Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 

Škola v Petrovicích oslavila 200 let se současnými i bývalými žáky a kantory

PETROVICE - Oslavu 200. výročí školy v Petrovicích si v sobotu nenechaly ujít stovky lidí a bylo mezi nimi i dost návštěvníků ze sousedního milevského regionu. Přestože jsou Petrovice už ve Středočeském kraji, do petrovické školy dodnes chodí i děti z Hrazanska a koneckonců i současná ředitelka školy Hana Vošahlíková je z Klisince u Milevska. Škola připravila pro rodiče, bývalé kantory i další hosty bohatý program.

 

 

Starosta Petr Štěpánek připomněl, že Petrovice měly školu už za jezuitů v polovině 17. století. Pak se škola několikrát stěhovala, v roce 1817 pro ni byla vystavěna budova na náměstí, která dnes slouží jako pečovatelský dům. Od této události se výročí petrovické školy počítá. Když objekt kapacitně nepostačoval, škola v roce 1935 zakotvila v budově u silnice na Milevsko. Tam se ale počátkem 90. let zjistila radonová zátěž. Ozdravná opatření nepomohla, nakonec se muselo hledat místo pro výstavbu nové školy. Se stavbou se začalo, jenže financování se komplikovalo, školu se podařilo dokončit až v roce 2001. Děti přešly do krásné nové budovy, ale ani tím nebyl peripetiím konec. V 90. letech se zhusta instalovaly na vytápění přímotopy, ale to se později ukázalo vzhledem k cenám elektřiny přímo vražedné. Nová škola tedy musela předělat topení na štěpku.

Petr Štěpánek ocenil, že se ve škole rychle realizují nápady a náměty rodičů i dětí. Ty přišly nedávno s přáním workoutového hřiště a už ho mají. "Ředitelce děkuji za atmosféru, která tu panuje," zakončil starosta své vystoupení a Haně Vošahlíkové předal kytici. Ředitelka školy připomněla, že škola není jen o budově, ale hlavně o lidech, kteří ji naplňují. 

To, že Petrovice žijí pospolu a neustále se tam něco děje, ocenila i poslankyně Parlamentu Věra Kovářová, která byla hostem slavnosti a prohlédla si školu. Totéž si nenechali ujít pamětníci, se zájmem si v jedné třídě prohlíželi dnešní učebnice a pomůcky, v další nahlíželi do kronik a starých třídních knih a v jiné třídě zas byly vystaveny práce současných žáků. Venku na školní zahradě nachystali hasiči občerstvovací stánek, k výročí byl vydán almanach i vyroben památeční hrneček. 

Školními chodbami procházeli nejen pamětníci, ale projížděly i maminky s kočárky. Jak prozradila jedna z nich, Lucinka Zelenková - byť do školy poprvé přijela na kolečkách - pravděpodobně jednou žákyní této školy bude.  

V Milevských novinách zavítáme také mezi bývalé učitelky, které škola pozvala a ony se rády při kulatém jubileu petrovické školy potkaly. 

Diskuse k článku - 2 příspěvky
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • Libuše Kolářová, Jihočeské týdeníky a JcTed 

  Reagovat

   

  Děkuji mockrát za upozornění pane Soukupe, byl to překlep, opraveno.

  Vloženo 24.9.2017 22:31:04

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Dobrý večer , moc hezký článek o petrovické škole jen je chyba u roku otevření nové školy ta byla otevřena v roce 2OO1 z pozdravem Jiří Soukup.

  Vloženo 24.9.2017 21:51:13

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace