Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Holubářský ples

    pátek 21.2 20:00 - V sále Řepečské hospůdky

    K tanci a poslechu zahraje kapela Doubravanka.

  • Ples sportovců 2020

    pátek 21.2 19:00 - Písek, KD

Zobrazit všechny události
 
 
 
 

Soutěže (1)

 

Segregace romských dětí je jen téma ochránců lidských práv, myslí si pedagogové

Speciální pedagogové přihlížejí projednání výzvy na krajském zastupitelstvu. , Autor: L. Kolářová

Speciální pedagogové přihlížejí projednání výzvy na krajském zastupitelstvu.     Autor: L. Kolářová

JIŽNÍ ČECHY – Krajští zastupitelé se ve čtvrtek 7. dubna zabývali výzvou Jihočeské asociace speciálních pedagogů, aby využili svůj vliv k oddálení inkluze, tedy začlenění dětí, které nyní navštěvují speciální školy, do škol základních. Z diskuse vyplynulo, že jak odpor pedagogů, tak znepokojení rodičů, budou podle všeho marné. Česká republika se totiž zavázala, že segregaci dětí, k níž podle EU u nás dochází, do roku 2018 odstraní. Jinak by bylo ohroženo čerpání evropských dotací.

 

Sněmovna inkluzi neodložila

Alena Nohavová (KSČM), která je kromě krajské zastupitelky také poslankyní sněmovny, upozornila, že ve sněmovně neprošel návrh na dvouletý odklad tohoto kroku a vyšla už i vyhláška, která inkluzi zavádí od září. Předsedkyně výboru pro výchovu, vzdělávání a zaměstnanost kraje Jana Krejsová pobouřeně reagovala, že ministryně Valachová má zřejmě dost peněz na tento experiment a měla by si zkusit v takové různorodé třídě učit. Souhlasí s obsahem výzvy, že nejsou připraveny personální ani materiální podmínky pro začlenění všech žáků do hlavního vzdělávácího proudu.

Zastupitel Jan Váňa (ODS) poznamenal, že tímto krokem musí jednoznačně dojít ke snížení kvality výuky ve třídách, kde se učitel bude muset věnovat i handicapovaným dětem. Michal Doktor (Jihočeši) oslovil sociálnědemokratické krajské zastupitele a zeptal se, jak jim tedy jejich kolegové v Praze naslouchají. Jindřichohradecký starosta Stanislav Mrvka (ČSSD) naznačil, že by snad situace nemusela být tak dramatická. „V Jindřichově Hradci je šest základních škol a hovoří se o pěti až sedmi dětech, které by do nich měly přejít,“ sdělil. Poznamenal ale, že všechny obce, které zřizují školy, zajímá financování tohoto kroku. Hejtman Jiří Zimola (ČSSD) podotkl, že problém bude i v tom, aby diagnostické poradny vůbec stihly vyšetřit do září všechny děti, které by rodiče chtěli do základních škol přeřadit.

Do jednacího sálu výzvu přišli podpořit pedagogové z praktických a speciálních škol v Českých Budějovicích a Jindřichově Hradci.

Inkluze už dávno probíhá

Ředitel Mateřské, základní a praktické školy v Jindřichově Hradci Petr Kubeš v rozhovoru pro náš portál zdůraznil, že realita je jiná než ji vidí evropské orgány. V České republice potřebuje speciální péči při vzdělávání 97 000 dětí a z toho 60 000 dětí je už v běžných základních školách začleněno. Učitelé základních škol v tom vycházejí rodičům hodně vstříc.

„Ve speciálních školách je kolem 30 000 dětí, to je evropský standard, takže není logické, aby se ještě všechny tyto děti začlenily do základních škol. Může to přinést opravdu velké problémy. U dětí s těžkými vývojovými poruchami učení nebo chování – což jsou třeba hyperaktivní děti – přítomnost asistenta ve třídě nepomůže a vyučování ostatních dětí to velmi naruší. Představa, že asistenti ve třídách řeší problém, je naprosto mylná. U nás v Hradci 4. základní škola inkludovala víc takových dětí a rodiče zdravých své děti začali přehlašovat jinam,“ uvedl pro příklad Petr Kubeš. Podotkl, že o inkluzi nestojí ani většina rodičů dětí z jeho školy. Všem ale tuto možnost nyní musí škola nabídnout. Základní školy zas musí do září přípravit rámcový vzdělávací program i pro tyto žáky.

„My jsme opravdu otrávení, že nám pořád někdo sugeruje, jak tu segregujeme romské děti, ale evropský výzkum bývalé evropské komisařky pro lidská práva naopak jasně prokázal, že Česká republika je na evropské špičce v jejich vzdělávání,“ poukazuje Petr Kubeš. „Abychom nedopadli jako v Maďarsku, kde jako nabídka pro rodiče, kteří se chtěli tomuto společnému vzdělávání vyhnout, začala vznikat síť soukromých škol a tam svoje děti rodiče přehlašují,“ dodal.

„Myšlenky inkluze se zkrátka chopili odborníci na lidská práva, prosazují svou představu hlava nehlava a vůbec nemají potřebu se bavit s pedagogy z praxe,“ dodal ředitel školy zklamaně.

Krajští zastupitelé se svým usnesením k výzvě speciálních pedagogů přiklonili. Jak by jim ale mohli konkrétně pomoci, není jasné. „Paní ministryně je zaťatá,“ komentoval to Jan Váňa z ODS, „ale Jihočeši jsou odbojní.“ Nikdo v sále však nedokázal odhadnout, jestli jim to bude něco platné.  

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace