Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Svatomartinská Neděle

  neděle 17.11 10:00 - Písek, Kamenný most + okolí

  Slavnost.

 • Tradiční setkání k výročí sametové revoluce

  neděle 17.11 17:00 - Náměstí Míru, Jindřichův Hradec

  Přednáška.

Zobrazit všechny události
 

Samsonova kašna má na měsíc zmizet. Vzbudilo to rozruch

Vizualizace chystané instalace pro budějovické náměstí. Kašna běžnému pohledu zmizí, koridor zavede do galerie, kam možná řada Budějovičáků ještě nikdy nevstoupila. , Autor: www.dumumenicb.cz

Vizualizace chystané instalace pro budějovické náměstí. Kašna běžnému pohledu zmizí, koridor zavede do galerie, kam možná řada Budějovičáků ještě nikdy nevstoupila.     Autor: www.dumumenicb.cz

ČESKÉ BUDĚJOVICE - Instalaci architekta Jana Šépky s názvem Vnímání naplánoval českobudějovický Dům umění na září. Značný rozruch ale vyvolala chystaná instalace už teď, kdy o projektu jednali městští radní a tím se dostal na veřejnost. Dům umění se dlouhodobě snaží kromě výstav soudobého umění nabízet také pohledy na současnou architekturu a hledá pro to neobvyklé formy. Jednou z takových akcí má být instalace předního českého architekta Jana Šépky, který chce v září zakrýt Samsonovu kašnu na náměstí a vést od ní vyvýšený koridor, kterým návštěvníci oknem v patře vstoupí do Domu umění na jižní straně náměstí Přemysla Otakara II.

 

Autor tím chce demonstrovat, že notoricky známé dominanty a oproti nim skrytá místa, která běžně člověk nevnímá, nejsou daleko od sebe a přitom mohou nabízet zajímavé kulturní vyžití. V tomto případě se skrytým místem míní galerie současné výtvarné tvorby v Domě umění na náměstí Přemysla Otakara II.
Samsonova kašna by se ocitla na měsíc ukrytá v kruhovém prostoru, který by umožnil uvidět kašnu a sochu výjimečně v interiéru. "To je neobvyklý zážitek," je přesvědčený kurátor galerie i této instalace Michal Škoda, "a my se snažíme dělat výstavy zaměřené na architekturu s přesahem a zvláštní atmosférou, nejen představovat architektonická díla na fotografiích."

Zakrytí kašny a instalaci koridoru na náměstí ale vnímají někteří lidé nelibě. "Křiklouni se vždycky ozvou první, to mě nepřekvapilo. Teď celý projekt představujeme a pro mě je to sonda, jak veřejnost vnímá náměstí i podobné umělecké postupy," pokračuje Michal Škoda. Poznamenal, že tato instalace bude trvat měsíc, zatímco když před pár dny byla veřejnosti představena dostavba obchodního centra Igy, která podstatně ovlivní vzhled místa na dlouhé roky a nikdo se proti tomu nevymezoval.

O projektu Vnímání, který architekt Šépka se svým týmem připravuje do Českých Budějovic na termín od 8. září do 9. října, hovořil Michal Škoda dnes ráno v televizním zpravodajství. Mimo jiné poznamenal, že oponenti nemusejí mít obavy, daňové poplatníky celá akce nic stát nebude. To je ovšem pravda jen částečně. Galerie současného umění a architektury v Domě umění je podporována z městského rozpočtu, roční částka se postupně navyšuje, v roce 2011 město přispívalo 1,1 milionu, letos 1,35 milionu korun. Michal Škoda pro náš portál vysvětlil, že měl na mysli případné dodatečné náklady města. A ty podle něj nevzniknou. Zářijová výstava bude financována z běžné roční dotace a další potřebné prostředky poskytnou sponzoři a firmy, které přislíbily dodat materiál potřebný ke stavbě objektu. Sám autor odhadl náklady celé akce na 1,3 milionu.

Řeč byla také o stavebním povolení, ve kterém by oponenti mohli svými námitkami akci zdržet nebo úplně zablokovat. Na to Michal Škoda reagoval slovy, že odmítá dopředu myslet negativně a navíc vůbec není jisté, že by umělecké dílo mělo podléhat stavebnímu řízení.

Sám Jan Šépka k projektu uvádí: "Záměrné odcizení kašny a zvýraznění vstupu do Domu umění oknem je celkovým smyslem předkládaného projektu. Do zajímavé konfrontace se tak dostávají věci, které spolu zdánlivě nesouvisí. Projekt je výtvarnou instalací, která může mít paralelu k některým podobným počinům v zahraničí od známých osobností jako je například Christo a okruh pařížských Nových realistů, kteří začali o vstupu výtvarného umění do veřejného prostoru přemýšlet již v 60. letech, nebo japonského umělce Tadeshi Kawamata. Těmto umělcům se zdařil jejich záměr expandovat umění z muzeí a galerií do městského prostoru a do přírody. Vzhledem k proporcím svých projektů a jejich společenské atraktivitě zprostředkovali nenásilně svůj umělecký názor velkému množství lidí, což je i naším záměrem."

Kurátor výstavy Michal Škoda dodává, že instalace nebude samoúčelná, bude během měsíčního trvání doplněna různými pořady, přednáškami a zapojí se i Národní památkový ústav, který přiblíží historii budějovického náměstí a Samsonovy kašny.

Výstava Vnímání má začít za víc než čtvrt roku, ale už dnes vzbudila pozornost a diskuse, nejen v Budějovicích.

Diskuse k článku - 6 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
« Novější příspěvky 1 2  | Starší příspěvky »
 • Kimak 

  Reagovat

   

  No to je opět nářez. Tady v Budějcích si občan nestačí ani vydechnout z jedné "akce" a už je tu další. Zaráží mne fakt, cituji:"Řeč byla také o stavebním povolení, ve kterém by oponenti mohli svými námitkami akci zdržet nebo úplně zablokovat. Na to Michal Škoda reagoval slovy, že odmítá dopředu myslet negativně a navíc vůbec není jisté, že by umělecké dílo mělo podléhat stavebnímu řízení."
  No to mě teda pos.... Když stavební firma staví lešení a na něj připevní plachtovinu, také tím zakrývá objekt a musí mít stavební povolení. A toto má být jako umění, které nepodléhá zákonům o stavbách? Něco zakrýt a říkat tomu umění.....to máme tisíce umělců mezi sebou, kteří o tom ani neví. A co na to radnice? Jen tomu tiše přihlíží, jako naši politici k Bruselu. Heuréka. Máme tu "paroplavbu" bez lodí, letiště bez letadel, přechody pro chodce bez chodců (chodí bezpečněji mimo přechod) atd... Je třeba touto akcí pozvat co nejvíce turistů, aby na vlastní oči viděli "Ty Nové Krásné" Budějovice , nebo spíše Panoptikum hrůz?

  Vloženo 5.9.2016 11:47:31

 • Boris 

  Reagovat

   

  Ať si pan takyumělec zkusí zakrýt sousoší na Staroměstským náměstí v Praze.Ty by ho hnali.Tak to zkouší vBudějovicích kde mu radní lezou někam.

  Vloženo 14.7.2016 13:25:29

 • vasan 

  Reagovat

   

  Holt kdejaká kravina se dá schovat za umění!

  Vloženo 19.5.2016 09:42:52

 • Jan 

  Reagovat

   

  Tak jsem křikloun. No , hlavně že ta krása nic nestojí. Tak zase mohu přispět na nějakou dobročinnou sbírku.

  Vloženo 19.5.2016 07:18:25

 • TONDA 

  Reagovat

   

  TO JE VTIPNÝ. MŮŽEME TOMU LIDOVĚ ŘÍKAT ČOFKA.

  Vloženo 19.5.2016 07:06:05

« Novější příspěvky 1 2  | Starší příspěvky »
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace