Slunce nám ohřívá vodu téměř zadarmo: Václav Vacek ukazuje, jak může fungovat dokonalá synergie mezi fotovoltaikou a tepelným čerpadlem





Od září 2024 sbírá Václav Vacek, správce jednoho z milevských bytových domů, detailní data o provozu fotovoltaické elektrárny a tepelného čerpadla využívaného k ohřevu teplé užitkové vody (TUV).
Už po několika měsících přichází se skvělými výsledky, které dokazují, že dobře nastavený systém může přinést výrazné úspory a vyšší energetickou soběstačnost.
„Zásadní je schopnost ukládat energii v době, kdy svítí slunce.“ V praxi to znamená, že když fotovoltaické panely vyrobí dostatek elektřiny, nastaví si pan Vacek v domě vyšší teplotu v zásobnících teplé vody – konkrétně ve čtyřech 750 litrových bojlerech. „Vodu díky tepelným čerpadlům přetopím na vyšší teplotu, tím se do ní uloží více energie, kterou pak domácnosti čerpají postupně během dne i večera,“ vysvětluje.
A výsledky? Úžasné. Například 27. dubna 2025 odebral celý dům ze sítě pouhých 0,06 kWh elektřiny. Když tuto hodnotu vynásobíme cenou elektrické energie, vychází nám spotřeba na pouhých 31 haléřů za celý dům – a to jak ohřevu vody, tak včetně osvětlení společných prostor i provozu výtahů.
„V tu chvíli nás ohřev TUV stál opravdu fakticky nulu. Při dostatečném slunečním svitu pokrývá fotovoltaická elektrárna spotřebu tepelného čerpadla, které díky svému principu několikanásobně znásobí dodanou energii a ohřívá tak TUV zcela bez odběru ze sítě,“ dodává spokojený správce, který systém nadšeně sleduje a pravidelně optimalizuje.
Níže měsíční grafické srovnání, které ukazuje, jak se s intenzivnějším slunečním svitem mění poměr mezi vyrobenou a nakoupenou energií:




Zjištěná data i lépe reflektují pohled na počáteční investici do tepelných čerpadel. „Během 2 let provozu fotovoltaické elektrárny jsme neměli možnost dobře hospodařit s přebytečnou energií a nezbývalo nám nic jiného, než ji nevýhodně prodávat. Nyní nám ale tato energie pohání tepelná čerpadla a během 8 měsíců jejich provozu už víme, jakou spotřebu mají ona samotná a jakou ve spojení s fotovoltaikou.
Právě díky té synergii mezi těmito technologiemi jsme momentálně na úctyhodných 191 Kč/GJ. Po započtení odpisů a pravidelných záručních servisů je kompletní provoz tepelných čerpadel do 350 Kč/GJ (pozn. v České republice aktuálně dosahuje průměrná cena tepla z centrálního zásobování přibližně 1 150 Kč/GJ). Nutno ještě podotknout, že jsou sledovaná data převážně ze zimního období, v letních měsících půjdou náklady za provoz ještě níže. Obrázek o této výhodnosti nechám na každém z vás.“
Díky manuálním zásahům a citlivému nastavování systému se panu Vackovi podařilo vytvořit v podstatě malou energeticky úspornou elektrárnu v rámci obyčejného bytového domu. Vše ale ještě zefektivní další krok – brzy bude firmou RS Stavmat (specialista na dodávku a realizaci fotovoltaických elektráren) instalován chytrý řídicí modul, který automatizuje přetápění bojlerů a optimalizuje využití přebytků energie. Odpadne tak nutnost manuálního nastavování, systém bude plně automatický, a tak ještě mnohem efektivnější.
-pi-
Diskuse k článku