Šest divokých koní od úterý obývá novou přírodní rezervaci u Třeboně. Zakládací stádo tvoří pouze klisny











„Koně jsme v polovině listopadu loňského roku přivezli z rezervace v Milovicích, která vlastně byla první v republice, kde se divocí koně objevili. Pocházejí z Anglie, kde od nepaměti žijí ve volné přírodě. Jsou to jediní koně u nás takto volně žijící, kteří si i zároveň udrželi všechny znaky původních divokých koní,“ zmínil Dalibor Dostál, ředitel organizace Česká krajina, která za projektem stojí.
Rezervace na Třeboňsku měla být dokončena už v loňském roce, ale kvůli vysokému stavu vody v řece Lužnici a menším povodním se její příprava pozdržela až do letošního léta. „Voda ustoupila a bylo možné rezervaci dokončit. Díky patří velkému úsilí majitelů pozemků, kteří i přes obtíže z projektu neodstoupili a dotáhli ho tak, jak bylo původně naplánováno,“ dodal ředitel.
Šest kobylek tvoří zakládací stádo pro zdejší lokalitu. „V Milovicích jsme začínali s patnáctičlenným stádem, ale tam byla rezervace větší. Ale i tady budeme zvířata ještě doplňovat, protože je tu pestrá vegetace. Zase to budou klisny. Zda dostanou ženicha, to teprve uvidíme. Klíčové je, aby byly k dispozici další rezervace, které pojmou narozená hříbata. V jižních Čechách připravujeme i další projekty. A pokud vyjdou, tak by se sem hřebec mohl přivést,“ poznamenal Dalibor Dostál.
Letos jde o první rok, kdy se u nás žádné hříbě koně divokého nenarodilo. „Zakládání rezervací v Česku je totiž poměrně komplikované z administrativních a byrokratických důvodů. I na Třeboňsku to zařizování trvalo tři roky,“ doplnil ředitel České krajiny.
Kůň divoký potřebuje dostatečně velkou plochu, která celé stádo uživí. Další důležitou podmínkou je, aby koně lidé nekrmili. „Divocí koně se dokáží dobře adaptovat na prostředí, a to už od stepních lokalit až po horské skalnaté oblasti. Jejich variabilita je skutečně velmi vysoká. Potřebují ale, aby je člověk nechal v klidu a nepřikrmoval je. Jsou to původně stepní zvířata, takže mají trávení přizpůsobené na získávání maxima živin z těch chudých trav. A když jim lidé dají pečivo, které je bohaté na živiny, tak jim trávicí systém rozhodí a koně mohou i uhynout. Bohužel už se nám to v jednom případě stalo,“ připomněl Dalibor Dostál.
Diskuse k článku