžasná, ovšem zároveň vyčerpávající setkání.

Jak to?
Senioři se na návštěvu těší, takže s každým jubilantem se sluší posedět a popovídat si s ním. Oni jsou za to velmi vděční. Má to velký ohlas, což je fajn. Tohle třeba veřejnost neví…

Z celkového rozpočtu 26,1 milionů korun pro MěKS je tedy 15 milionů na samotný roční program včetně 4,5 milionů na Mezinárodní dudácký festival?
Financování dudáckého festivalu do té patnáctimilionové sumy nepatří. To je zvlášť, tak jako i v minulých období.

Aha, takže letos nebudete shánět sponzory?
Budeme, samozřejmě. Shánění peněz je ale věc vrtkavá, takže chceme mít finanční jistotu. V případě, že sponzoři přispějí a peníze po vyúčtování zbudou, zůstanou v rozpočtu na další festival. Budeme také žádat o dotace z různých grantů. My musíme všem účinkujícím hradit ubytování, stravu, kapesné, dopravu do Strakonic a některým souborům přispíváme i na cestu z jejich země. Jen toto zajištění vyjde na dva miliony.

Prý chystáte na letní sezonu víkendové programy na hradním nádvoří?
To je novinka letošního roku. Úderem letních prázdnin odstartuje seriál koncertů a divadelních představení, a to každou sobotu a každou neděli. V sobotu na hradním nádvoří vystoupí divadla a v neděli budou programy pro děti a hned poté pro seniory.

Co si od toho slibujete? Akce bude zdarma?
Vstupné se platit nebude a domníváme se, že víkendové dění na hradě velmi oživí léto ve Strakonicích. Doufáme, že to přitáhne i turisty, kteří sem zavítají, je to šance na kulturní vyžití pro vodáky, kterých je stále dost.

Do pokladny jste dostali také milion na zajištění oslav k stému výročí vzniku samostatného Československého státu. Kdy je chystáte?
V první polovině září, čtrnáct dnů po dudáckém festivalu.

Není to příležitost pro pozvání Pražského filharmonického orchestru, jehož koncert vloni při oslavách města zhatilo počasí a Má vlast se nemohla odehrát?
Máme to v plánu, zatím ladíme, jak to koncipovat. Nemůžeme už riskovat, že nás počasí zase zradí. Byl tu návrh uspořádat tento koncert na zimním stadionu, to se ale zavrhlo, protože úprava zimního stadionu, tedy rozpuštění ledu, by byla velmi nákladná a zasáhla by do sportovní sezony. Pak je tu sportovní hala v Máchově ulici, ale ta má stejně jako kulturní dům malou kapacitu. Od minulé středy pracujeme ještě s jednou verzí, která nás nadchla a která tu ještě nebyla.

Víc neprozradíte?
Snad jen naťuknu – jedná se o jeviště vysunuté nad hladinu řeky Otavy. Pokud to schválíme, jednalo by se o jeviště postavené na tři týdny – od dudáckého festivalu po oslavy státu – kde by vystupovali filharmonici, dudáci, naše kapely a sbory, na zdi hradu by se promítalo…

Doufám, že jeviště nad řekou bude mít zábradlí, aby neměli záchranáři žně…
Proboha, to nebudou stavět žádní stavební lešenáři, jsou jen dvě specializované firmy v republice, které s tím mají zkušenosti.

Jak chcete oslavy státu režírovat? V duchu První republiky?
Je to náš cíl. Historický program, koncerty zaměřené na tu dobu, nevylučujeme ani módní přehlídky modelů První republiky a také, a to bude rovněž novinka, chceme v rámci těchto oslav uspořádat první ročník festivalu mládežnických dechových orchestrů, zatím s pracovním názvem Zlatá taktovka Ladislava Roma. Zachováme scénář, na který jsou Strakoničtí zvyklí z dudáckého festivalu nebo loňských oslav výročí města. Budou čtyři scény, u pivovaru, na parkovišti u Bati, v letním kině a na hradě. Vysuté jeviště nad řekou, pokud se podaří zrealizovat tato myšlenka, bude třešničkou na dortu.

Máte jeden rest z loňského roku. Neodpověděl jste na otázku ohledně sezení v kulturním domě. Diváci si stěžují, že jsou židle dost natěsno a sousedi se na sebe mačkají, což je nepříjemné. Hodláte s tím něco dělat?
Už to řešíme. Ta samá firma, která dodávala konstrukci pro vyvýšené hlediště, už si tady byla vše nafotit a přeměřit. Židle jsou totiž spojené dohromady a nedá se s nimi hýbat. My bychom chtěli, aby se ty spojnice prodloužily a tím pádem by měli diváci mezi sebou větší prostor. Toto vylepšení bychom chtěli stihnout do začátku nové divadelní sezony, což je září letošního roku. Ve hře byl i nákup nových širších židlí, ale dali jsme přednost dlouhodobě plánovanému nákupu nového ozvučovacího pultu, což je srdce všech programů. Minulý týden už proběhlo výběrové řízení na dodavatele. A budeme ještě investovat do nákupu dodávky pro přepravu techniky.

Letos se rozběhne první etapa rekonstrukce kulturního domu. Za deset milionů dojde k přesunu restaurace z prvního patra do přízemí. Můžete laicky vysvětlit tuto akci kulový blesk?
Zrcadlový sál, bar, loutkárna a skladovací prostory za ní v přízemí zmizí. Vznikne jeden velký prostor pro restauraci a kuchyni. A proč začínáme právě tímto: vzduchotechnika, topení, rozvody jsou na hranici životnosti a regulace dokonce za ní. Proto si naši návštěvníci často stěžují, že je jim horko nebo naopak zima. My to ale nedokážeme momentálně ovlivnit. V dobré víře pustíme chlazení a do sálu jde teplý vzduch. Rozvody páry a vzduchotechniky vedou souběžně a navzájem se ovlivňují. Ta restaurace bude svým způsobem multifunkční. Budou tam moc probíhat i přednášky, malá představení a podobně. Lidé si budou moci dát u kulturního představení vínko, kávu. Prostory stávající restaurace se vybourají a zvětší se tím kapacita sálu. Bary budou na několika místech. Kanceláře se přestěhují do třetího patra. Našli jsme tu zazděné staré schodiště, to využijeme jako šachtu pro výtah. V kulturním domě výhledově nezůstane kámen na kameni, vlastně jen skelet.

Vám tady ale program běží celý rok. Budete ho muset omezit, když se začne kutat?
Ono se bude kutat odděleně. Celý zadní trakt, kterého se přestavba týká, bude uzavřen, takže v sále to bude vypadat, jako že se nic neděje. Jen si nebudou moci hosté dojít na občerstvení dolů do baru. Hospoda ovšem pojede dál. Ta se přestěhuje ze dne na den, v momentě, kdy bude dolejší prostor kompletně hotov.

K programu na letošní rok. Všimla jsem si, že jakmile pozvete ikony popmusic, máte okamžitě vyprodáno. Ať už to byla Hana Zagorová, Marta Kubišová, Václav Neckář, Helena Vondráčková… Čím si to vysvětlujete?
Tohle je opravdu zajímavý fenomén. Vstupenky na tyto legendy jsou hned pryč, byť nejsou nejlevnější, a přijíždí lidé z celého okresu. Možná je nabídka těchto programů v regionu nedostatečná. Je to i v kontrastu s programy pro mladé. Zveme samozřejmě pro ně rockové či punkové kapely, ale nikdy není vyprodáno. Myslím si, že prostory kulturního domu mládeži prostě nevyhovují, necítí se tady dobře. Proto kvituji, že se v dubnu bude po rekonstrukci znovu otevírat rockový klub na Křemelce, který bude toto suplovat. U nás v kulturáku, což by mohlo nejen mladé zajímat, poprvé proběhne rockový koncert v režii Motobobrů, až v Katovicích vykopou pincka a zahájí tak novou motorkářskou sezonu.

Koho z celebrit jste pozvali letos? Nejbližší, a to v březnu, je koncert Věry Martinové.
Věra Martinová byla rovněž brzy vyprodána. My ale letos chceme dávat více prostoru místním souborům. Například strakonická kapela Pauza slaví třicet let, ta bude mít svůj pořad. Z těch slavných vystoupí v dubnu Čechomor, jednáme o vystoupení s Marií Rotrovou v červnu v letním kině. Mimochodem, ta měla být hlavním hostem při loňských slavnostech města, na poslední chvíli nám účast odmítla a jela na slavnosti do Protivína. V květnu chystá diskžokej František Mareš velkou akci na počest svého čtyřicetiletého působení na scéně, to si jistě přijdou na své fanoušci oldies. Pozván je také soubor z družebního Freyungu, který přiveze svou dechovku a také nechá okoštovat své speciality. Naplánován je koncert Evy a Vaška a dalších souborů pro seniory. V září tu bude v letním kině Michal David, ale to není naše akce. Tři sestry – čistě jen tato kapela bez předskokanů – budou v kulturáku, nepůjde o tradiční tour. V říjnu Olympic a vánoční koncert Janka Ledeckého v závěru roku. To jen namátkou…

Máte nějakou perličku z loňského roku ze setkání se slavnou osobností?
A víte, že ano. Když tu byla Lucie Bílá, všimla si, že máme v kulturáku stejné lustry jako u nich v Otvovicích. Zajímalo ji, kde kupujeme náhradní díly, tak jsme jí dávali tipy. A já jsem si udělal radost a zavzpomínal jsem si na dobu, kdy jsem také zvučil a nazvučil jsem koncert Jitky Molavcové a Jiřího Suchého s orchestrem divadla Semafor.

Diskuse k článku

Pro přidávání a zobrazení komentářů je nutné se přihlásit / registrovat.