Školní jídelna v Bechyni může zůstat bez kuchařek. Dotklo se jich jednání některých rodičů i vedení města

BECHYNĚ – Na zasedání zastupitelů v Bechyni přišly ve středu 25. června zaměstnankyně školní jídelny ze základní školy ve Školní ulici a s nimi i ředitel školy Milan Petr. Až do rady města dospěly stížnosti rodičů na kvalitu stravy.
Stížnosti pocházely zejména z druhé bechyňské školy Františka Křižíka, pro kterou jídelna ze ZŠ ve Školní ulici rovněž vaří a jídlo se tam dováží. V jídelně i ve škole se od ledna uskutečnilo několik schůzek, zhruba 150 pisatelů otevřeného dopisu však mělo pocit, že se nic moc nemění. Na radu města se v červnu obrátili znovu. Debata nejen ze strany rodičů, ale i některých radních probíhala ale podle personálu jídelny natolik neférově, že vedoucí školní jídelny Gabriela Sokolová dala výpověď a kuchařky přišly zastupitelům sdělit, že ji pravděpodobně budou následovat.
Co rodičům vadí
Rodiče kritizovali vaření z polotovarů, nevábný vzhled jídel, málo čerstvého ovoce a zeleniny, nevyužívání bylinek. Vadí jim také, že je na výběr pouze jedno jídlo a uváděli, že jsou přitom obědy pro rodiče dražší než na jiných školách v okolí.
Jeden z rodičů Libor Hrubý si ale dal tu práci a porovnal ceny a nabídku v 17 jídelnách v širším okolí – od Písku přes Týn nad Vltavou, Bernartice, Tábor, Planou nad Lužnicí, Sezimovo Ústí, Soběslav až po Veselí nad Lužnicí a Třeboň. Pouze dvě jídelny nabízejí na výběr ze tří jídel, dalších šest jídelen má v nabídce dvě jídla denně a devět jídelen vaří jedno jídlo, k tomu všechny jednu polévku.
Školní jídelny v Plané, v obou sezimovoústeckých devítiletkách a v týnské ZŠ Hlinecká mají stravu pro 7 – 10 leté děti za 29 korun, bechyňská jídelna za 31 korun. Pak ale tyto jídelny mají až na jednu výjimku dražší jídla pro starší děti. V drtivé většině jídelen jsou obědy dražší než v Bechyni. Libor Hrubý sdělil, že jeho rodina je se stravou spokojená a dopis kritizujících rodičů se mu nelíbí. Upozornil, že v jídelně se například v květnu vařilo pro 358 dětí obou škol, rodičů je přibližně 480 a pod dopis se podepsalo 150 z nich. „To je třicet procent,“ zdůraznil Hrubý. Jídelna k tomu vaří pro téměř 50 zaměstnanců obou bechyňských škol a pro 110 cizích strávníků, kteří si pro obědy docházejí.
Co se má změnit
Z jídelny ve Školní ulici se obědy do ZŠ Františka Křižíka dovážejí. Ředitel školy Milan Petr a vedoucí školní jídelny Gabriela Sokolová na zastupitelstvu vysvětlovali, že to pak váže z celkových sedmi tři pracovní síly na výdej stravy v druhé škole. V jídelně pracují ženy, takže ze sedmi úvazků obvykle někdo chybí, ať už kvůli vlastní nemoci nebo ošetřování nemocných dětí. Ostatní pak musí zastat veškerou práci a právě proto občas nezbyde než sáhnout k využití polotovarů. Jmenovali například bramborové knedlíky nebo moučník ze směsi.
Jídelny se zastal i zastupitel Jan Pazourek, který v jedné ze škol učí. „Někdy je to horší, někdy lepší jako všude, ale obecně jsem spokojený. Myslím, že se také jídlo od ledna po první kritice zlepšilo. My doma už večer nevaříme a pro celou rodinu je to jediné teplé jídlo denně. Myslím, že to tak má řada rodin,“ konstatoval zastupitel. Podle něj by si ženy z jídelny zasloužily poděkování a ne petici. Starosta Štěpán Ondřich podotkl, že se k poděkování na webu a facebooku města zrovna chystal.
Zastupitelka Andrea Horáková Balčíková řekla, že ve školské radě ZŠ Františka Křižíka, kde působí jako zástupkyně rodičů, se kvalita stravy řeší už několik let. Podle ní je výsledek posledního jednání v radě města uspokojivý. V jídelnách obou škol budou od září zeleninové bary, polotovary mají být vyloučeny, plánuje se, že děti budou pomocí žetonů hodnotit, jestli jsou s obědem spokojené.
Jedna z přítomných kuchařek poznamenala, že děti ani nepozdraví, mnohdy jídlo ani neochutnají, prohlásí, že je hnusné a rovnou ho vrátí. Naznačila, že 85 procent kuchařek je rozhodnuto následovat v odchodu vedoucí školní jídelny.
Čí je to problém?
„Rodiče mají právo si stěžovat a jestli říkáte, že se jídlo od ledna zlepšilo, tak stížnost asi smysl měla,“ podotkla radní Zdenka Sosnová. Právě její přístup se ale na schůzce nelíbil ani řediteli školy Milanu Petrovi. Stejně jako přístup některých rodičů.
„Byl to pro nás šok. Schůzka s rodiči probíhala konfrontačně, až vulgárně, ale domluvil se postup a od ledna se jídlo změnilo. Vedoucí zařadila nová jídla a zase slyšíme, že to dětem nechutná. Já kuchařky dotuji z peněz na odměny pro kantory, to říkám otevřeně, protože platy kuchařek jsou velmi nízké. Když děvčata z jídelny odejdou, nemám tam koho dát a radní paní Sosnová mi řekne, že to je náš problém. Nám ale byla od ledna 2024 odebrána po úpravě státních tabulek jedna síla. Tak až začne příští rok provoz kuchyně financovat město, třeba to místo zase přidá,“ řekl ředitel školy.
Místostarostka Dita Klasnová vidí možnost získání peněz ve zvýšení cen obědů pro cizí strávníky. Ti platí 85 korun, zatímco na píseckých nebo veselských školách je to stokoruna, v Třeboni dokonce 130 korun za oběd.
Na víc personálu chybí peníze
Zastupitel Jiří Rejlek poznamenal, že děti nejsou z domova zvyklé na polévky, ani na zeleninu. Tak aby nakonec zeleninové bary nezůstávaly nevyužité. K tomu zaznělo, že zbytky zeleniny se budou předávat dětem do školní družiny.
Vedoucí školní jídelny Gabriela Sokolová připomněla, že saláty jsou v nabídce už teď. Dvě jídla se mohou od září vařit, pokud bude v jídelně dostatek personálu. „Od krajské hygienické stanice, která přichází neohlášeně na kontroly, jsme vždycky dostaly velkou pochvalu. Vadí mi styl jednání rodičů i to, jak se k tomu postavilo město, takže na mém rozhodnutí odejít už to nic nezmění. K 31. srpnu skončím,“ řekla Sokolová. Doporučila podívat se na různé internetové stránky s nabídkami a hledáním práce. Vedoucích školních jídelen na odchodu je tam podle ní tolik, že to nebude samosebou.