Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Hospodský kvíz

  středa 29.1 19:00 - Písek, Country hospůdka U šesti strun

 • Lady Oskar

  středa 29.1 19:00 - Strakonice, MěKS

  Divadelní představení.

Zobrazit všechny události
 

Spolu. Obyvatelé Milevska budou příští rok rozhodovat o půlmilionu

MILEVSKO - Rozhodnutím zastupitelů z letošního jara se Milevsko připojilo k městům, která nabízejí občanům, aby se podíleli na rozhodování o tom, nač vynaložit peníze z městské pokladny. Aby na rozhodování takzvaně participovali. A právě o tom je trochu kostrbatý pojem - participativní rozpočet.

 

Kromě Českého Krumlova, který je v této novince, povzbuzující občanskou aktivitu, jihočeským průkopníkem a letos se tam participativní rozpočet realizuje již potřetí, se jinde uplatnění neprosazovalo úplně lehce. Nejen v Milevsku, ale třeba i v Písku měl participativní rozpočet řadu odpůrců.

Lidé, kteří momentálně města řídí, mají obvykle sami představu, jak s penězi v rozpočtu naložit a co je prioritou. Žijí v tom, že by jim každá koruna vynaložená na méně podstatná přání občanů mohla chybět na realizaci velkých akcí. Podnícení občanské aktivity a zájmu o spolupráci s radnicí se ale nedá penězi vyčíslit. Milevsko má svým způsobem to štěstí, že na prvotní návrh opozičního zastupitele Michala Polaneckého z ODS, aby se i v Milevsku participativní rozpočet vyzkoušel, okamžitě vstřícně zareagoval místostarosta Michal Horek (Jihočeši 2012) a na městském úřadu se obklopil skupinkou úředníků, které myšlenka spolupráce s veřejností nadchla. Lidé teď budou moci sami posílat návrhy, co se má ve městě vylepšit.

Milevsko předběhlo Písek

Nyní na podzim zastupitelé schválili, že z rozpočtu roku 2020 budou moci občané rozhodovat o využití půlmilionu. Jelikož se roční rozpočet města Milevska pohybuje v částce kolem 180 milionů korun, občané dostanou k dispozici 0,27 procent z rozpočtu. To je podobné jako v Českém Krumlově, který má rozpočet kolem 380 milionů a na participativní projekty občanů z něj dává milion. V Písku, kde se rozpočet pohybuje kolem 977 milionů korun, se rozhodli přenechat k participacii občanů pět milionů, tedy zhruba půl procenta. Ovšem až pro rok 2021. Milevsko tedy mezitím Písek předběhlo, protože tady už pracovní skupina v čele s místostarostou Horkem skutečně pracuje. Občanům nabízí spolupráci pod mottem - Spolu.

Vznikly webové stránky www.participativni-rozpocet.cz/spolu, celý záměr se vysvětluje na Facebooku města. Na 13. ledna se připravuje veřejná diskuse a v únoru bude spuštěno podávání návrhů, které potrvá do konce března. Lidé si mohou přát cokoliv, co jim zpříjemní a zlepší život v jejich okolí - novou lavičku, herní prvky, pískoviště... V Českém Krumlově si například v jednom bloku domů přáli místo pro sousedské setkávání.

Návrhy mají být minimálně za 30 tisíc korun, maximálně za 150 tisíc. A nemohou být samozřejmě v rozporu s územním plánem a zákony. "Koordinátorkou je vedoucí odboru rozvoje Hana Pejřilová, která aktivním jednotlivcům nebo skupinkám občanů ráda pomůže s podáním námětu. Návrhy mohou obsahovat i malůvky nebo počítačové skicy," říká místostarosta Horek.

Realizace námětů už příští rok

V dubnu a květnu příští rok se bude připravovat prezentace podaných návrhů, aby mohly být v červnu všechny představeny veřejnosti. Ta pak bude hlasovat o tom, které nápady se ještě do konce roku 2020 zrealizují. "Každý hlasující bude mít tři hlasy, které bude moci některému z návrhů věnovat, a také jeden negativní hlas, kterým označí projekt, který se mu nelíbí. Pokud některý projekt dosáhne více než 50 procent negativních hlasů, tak se vyřadí," přibližuje Michal Horek pravidla.

A co tedy mohou obyvatelé Milevska udělat už teď? Zatím postačí rozhlédnout se ve městě kolem sebe. Nápad třeba přijde.

 

Diskuse k článku - 14 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Město by si zasloužilo rekonstrukci plochy náměstí, je to místo nejen reprezentativní, ale i místo, kde se všichni setkáváme a kde se chceme cítit dobře. Za mne rekonstrukce dlažby svépomocí, prosím..

  Vloženo 2.1.2020 17:49:44

 • Nespokojenost 

  Reagovat

   

  Kdyby raději místo nesmyslného rozšiřování chodníků po městě udělali ostrůvky uprostřed vyšlo to snad levněji, každý kdo do Milevska přijede prvně tak po projetí města říká který k....n mohl tohle vymyslet a ještě takovou p......u Nesmysl a poslední léta ve městě je to samý unikát, takže banda b...ů kdo je tomuhle nápomocen...

  Vloženo 8.12.2019 19:09:10

 • Amatér 

  Reagovat

   

  Pan místostarosta se tím projektem pěkně chvástá.Jinak nic zatím nepředvedl.Kromě alkoholických večírků s Procházkou.

  Vloženo 8.12.2019 14:04:08

  • Jirka 

   Reagovat

    

   Dost trapná reakce. Co by měl asi tak místostarosta předvádět? Komunikuje na facebooku s lidma, prosazuje dobrý věci jako workout a tohle taky není vůbec špatný. Zkus kandidovat a předvést co umíš ty Amatére.

   Vloženo 8.12.2019 14:11:49

   • Amatér 

    Reagovat

     

    Co prosadil za dobré věci?Co konkrétního s přínosem pro město předvedl?Komunikovat by mohl i úředník za třetinový plat.

    Vloženo 8.12.2019 14:28:03

    • anonymní čtenář 

     Reagovat

      

     Přispěvěk byl skryt administrátorem, protože porušoval Pravidla pro vkládání příspěvků!

     Vloženo 8.12.2019 16:51:28

    • anonymní čtenář 

     Reagovat

      

     A proč se takovej úředník zatím nenašel? Vám snad vadí, že je místostarosta aktivní?

     Vloženo 8.12.2019 20:09:06

     • Amatér 

      Reagovat

       

      Dělá si jen svou předvolební kampaň od prvního dne co byl zvolen do funkce a vy mu na to skáčete.Jinak nic neudělal.Fotbalista prostě a ještě neúspěšný.

      Vloženo 8.12.2019 20:14:12

      • Fotbalista 

       Reagovat

        

       Neúspěšný? Však ono chytat za Spartu je vlastně nic. Měl by ses nad sebou trošku zamyslet kamaráde...

       Vloženo 8.12.2019 21:49:07

       • Amatér 

        Reagovat

         

        Čtvrt sezóny?

        Vloženo 8.12.2019 22:01:52

        • Fotbalista 

         Reagovat

          

         I kdyby minutu tak toho dokázal víc než vy....

         Vloženo 8.12.2019 22:32:08

         • Amatér 

          Reagovat

           

          Hlavně víc než ty když k němu takhle vzhlížíš.Přitom je tragickej.

          Vloženo 9.12.2019 05:59:23

          • XXX 

           Reagovat

            

           Buďme rádi za Horka, alespoň něco dělá a o něco se snaží. Proti svému předchůdci, který nebyl vidět ani slyšet, je to sekáč!

           Vloženo 9.12.2019 09:44:19

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace