Služba občanům? Posun času zasedání rozdělil strakonické zastupitele

STRAKONICE – Uvolnit se dříve z práce a stihnout zasedání, nebo začít později a vydržet na jednání do večera? Komunální politici to nemají lehké, ale za veřejné peníze musejí službě občanům obětovat i svůj volný čas. Jenže jeden takový posun schůze o hodinu se ve Strakonicích nesetkal s velkým úspěchem.
Nedávný posun začátku zasedání strakonického zastupitelstva z 15. na 16. hodinu vyvolal mezi politiky rozruch. Mnozí si od změny slibovali přívětivější čas pro zastupitele, kteří dobíhají na poslední chvíli ze svého zaměstnání. Na počtu omluvenek a absencí se ale novinka příliš neprojevila, a naopak vyvolala potřebu protáhnout zasedání do podvečerních hodin. A to mají Strakonice ještě velké štěstí, že se tu v podstatě nevede rozsáhlá politická debata. To zastupitelé v sousedním Písku by mohli vyprávět – scházejí se už ve 13 hodin a mnohdy končí kolem sedmé večer, někdy i později.
Vrátit čas zasedání na třetí hodinu navrhl místostarosta Rudolf Oberfalcer starší. Podle něj změna neměla očekávaný efekt. Zastupitelka Miroslava Zralá chtěla zachovat začátek v 16 hodin. „Bývá tu často veřejnost, pro kterou je pozdější čas vhodnější,“ namítala. „Ano, šli jsme do politiky, tak si uvědomme, proč jsme to dělali. Chápu, že to vadí některým kolegům a zaměstnancům, a vidím, že už je stejně rozhodnuto,“ dodala Miroslava Zralá.
Podle zastupitelky se dá pracovní program přizpůsobit, jelikož jsou termíny známy dlouho dopředu. „Jestli někomu vadí, že tu sedíme do šesti hodin, tak jiná města jednají ještě déle,“ doplnila.
Na to starosta Břetislav Hrdlička reagoval, že veřejnost má možnost vystoupit na začátku jednání, ke každému bodu i na konci. „Přísně nelpíme ani na časových limitech, i když bychom to dělat mohli. Občané tím netrpí – i když přijdou ke konci, vždy dostanou slovo,“ zmínil Hrdlička a dodal: „Kdo chce jít do politiky, neměl by argumentovat, že jednání začíná příliš brzy.“
K pozdějším začátkům se přihlásil i zastupitel František Burda. „Problém stíhat začátek jednání tu má několik z nás. Byl bych pro zachování času 16.00,“ doplnil Burda. Pro návrat k původnímu času ale hlasovala nejtěsnější možná většina – jedenáct hlasů – a návrh byl schválen.
Diskuse k článku