Sochu Jana Žižky na táborském náměstí zrestauruje Richard Rudovský - Jižní Čechy Teď!
2. 4. 2021 9:44

Sochu Jana Žižky na táborském náměstí zrestauruje Richard Rudovský

Sochu Jana Žižky na táborském náměstí zrestauruje Richard Rudovský
Zobrazit galerii (3)
Sochu Jana Žižky na táborském náměstí zrestauruje Richard Rudovský
TÁBOR/HOLAŠOVICE – Po restauračních pracích v roce 2009, kdy husitskému vojevůdci málem upadla pískovcová ruka s palcátem, se zanedlouho uskuteční celková obnova sochy Jana Žižky na táborském Žižkově náměstí. Odstartuje od 1. dubna. Socha je dílem sochaře Josefa Strachovského (1850 – 1913) a vévodí historickému táborskému náměstí od roku 1884. Do výběrového řízení na restaurování sochy přišlo sedm nabídek a vítězem výběrového řízení je s cenou 248 050 Kč společnost Rudovsky sochaře z Holašovic Richarda Rudovského. Sochu teď zahalí lešení a práce by měly trvat do 10. července. Takže pokud se uskuteční v září Táborská setkání, měl by je sledovat shůry i Jan Žižka po celkovém faceliftu. „Jelikož se jedná o památku zapsanou na Ústřední seznam kulturních památek, bude průběh prací dozorován pracovníky Národního památkového ústavu z Českých Budějovic," uvedla Jana Lorencová z odboru kultury radnice.

Sochu Jana Žižky na táborském náměstí zrestauruje Richard Rudovský - Jižní Čechy Teď!

Další léta života dá dominantě náměstí sochař a restaurátor kamene Richard Rudovský, který v této umělecké profesi pracuje již 37 let. Jeho práci můžeme obdivovat například na pražských Hradčanech, na nejrůznějších místech republiky, ale také v kolébce sochařství v Itálii, zejména ve Florencii. K jeho srdečním dílům z posledního období patří například restaurování barokní sochy v obci Paštiky u Blatné.
Rudovský pochází z Prahy, již mnoho let má ale ateliér v Holašovicích, kde také žije. Vesnička mu učarovala díky své jedinečnosti, pro kterou byly Holašovice zapsány na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Dnes se dá tedy považovat za Jihočecha. Sám trochu rozporuplně, avšak pochopitelně, tvrdí: „Mé srdce patří jižním Čechám a Itálii.“ A s Jihočeskými týdeníky se podělil i o plán, jak se na rekonstrukci sochy táborského hejtmana chystá.

Není smůla, že socha Jana Žižky byla vytvořena z pískovce a ne z trochu odolnějšího materiálu?
Musíme se vžít do doby, kdy tato díla vznikala. Samozřejmě by byla pro zub času odolnější například socha bronzová. Ale vzhledem k množství tehdy v Čechách vznikajících soch a časovým podmínkám, byla důležitá také finanční hlediska. Bronz byl pro investory velmi drahý. Proto sochaři volili většinou pískovec od Horního Újezdu u Hořic v Podkrkonoší. A to je i případ táborské sochy Jana Žižky.

Je pískovec pro sochařskou práci méně pracný?
Dalo by se o tom polemizovat. Ale celkový postup vzniku sochy od sádrového modelu až po konečné dílo snáz opracovatelný pískovec nikterak časově nezkracuje. I přesto byla tato materie v českých zemích hojně používána, snad vzhledem k množství historicky vznikajících soch. Říkalo se tehdy, že pískovec je mramor Čech.

Jaká je životnost děl z pískovce?
Prameny říkají, že 250 – 300 let. Sochy a jiná díla ovšem vyžadují pravidelnou preventivní údržbu a čištění. To ale v mnoha případech jejich vlastníci opomíjejí. Mají za to, že sochy jsou zde navždy.

Co je největším nepřítelem pískovcových uměleckých objektů?
Také v případě táborské Žižkovy sochy samozřejmě střídající se povětrnostní podmínky jako déšť, mráz, voda vypařující se z okolního prostředí a samozřejmě exhalace z dopravy. V minulosti i hojné kyselé deště. Auta zajíždějící a parkující na Žižkově náměstí působí každopádně velmi negativně. Také je nezanedbatelný velmi agresivní trus ptáků. Zejména holubů, kteří jsou v centru města ve velkém množství. V každém případě nestačí velká rekonstrukce jednou za deset či dvacet let, péče musí být pravidelná, potom budou i zásadní zákroky levnější.

V čem bude spočívat váš restaurátorský postup?
Restaurátorské práce zahrnují v první fázi očištění pomníku. Dojde také na revizi plomb a spár, což jsou pozůstatky po dřívějším restaurování. K tomu využíváme speciální tmely. V rámci petrifikace kamene půjde o jeho sycení zpevňujícím přípravkem. Mojí prací je také doplnění chybějících částí umělým kamenem, barevné retuše, konzervace a hydrofobizace pomníku. Tedy použití přípravků, které zvýší jeho odolnost proti účinkům vody. U všech použitých přípravků jde vývoj stále kupředu, takže k dispozici jsou nyní podstatně kvalitnější, ekologičtější a zubu času odolnější. Takto provedená restaurace díla zabezpečí prodloužení jeho životnosti, což je mým úkolem.

Restaurátorské práce budete provádět sám?
Určitě nejen já, i když gró bude především moje práce. Samozřejmě si občas najímám specialisty na fyzickou a méně kvalifikovanou restaurátorskou činnost. A bez konzultací se zkušenými odborníky v této oblasti se určitě neobejdu.

Proč vás lákala obnova právě Žižkovy sochy?
Jsem celoživotním obdivovatelem klasické a zejména barokní a italské florentské sochařiny. Dává člověku mnohdy o mnoho více než takzvané moderní umění. Tradiční sochařství dává pozornému pozorovateli poznat životní pohled a myšlení starých mistrů. Vyniká senzitivní stránka člověka jako uměleckého objektu, vidíme zřetelně příběh. Umění včetně sochařského by mělo vzbuzovat emoce, obdiv, smysl pro krásu, vroucnost a tradice lidství. Moderní umění v jeho některých projevech podle mého názoru často jen vyzdvihuje ego autora a má především inzerovat jeho image a ambice. Návštěvníci podle mne vnímají historické umělecké památky proto, že jsou neobyčejně pravdivé, ukazují kořeny a smysl života. A vidí za nimi skutečné lidské a neopakovatelné příběhy, které si personifikují.

Socha Jana Žižky napodruhé
Socha Jana Žižky má svůj příběh. Jak vysvětlil Zdeněk Vybíral z Husitského muzea v Táboře, původně na náměstí stála skulptura z dílny tehdy začínajícího sochaře Josefa Václava Myslbeka. Vizuální podobu Žižky konzultoval Myslbek s Františkem Palackým, autorem Dějin národa českého. Palacký určil podobu podstavce sochy a sestavil pro něj nápis. Velkorysé oslavy odhalení pomníku zhlédlo v neděli 26. srpna 1877 na 10 tisíc lidí. Myslbekova socha nestála na náměstí dlouho. V červenci 1878 se naklonila a hrozila zřícením.
Neopravitelná socha byla odstraněna a rozřezána. Jedna část – vojevůdcovo poprsí – dodnes leží v táborském muzeu. Město Tábor zadalo zhotovení nové sochy, pro změnu z pískovce, v září 1883 zkušenému Josefu Strachovskému, který se podílel na výzdobě Národního divadla. O rok později nechal Strachovský sochu Žižky umístit na původní Palackého podstavec, tentokrát bez veřejných okázalostí.

Diskuse k článku

Pro přidávání a zobrazení komentářů je nutné se přihlásit / registrovat.