Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Maškarní bál

  sobota 29.2 14:00 - Sedlice, Sokolovna

 • Hasičský ples

  sobota 29.2 20:00 - Radomyšl, KD

  K tanci a poslechu zahraje kapela Johny Band Písek.

Zobrazit všechny události
 

Singltrek v Písku neprošel. Co zaznělo, kdo byl pro a proti

Ilustrační foto ze studie proveditelnosti projektu Singltrek v Píseckých horách.

Ilustrační foto ze studie proveditelnosti projektu Singltrek v Píseckých horách.

AKTUALIZOVÁNO - 1.4.2016 08:42

PÍSEK - Napjatě očekávané bylo čtvrteční rozhodnutí píseckých zastupitelů, kteří se seznámili se studií proveditelnosti projektu Singltrek Písecké hory. Jde o práci týmu z Mendelovy univerzity Brno. Záměr hovoří o zhruba 40 kilometrech tras pro cyklisty a vzbuzuje rozporuplné názory. Zastánci si od něj slibují zvýšení atraktivity pro cyklisty, kritici poukazují na možnou devastaci lokality Píseckých hor. Studie ve zkratce řekla, že Singltrek je v Píseckých horách realizovatelný.

 

Po dlouhé diskuzi neprošlo schválení další přípravy projektu, která by spočívala v naplánování tras jednosměrných cyklostezek pro terénní cyklistiku, vypracování biologického průzkumu těchto tras a jejich posouzení vlivu na životní prostředí. Ve hře byl ještě další návrh - vybudovat alespoň pilotní okruh pro terénní cyklistiku o délce asi 10 kilometrů - například na Hradišti, v Oldřichově nebo v jedné části Píseckých hor, zahájit na tomto záměru projekční práce a najít vhodný dotační titul. Po třech letech pak situaci vyhodnotit. Pro bylo ale pouze 12 zastupitelů, takže návrh neprošel. 

Co kdo řekl? 

Jednatel Lesů města Písku Václav Zámečník zopakoval již známý záporný postoj k projektu. Pochybuje, že by singltrek zvýšil turistický ruch a nanesl otázku, kdo by se pak o vybudované lesní cesty staral. Pak už se debaty pustili zastupitelé. Ondřej Veselý (ČSSD) zmínil obavy, že uskutečněním projektu by jen jedna skupina uživatelů vytlačila druhou, která do Píseckých hor chodí dnes. Zmínil Český Krumlov, kde už turisté z centra prakticky vytlačili místní obyvatele. Jiří Lejčar z KSČM podotkl, že projekt vyburcoval občany k tomu, aby se zamysleli nad jedinečností Píseckých hor - a on sám je proti němu. Připomněl ještě, že je třeba naslouchat představitelům dotčených osadních výborů. Petr Hladík (KDU-ČSL) řekl, že považuje za uspěchané nyní cokoliv schvalovat. A doporučil, aby se podobně veřejné diskuse vedly i u dalších investičních záměrů. 

Podpůrný hlas naopak projekt dostal od Luboše Průši (Jihočeši 2012). Singltrek má podle něj mimořádný potenciál pro cestovní ruch. To, na čem singltrek stojí a čím je atraktivní - tedy převýšením tratí, to ale můžou v okolí Písku nabídnout pouze Písecké hory. Ale dokud není ve studii nakreslená čára, kudy by mělay trasy vést, nelze se bavit o pozitivech či negativech v konkrétní lokalitě. "Jestli tu studii zastavíme, tak se to nedozvíme. Vybudovat desetikilometrový okruh na Hradišti nebo v Oldřichově nemá smysl, tam to převýšení není, tudíž nepoznáme, zda by byl zájem o skutečný singltrek," argumentoval Průša. 

Zdeněk Kulič z ODS si myslí, že 60 kilometrů tratí je nesmysl, singltrek je reálný tak na 35 - 40 kilometrech. "Já bych byl pro to vyzkoušet na 10 kilometrech, ale asi to neprojde. Na Hradišti by to byla tragédie, tak snad připadá v úvahu Oldřichov nebo Písecké hory," řekl s tím, že návrh místostarosty Knota na vyzkoušení projektu na kratším okruhu bude podporovat. Tomáš Franců (Jihočeši) reagoval na námitky, že za 190 tisíc je ta studie jen obecná. "Ale my jsme nedali zpracovatelům zadání a konkrétní trasy. Zadejme jim tedy trasování, abychom mohli odpovědně vyhodnotit dopady zamýšlených tras. Nic ale neztratíme tím, když vybudujeme zkušební 10 kilometrový okruh, budeme první a ze zkušeností pak budeme moci soudit, zda pokračovat či ne," dodal.  

