5. 12. 2015 7:52

Spádový obvod, los i vzdálenost bydliště rozhodnou, zda dítě bude přijato do školy

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Zápisy dětí do prvních tříd se nezadržitelně blíží a radní již diskutovali o tom, jak se vyhnout dlouhým frontám rodičů, které v minulém roce ochromily základní školy. O dětech, které se hlásí na školu mimo svůj spádový obvod, rozhodne vzdálenost jejich bydliště od školy. Čím blíže, tím lépe. V případě přetlaku ve školském obvodu rozhodne los.

 

Zápisy do základních škol proběhnou 21. a 22. ledna, pro mimořádně nadané a do třídy pro zrakově postižené žáky na ZŠ Máj II se koná zápis ve středu 20. ledna. K zápisu se dostaví děti, které do 31. 8. 2016 dovrší šest let a děti s odkladem školní docházky. Město v současnosti zřizuje celkem 14 základních škol, od září však dvě přibydou a to ZŠ Emy Destinnové a Nová, která vznikne po odluce od J. Š. Baara.

Odhadem by se letos mělo dostavit k zápisu zhruba 1500 dětí. Náměstek primátora Petr Podhola (ČSSD) uvedl, že již proběhlo společné jednání všech ředitelů základních škol. Rada města přišla s některými doporučeními. „Základním kritériem pro přijetí je školský obvod. Dítě, které má bydliště v rámci konkrétního obvodu, tak do něj má být automaticky přijato,“ poznamenal Podhola a dodal, že pokud by nestačila kapacita ani v takovém případě, tak by o pořadí přijetí rozhodoval los. „To je ale ryze akademická úvaha,“ dodal Podhola a naznačil tím, že se nejedná o pravděpodobnou situaci.

Nové řešení se nabízí pro děti, které se hlásí na školu mimo svůj spádový obvod. „V takovém případě se bude propočítávat vzdušná vzdálenost mezi vchodem u bytu trvalého bydliště a mezi základní školou, kam se dítě hlásí,“ vysvětlil Podhola. Doslova tak budou rozhodovat centimetry. Podle Petra Podholy však jde o účinný model, který již dříve fungoval v případě ZŠ Oskara Nedbala. Nehraje roli, v kolik hodin rodiče k zápisu přijdou, trvalá adresa určuje skutečné pořadí.

Velkou diskuzi již léta vzbuzuje přehlašování dětí na poslední chvíli k jinému trvalému bydlišti, které je blíže jejich vysněné škole. Na to podle Petra Podholy neexistuje účinný recept. „Nemáme k dispozici žádnou hmatatelnou možnost, jak by město mohlo ovlivnit přehlasování trvalých bydlišť. Zápis probíhá v rámci správního řízení a to se vede v ten konkrétní moment. Pokud si za čtrnáct dní rodina změní bydliště, nikdo to neovlivní,“ zmínil Podhola.

Diskuse k článku

Pro přidávání a zobrazení komentářů je nutné se přihlásit / registrovat.