Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Deskohraní s Michalem

  Úterý 18.2 16:00 až 18:00 - Knihovna pro děti a mládež, 1. patro, Tábor

 • Diskuzně vzdělávací večer - Setkání s chiropraktikem

  Úterý 18.2 18:00 - Milevsko, KD

Zobrazit všechny události
 

Soukromé versus městské školy? Na táborské zastupitelstvo přišli zastánci alternativních škol

TÁBOR - Naposledy byla místa pro veřejnost na táborském zastupitelstvu tak zaplněná loni, když se mělo hlasovat o stavbě fotbalového stadionu. Dnes pro změnu přišli rodiče a kantoři, kteří si přejí, aby v Táboře vznikla širší nabídka alternativích škol. Rada města, která se v březnu vyjadřovala k žádostem o vznik tří soukromých škol, podpořila jen projekt Scio školy. Svůj souhlas, s nímž se pak zakladatelé obracejí na ministerstvo školství, radní nedali dvěma Montessori mateřským školám Mufík a Pampeliška, které chtějí pokračovat jako školy základní. Dnes se debata na toto téma rozpoutala na zasedání zastupitelů.

 

Místostarostka pro školství Michaela Petrová (Jinak!) vzniku alternativního vzdělávání fandí. Ukázalo se, že i někteří další zastupitelé. František Korbel (Tábor 2020) řekl, že o dosavadní soukromé školy je zájem, který přesahuje jejich kapacitu, tak proč neumožnit vznik dalších. Zmínil, že jedno z jeho dětí se do soukromé školy Bernarda Bolzana pro velký zájem ani nedostalo. Zastupitel Miloš Tuháček (Jinak!) upozornil, že i škola Orbis Pictus je zaplněná až po střechu a potřebovala by větší budovu. Třetí soukromou školou je Táborské soukromé gymnázium, které už dva roky provozuje i základní školu.

Místostarostka Petrová připomněla, že souhlas právě pro Táborské soukromé gymnázium byl jednou z prvních věcí, o níž stávající radní rozhodovali po svém zvolení. A zmínila i nelibost, která u části radních panovala. Zástupci některých politických stran, zejména těch tradičních, si myslí, že je zbytečné vytvářet městským školám konkurenci a připravovat je o žáky. To se projevovalo i v dnešní diskusi. Radní Tibor Stano z ČSSD navrhl, aby napříště byla kompetence o síti škol svěřena zastupitelstvu a dokonce dal návrhy, aby zastupitelstvo anulovalo loňský souhlas rady města se vznikem waldorfské školy a letošní se vznikem Scio školy. Neprošel ani jeden z těchto návrhů. Dokonce ani ten, aby školská koncepční rozhodnutí přešla plně do rukou zastupitelů.

Zastupitelé naklonění kompromisu byli ochotni uvažovat o přijetí alternativních škol pod křídla škol městských. Zavládla ale všeobecná pochybnost, že by soužití mohlo fungovat. "V Táboře vznikly v roce 2005 sloučením čtyři velké školy a teď se ukazuje, že jsou tu skupiny rodičů, kteří děti do velkých škol dát nechtějí. Tak jsou tu snahy zakládat jiné školy. Chápu, že tím budou děti z městských škol ubývat, no a co? Důležitá je svoboda volby rodičů," řekla místostarostka Petrová. Takové názory vyvolávaly v sále potlesk.

Vystoupili i zástupci rodičů. Řekli, že možnost dávat děti do alternativních škol by mohla do Tábora přitáhnout rodiny lidí, kteří pracují v Praze, ale nechtějí tam bydlet a vychovávat svoje děti. Protesty zaznívaly proti tomu, aby město zpětně odebíralo svůj souhlas. Waldorfská škola, které město Tábor dalo souhlas loni v červnu, by měla vzniknout k 1. září a sídlit v Ratibořských Horách. Vyskytly se ale komplikace. "Tím, že ministerstvo školství svůj souhlas protahovalo, nevěděla obec Ratibořské Hory na čem je a udělala si tedy zápis do vlastní základní školy. My teď musíme jednat, zda tam můžeme být i my, protože ministerstvo dalo souhlas podmínečný s tím, že je třeba doložit nájemní smlouvu s nějakou konkrétní školou," řekli zástupci této školy. Místostarostka Petrová je nakloněna i tomu, že by alternativní školu mohlo klidně zřizovat i samo město Tábor, jenže to nemá prostory.

K debatě se vrátíme blíže ve středečním vydání Táborska. Za pozornost určitě stojí i názory přítomných rodičů. Proč vlastně chtějí, aby jejich děti navštěvovaly alternativní školu? Zaznívalo, že se tam respektuje individualita dítěte, jeho vývoj, neznámkuje se, je tam jiný přístup k dětem, děti nemusí sedět v lavici, používají se jiné učební metody... "České školy nejsou zdravé a já jsem toho příklad. Já jsem měl na základce trojku z chování, čtyřky, pětky a nakonec jsem vystudoval a sám jsem kantor v hudební škole. Ani od revoluce se ve školství nic nezměnilo," vyjádřil se Jiří Blafka. Na otázku, jestli alternativní školy zaručují i kvalitu výuky, reagoval slovy, že v soukromých školách rodiče platí. Přece nebudou platit za nekvalitu. A ve shodě s ostatními rodiči prohlásil, že zastupitelé nedostanou děti těchto rodičů do městských základních škol, ani když neumožní vznik dalších škol soukromých. "To si budu svoje děti radši učit doma," prohlásil Jiří Blafka. Dodal, že by každý měl mít volbu, ale rodičů, kteří žádají alternativní školství, přibývá a město by na to mělo reagovat.

 

Diskuse k článku - 3 příspěvky
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • Catherine25 

  Reagovat

   

  "Na otázku, jestli alternativní školy zaručují i kvalitu výuky, reagoval slovy, že v soukromých školách rodiče platí. Přece nebudou platit za nekvalitu. A ve shodě s ostatními rodiči prohlásil, že zastupitelé nedostanou děti těchto rodičů do městských základních škol, ani když neumožní vznik dalších škol soukromých. "To si budu svoje děti radši učit doma," prohlásil Jiří Blafka. Dodal, že by každý měl mít volbu, ale rodičů, kteří žádají alternativní školství, přibývá a město by na to mělo reagovat."
  V čem jsou veřejné školy tak špatné, že rodiče žáků hledají inovace vzdělávání svých dětí ve skoro 100 let starých vzdělávacího koncepcích s náboženským zaměřením? Vědí ti lidé co chtějí, nebo jen podlehli současným kampaním dehonestujícím veřejné školství ve prospěch soukromých škol s placeným školným?

  Vloženo 27.4.2017 23:35:21

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Je v tom školství v okres trošku chaos

  Vloženo 26.4.2017 07:38:22

 • anonym 

  Reagovat

   

  Kdepak je asi ten pravý důvod proč rodiče nechtějí dávat své děti do městských škol?

  Vloženo 25.4.2017 14:13:37

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace