Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Michail Bulgakov - Mistr a Markéta

  středa 19.2 19:30 - Městské divadlo, o.p.s., Český Krumlov

  Divadelní představení.

 • Jak se dělá tanečník

  středa 19.2 10:00 - Milevsko, KD

  Baby balet Praha.

Zobrazit všechny události
 
 
 
 

Soutěže (1)

 

Solidarita s ochrnutou Martinou Voráčkovou se šíří. Zdvihací plošina se pomaličku rýsuje. Díky dobrým lidem

DOBEV – Ochrnutá Martina Voráčková z Dobevi na Písecku, která už tři a půl roku marně žádá o příspěvek na plošinu pro vyvážení invalidního vozíku do prvního patra domu, obdržela v půlce října rozhodnutí komise ministerstva práce a sociálních věcí ze srpnového zasedání v Českých Budějovicích. Věděla už, že i tento verdikt bude zamítavý, protože ji na jednání lékař Vladimír Dvořák z milevské záchranné služby po své noční službě vlastním autem dopravil. S příběhem maminky tří dětí, bývalé dojičky a pak prodavačky v masně, se seznámil náhodou a od té doby se jí snaží pomoci. Kontaktoval už spoustu institucí od okresní posudkové lékařky až po ministerstvo, ale stejně marně jako samotná Martina Voráčková. Naše redakce pak Martinu přesvědčila, aby to nevzdávala a zkusila ještě veřejnou sbírku pomocí transparentního účtu. Když jsou úřady hluché, třeba budou otevřená srdce lidí a plošiny se nakonec dočká. Stalo se neuvěřitelné. Za první měsíc od otevření účtu se na něm od dobrých lidí po malých i větších částkách sešlo přes 53 000 korun. „Nemůžu tomu ani uvěřit, lidi jsou fakt zlatí, moc všem děkuju," vzkázala paní Martina. V tuto chvíli už částka překročila 107 tisíc korun.

 

Zamítavá tlustá složka

Zamítavé zdůvodnění ministerské komise má deset stran. Když Martina Voráčková viděla, kolik energie věnuje úřad popisu toho, proč se právě její ochrnutí nevejde přesně do kolonek, znovu ji to zdrtilo. Nezastihli jsme ji vůbec v dobrém psychickém rozpoložení. Ministerská komise tímto definitivně podepsala ortel, že úřad práce nemůže na plošinu vyplatit příspěvek, i když prostředky na tyto účely má ve fondech. Plošina podle kalkulace firmy Altech stojí 440 tisíc korun.
„Drží mě děti, vnoučata, když se přiběhnou přitulit a hlavně nejmladší dcera Kristýnka, která začala pracovat jako zdravotní sestra v písecké nemocnici. Ta na mě platí, když mám někdy už i černé myšlenky, že to zabalím, že jsem tady neužitečná a k ničemu. A když jsem tu přes den sama a je mi úzko, jdu si na počítač číst vzkazy, které lidé na transparentní účet připisují," říká Martina.
Lidé posílají částky od stokoruny, někdo i několik tisíc a někteří píšou i krátké vzkazy. Držím palce! - to třeba Alan Přikryl. Přejí vše dobré – Jakub. Omlouvám se, ale právě jsem přišla o práci, nemohu poslat víc – připsala ke svému 200 korunovému daru Ivana. „To člověka opravdu dojme," říká Martina a čte dál. Petr i Radomíra přejí hodně sil, Michal Sedláček drží palce, ať to s plošinou dopadne. Jarda nazval svůj 500 korunový dar „malou pomocí na výtah", ale Martina ví, jak je všechna tato pomoc obrovská.

Letos zemřel Martině Voráčkové tatínek, který bydlel v přízemí domku, a kvůli němuž měla výčitky, že dnes musí pečovat on o ni, namísto aby dcera pomohla tátovi ve stáří. „Do spodního bytu po tatínkovi se nastěhovala starší dcera s rodinou. Uvažovali jsme, že bychom byt přizpůsobili pro mne a manžela, ale odhad stavebních prací pro vjezd vozíku do koupelny a dalších úprav v bytě byl taky vysoký. Navíc i z přízemí je vjezd na ulici i na zahradu stejně po schodech, tak mi nezbývá, než stále doufat ve vybudování výtahové plošiny," říká žena, která se naučila sjíždět po strmém lomeném schodišti po hýždích a nahoru své tělo vzpírat. Nahoře i dole ale stejně potřebuje pomoc na vozík. Schody se staly její noční můrou.

Pomohli i lidé v obci

Martina Voráčková se svěřila ještě s jednou velkou obavou. Už v roce 2015, kdy zahájila svůj marný boj o získání plošiny, jí věnovala příspěvek i obec a skládali se sousedé. Základ nynější sbírky na plošinu tak tvoří těchto 55 tisíc korun. Sbírka ovšem měla podmínku, že musí plošina do konce roku vzniknout. Od té doby obec termín rok od roku oddaluje. „Pořád na to nemáme. Bojím se, že budu muset peníze obci poslat zpátky a budu zase skoro na začátku," popisuje Martina Voráčková své obavy. Má pocit, že je pořád v bludném kruhu.
Starostka Dobevi Jaroslava Strnadová ale říká, že i obec doufá v dobrý konec. Že se nakonec podaří dát dohromady peníze na plošinu a na vracení nedojde. „Nám nezbývá než každý rok poslat dopis s výzvou, že už se musí plošina dokončit, jinak se budou peníze vracet. Nad hospodařením obce má kontrolu krajský úřad, ale i ten je vstřícný a vlastně nám radí, jak dopis formulovat, aby se zas termín mohl o rok oddálit. Nejhorší, co by nás mohlo potkat, je kdyby došlo na vrácení peněz od paní Voráčkové. Neumím si představit, jak bychom vraceli jednotlivým občanům jejich částky, které do sbírky věnovali. Podle předpisů bychom správně ty peníze měli použít na jiný charitativní účel," zmiňuje starostka Jaroslava Strnadová a ujišťuje: „My peníze vrátit nechceme, i když musíme posílat výzvy, které tak vypadají." I na zdravého člověka už by za tři a půl roku bylo těchto peripetií prostě moc.

Číslo transparentního účtu Martiny Voráčkové u České spořitelny, kde lze sledovat průběh sbírky, je 3063108143/0800. Každá sebemenší pomoc je vítána.

 

Diskuse k článku - 4 příspěvky
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Zemřel děda, ne tatínek

  Vloženo 10.1.2018 21:02:30

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Je lepši jít střílet muflony než stavět výtah,lidi nebudte hloupý.

  Vloženo 11.12.2017 10:51:46

 • Je to smutný příběh. 

  Reagovat

   

  A co takhle sbírat víčka. To je v Česku běžné.

  Vloženo 4.11.2017 18:10:52

  • Franta 

   Reagovat

    

   Ano, naši politici, reprezentační trenéři apod. budou pobírat měsíčně statisíce, nakupovat za půl miliardy vepříny atd. a my, prostý lid, abychom alespoň trochu dustojně přežili, budeme sbírat plastová víčka :-(.

   Vloženo 7.11.2017 06:51:38

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace