Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 

Soud se známým táborským architektem přešel do dalšího kola

Zdeněk Šimeček (vlevo) se svým advokátem Jiřím Trnkou u táborského krajského soudu.

Zdeněk Šimeček (vlevo) se svým advokátem Jiřím Trnkou u táborského krajského soudu.

TÁBOR – Podvod se škodou velkého rozsahu, kterou způsobil bývalému obchodnímu partnerovi. Toho se podle obžaloby měl dopustit táborský architekt Zdeněk Šimeček. Od konce roku 1998 do začátku roku 2012 měl fakturovat práce na objektu ve Františkových Lázních, které prováděl někdo jiný. Prvotním impulsem bylo trestní oznámení většinového majitele údajně poškozené firmy, který údajně po čtyřech letech proplácení zjistil, že faktury byly vystavovány neoprávněně a architekt si tak přišel bezmála na dvacet milionů. Dne 15. května roku 2013 pak táborští kriminalisté zahájili trestního stíhání architekta Šimečka. Na den přesně po čtyřech letech, tedy v pondělí 15. května, začal celou kauzu rozplétat senát krajského soudu pod vedením Petra Černého.

 

Předseda senátu Petr Černý se tímto případem zabýval už jednou na podzim loňského roku. Tehdy při předběžném projednání obžaloby došel k názoru, že podle shromážděných materiálů jednání architekta Šimečka nelze kvalifikovat jako podvod tak, jak je uvedeno v obžalobě. Může se mu sice klást za vinu jiný trestný čin, ale ten už je promlčený. A v neveřejném zasedání senátu trestní stíhání táborského architekta zastavil. Proti tomuto rozhodnutí státní zástupce podal stížnost, se kterou u Vrchního soudu uspěl. Ten rozhodl, že pokud mezi soudem a obžalobou ve vnímání skutků existují rozpory, není při předběžném projednání obžaloby možné trestní stíhání zastavit, rozhodnutí o zastavení zrušil a soudu uložil ve věci dále pokračovat a rozhodnout.

Při květnovém jednání soudu architekt Šimeček v obsáhlém projevu vysvětloval proč faktury vystavoval a jak byly následně propláceny. „Nikdy s fakturami a jejich proplacením nebyl žádný problém," uvedl tehdy. „Ty začaly až na začátku roku 2012, kdy jsem se přihlásil do insolvenčního řízení proti této firmě. Musel jsem čelit výhrůžkám, dokonce mě navštívil právník, který mi vyhrožoval, že mě zlikvidují. Bývalý obchodní partner mě dokonce nařkl, že jsem měl po něm házet zápalné láhve," popisoval táborský architekt tehdejší divoká léta.

V pondělí 18. září jednání soudu vstoupilo do dalšího kola výslechem většinového vlastníka údajně poškozené firmy. Jeho skoro dvacetiletou spolupráci s architektem Šimečkem ukončily pohledávky, které Šimeček uplatnil v insolvenčním řízení proti jeho firmě. I on obšírně povyprávěl a své spolupráci s architektem Šimečkem až do jejího ukončení. Když vysvětloval finanční toky v průběhu inkriminované stavby, některé jeho odpovědi vyvolaly udiveně pozdvižené obočí u přítomných v jednací síni. Například, že postupně proplatil faktury za provedené práce na objektu v řádu dvou desítek miliónů a přitom se v té době nikdy nebyl na stavbě podívat. Úplně přesvědčivou a srozumitelnou odpověď nedal ani na email, který předložila obžalovaná strana, v němž architektu Šimečkovi navrhoval možnost zfalšování podpisu tehdejšího jednatele údajně poškozené firmy a ani proč peníze zaslané údajně poškozenou firmou architektu Šimečkovi obratem končily na účtu jeho bývalé manželky. „To asi měli moje bývalá manželka a pan architekt něco mezi sebou," uváděl svědek.
Více světla do celého případu mohl vnést výslech bývalého jednatele údajně poškozené firmy, který soud naplánoval na úterý 19. září. Ten ovšem ihned po povinném poučení předsedou senátu uvedl, že odmítá na otázky soudu odpovídat, aby si nezpůsobil nebezpečí trestního stíhání. Soud se tak musel obejít bez jeho výpovědi a po přečtení dalších listinných důkazů založených ve spise předseda senátu další jednání odročil na konec října.


Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace