Slavonice Fest v sobotu nabídne dokumenty, koncert Radůzy i křest knížky pro děti

Ve Spolkovém domě v 10 hodin uvede rakouská režisérka Anita Lackenberger dokumentární film Michael Memelauer: Země, biskup a zlo. Pojednává o biskupovi diecéze St. Pölten Michaelovi Memelauerovi (1874–1961), odpůrci nacistického režimu. Memelauer se ve svém silvestrovském kázání 31. prosince 1941 jasně distancoval od nacistického programu eutanázie. Použil slova: „Pro našeho Pána Boha není žádný život bezcenný.“ Po projekci následuje beseda s režisérkou, která se vrací na Slavonice Fest už podruhé. V roce 2016 tu představila své drama Vals.
V půl jedné odpoledne bude Spolkový dům patřit Jiřímu Suchému a snímku Lehce s životem se prát. Muž devatera řemesel, divadelník, hudebník, textař, básník, skladatel, spisovatel, filmař, grafik, výtvarník nebo divadelní režisér. A především legenda české kultury, která ovlivnila několik generací. To byl Jiří Suchý, o jehož životní cestě, mnohdy nelehké, natočila film Olga Sommerová, která ho přijede osobně představit.
Škola na náměstí ve 12.30 nabídne nový časosběrný dokument Heleny Třeštíkové Anny, který sleduje příběh stárnoucí prostitutky. Film ji sleduje od konce syrových devadesátých let v kulisách nočních pražských ulic a veřejných záchodků. Přestože žije na společenském dně, ona sama nikdy neztrácí svou lidskou důstojnost, humor nebo víru ve štěstí. Anny není nikdy na dně. Má tři odrostlé děti, je dvakrát rozvedená a pracuje jako toaletářka. Ve 46 letech chce na Vánoce přilepšit vnoučatům, a proto se dobrovolně vydává na dráhu příležitostné pouliční prostitutky. Film Anny zachycuje 16 let životního příběhu svérázné ženy, která vždycky vidí raději nebe nežli dno. Hledá lásku, vzdoruje smůle i nemocem, ale všechny své životní obtíže bere s jadrným humorem a praktickým nadhledem. Nikdy nehodlá fňukat. Navíc se seznámí se společností Rozkoš bez rizika, která prostitutkám na ulici pomáhá a hraje s nimi originální divadelní hry, v nichž Anny nachází svůj další talent. Tento snímek přijede uvést producentka Kateřina Černá.
Od 13 hodin se bude ve dvoraně Spolkového domu konat autorské čtení a křest knížky Tomáše Nídra Sofinka a kouzelná cukrárna. V té se v duchu české pohádkové tradice míchá současný svět s magickými předměty a nadpřirozenými postavami. Hlavní hrdinka Sofinka se vyzbrojená přeslazenými rakvičkami střetne s upíry, potká hastrmana, který miluje cappuccino více než vodu, upeče detektor lži v podobě borůvkového koláče a zažije řadu dalších dobrodružství. A není to není knížka pouze pro děti od 5 do 10 let. Díky slovním hříčkám a narážkám na problémy dnešního světa, v nichž se odráží autorova profese novináře-zahraničáře, se nebudou nudit ani dospělí. V jedné pohádce například Sofinka zničí koronavirus pomocí pudinku. Příběhy, ve kterých pokaždé hraje ústřední úlohu jiná sladkost, vymýšlel Tomáš Nídr pro šestiletou dceru.
Kompletní program je k dispozici na webových stránkách festivalu, kde je možné si ho prostřednictvím QR kódu stáhnout do mobilního telefonu a mít ho neustále u sebe.
Diskuse k článku