Miroslav Sládek (Písecký Patrioti), upozornil, že lyžařská střediska se přeměňují mimo zimní sezonu na cyklistické aktivity. Ale lyžařský svah na Hradišti má převýšení jen 50 metrů, takže tam se nikdy nemůže dosáhnout kóta převýšení 100 metrů, což je atraktivní pro singltrek. To nesplňuje ani terén v Oldřichově. Upozornil také, že v lokalitě 3 je v Píseckých horách nejvíc zvěře, protože je tam klid. Situovat zkušební okruh právě tam by proto nebylo dobré. Marek Anděl (ANO) se vyjádřil jednoznačně proti: "Žiju v Písku a do včerejška jsem znal dva až tři lidi, kteří singltrek chtěli, po dnešku jich znám šest až osm, ale já zastupuji tady v zastupitelstvu většinu, tak ten projekt podporovat nebudu."

Za občany pak vystoupil Miroslav Kozelka, předseda osadního výboru Nový Dvůr. "Nás studie hodně vylekala. Hlavně to, že by měl být Nový Dvůr nástupním místem. Máme tam dost jiných problémů a ze studie není jasné, jak se tam lidé budou dostávat a kde budou parkovat. Chci požádat, abyste byli proti. Stačí v Píseckých horách označit už stávající cesty jako náročnější a méně náročné trasy, to zvládneme sami a nemusíme vynakládat miliony na budování nových cest. Studie se navíc vůbec nezabývá tím, jak by projekt změnil život lidem, kteří v Novém Dvoře žijí," apeloval na zastupitele. 

Lékař Jan Staffa z řad veřejnosti debatu uzavřel: "To je hrůza, co tu slyším. My se staráme o velryby, žraloky, palmový olej, a tady máme náš kousek přírody, který si chceme zlikvidovat?"

Kdo jak hlasoval? 

Pro doplňující návrh místostarosty Knota - záměr zřídit pilotní okruh terénní cyklistiky v blízké lokalitě, v délce cca 10 km, střední a lehčí obtížnosti, bez nástupního místa, zahájit projekční práce a úkol pro Lesy města Písku - hledat vhodný dotační titul na realizaci, po otevření tohoto okruhu do tří let vyhodnotit dopady, ale zvedlo ruku jen 12 zastupitelů, ke schválení je zapotřebí 14. 

Pro byli: Ondřej Veselý, Rudolf Tyll, Petra Trambová, Josef Knot, Michal Drnec, Zdeněk Kulič, Eva Vanžurová, Miroslav Janovský, Luboš Průša, Tomáš Franců, Miroslav Sládek, Petr Hladík

Proti: Martin Brož, Vácav Gavlasz, Jiří Lejčar, Václav Reichl, Karel Vodička

Zdrželi se hlasování: Jindřiška Kudrlová, Karel Chytrý, Roman Ondřich, Jiří Hladký, Marek Anděl, Josef Keclík, Miroslav Krejča

Nepřítomni: Jiří Hořánek, Michal Turek, Jiří Uhlík

Diskuse k článku - 13 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
« Novější příspěvky 1 2 3  | Starší příspěvky »
 • R a K 

  Reagovat

   

  Děkujeme. Slabovi.

  Vloženo 3.4.2016 16:00:12

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Správné rozhodnutí.

  Vloženo 2.4.2016 15:58:45

 • Karel 

  Reagovat

   

  Jsem rád, že Kalouskovi hoši z Topky neprosadili svůj hloupý nápad a byli přehlasováni rozumnými členy zastupitelstva. Zvítězil rozum a Písek má štěstí, že ještě takoví v zastupitelstvu jsou.
  Pokud chtějí adrenalin, ať jezdí po hlavní komunikaci, v silničním provozu ho zažijí až až.

  Vloženo 2.4.2016 15:15:38

 • Jana 

  Reagovat

   

  Moc děkuji, zase jednou po delší době správné rozhodnutí. Našim zastupitelům, kteří hlasovali proti tleskám a ještě jednou děkuji.

  Vloženo 1.4.2016 19:20:03

 • Anna 

  Reagovat

   

  Super rozhodnutí. Singltrek může podpořit jen sobec a nic než sobec!!! A že jich tu je! Ale v tomto případě to dopadlo dobře a za to díky. Bezmozci utřeli.

  Vloženo 1.4.2016 18:26:42

« Novější příspěvky 1 2 3  | Starší příspěvky »
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace