Spolu. Obyvatelé Milevska budou příští rok rozhodovat o půlmilionu

Kromě Českého Krumlova, který je v této novince, povzbuzující občanskou aktivitu, jihočeským průkopníkem a letos se tam participativní rozpočet realizuje již potřetí, se jinde uplatnění neprosazovalo úplně lehce. Nejen v Milevsku, ale třeba i v Písku měl participativní rozpočet řadu odpůrců.
Lidé, kteří momentálně města řídí, mají obvykle sami představu, jak s penězi v rozpočtu naložit a co je prioritou. Žijí v tom, že by jim každá koruna vynaložená na méně podstatná přání občanů mohla chybět na realizaci velkých akcí. Podnícení občanské aktivity a zájmu o spolupráci s radnicí se ale nedá penězi vyčíslit. Milevsko má svým způsobem to štěstí, že na prvotní návrh opozičního zastupitele Michala Polaneckého z ODS, aby se i v Milevsku participativní rozpočet vyzkoušel, okamžitě vstřícně zareagoval místostarosta Michal Horek (Jihočeši 2012) a na městském úřadu se obklopil skupinkou úředníků, které myšlenka spolupráce s veřejností nadchla. Lidé teď budou moci sami posílat návrhy, co se má ve městě vylepšit.
Milevsko předběhlo Písek
Nyní na podzim zastupitelé schválili, že z rozpočtu roku 2020 budou moci občané rozhodovat o využití půlmilionu. Jelikož se roční rozpočet města Milevska pohybuje v částce kolem 180 milionů korun, občané dostanou k dispozici 0,27 procent z rozpočtu. To je podobné jako v Českém Krumlově, který má rozpočet kolem 380 milionů a na participativní projekty občanů z něj dává milion. V Písku, kde se rozpočet pohybuje kolem 977 milionů korun, se rozhodli přenechat k participacii občanů pět milionů, tedy zhruba půl procenta. Ovšem až pro rok 2021. Milevsko tedy mezitím Písek předběhlo, protože tady už pracovní skupina v čele s místostarostou Horkem skutečně pracuje. Občanům nabízí spolupráci pod mottem – Spolu.
Vznikly webové stránky www.participativni-rozpocet.cz/spolu, celý záměr se vysvětluje na Facebooku města. Na 13. ledna se připravuje veřejná diskuse a v únoru bude spuštěno podávání návrhů, které potrvá do konce března. Lidé si mohou přát cokoliv, co jim zpříjemní a zlepší život v jejich okolí – novou lavičku, herní prvky, pískoviště… V Českém Krumlově si například v jednom bloku domů přáli místo pro sousedské setkávání.
Návrhy mají být minimálně za 30 tisíc korun, maximálně za 150 tisíc. A nemohou být samozřejmě v rozporu s územním plánem a zákony. „Koordinátorkou je vedoucí odboru rozvoje Hana Pejřilová, která aktivním jednotlivcům nebo skupinkám občanů ráda pomůže s podáním námětu. Návrhy mohou obsahovat i malůvky nebo počítačové skicy,“ říká místostarosta Horek.
Realizace námětů už příští rok
V dubnu a květnu příští rok se bude připravovat prezentace podaných návrhů, aby mohly být v červnu všechny představeny veřejnosti. Ta pak bude hlasovat o tom, které nápady se ještě do konce roku 2020 zrealizují. „Každý hlasující bude mít tři hlasy, které bude moci některému z návrhů věnovat, a také jeden negativní hlas, kterým označí projekt, který se mu nelíbí. Pokud některý projekt dosáhne více než 50 procent negativních hlasů, tak se vyřadí,“ přibližuje Michal Horek pravidla.
A co tedy mohou obyvatelé Milevska udělat už teď? Zatím postačí rozhlédnout se ve městě kolem sebe. Nápad třeba přijde.
Diskuse k článku