Starosta Veselí nad Lužnicí: Chceme víc naslouchat lidem - Jižní Čechy Teď!
1. 2. 2019 14:31

Starosta Veselí nad Lužnicí: Chceme víc naslouchat lidem

Starosta Veselí nad Lužnicí: Chceme víc naslouchat lidem
Zobrazit galerii (3)
Starosta Veselí nad Lužnicí: Chceme víc naslouchat lidem
VESELÍ NAD LUŽNICÍ – Tři volební období pracoval Vít Rada (46) ve Veselí jako zastupitel. Na začátku čtvrtého se stal po loňských komunálních volbách starostou. Jednak sdružení Sport pro město, jehož byl lídrem, volby vyhrálo a jednak i on sám získal od voličů nejvíc hlasů. Celkem 636. Hnutí ANO skončilo druhé a jeho reprezentant, bývalý starosta Ladislav Sýkora, se stal místostarostou.

Starosta Veselí nad Lužnicí: Chceme víc naslouchat lidem - Jižní Čechy Teď!

 

Jak řekl Vít Rada, kompetence mezi sebou ještě rozdělené nemají, zatím se sžívají a pracují společně, ale na rozdělení gescí už brzy dojde. Vít Rada deset let učil na veselské ekologické a potravinářské škole, také spolu s bratrem podnikal v IT firmě. Obojí muselo jít stranou.

Čím si vysvětlujete úspěch sdružení Sport pro město v posledních volbách?
Udělali jsme maximum ve volební kampani. Věnovali jsme tomu nejvíc času, využili nejvíc komunikačních prostředků, myslím, že řada ostatních subjektů pro volební úspěch moc neudělala.

To je na malém městě kampaň tak důležitá? Lidé se přece většinou znají…
Ano, lidi nás znají a na naší kandidátce jsou i známí lidé, ale když ti známí lidé vytvoří vizi a dají o ní vědět, je důvod je volit.

S jakou vizí jste do voleb šli vy?
Chceme víc naslouchat lidem a zasadit se o to, aby lidé mohli víc mluvit do připravovaných projektů. Čím víc názorů, tím líp. Byli jsme už v minulé koalici, takže je pro nás důležité pokračování rozběhlých projektů, připravených investičních akcí města, a k tomu chceme přidat náměty, které posbíráme od občanů. Víme, co by rádi a to jim chceme zkusit poskytnout.

Co tedy Veselští chtějí?
Chtěli by městu vrátit starou radnici. Přáli by si, aby ji město koupilo a našlo jí využití. To je ale velice složité. Objekt má soukromého majitele doktora Konvalinku z Prahy, který objekt koupil v 90. letech od restituentky. Město s majitelem dlouhodobě jedná. Cena měla svůj vývoj, teď by se pohybovala kolem 20 milionů korun. Rozpočet města momentálně s koupí objektu nepočítá, ale jistě by se na to peníze vyhradit daly. Problém je, že jde o kulturní památku, což má svá pravidla při nakládání s objektem, a hlavně provozní náklady by pak byly vysoké. Zaznívají náměty, aby tam byly reprezentační prostory města, obřadní síň, konferenční nebo kongresový sál, infocentrum, také že by se část pivovarské věže dala využít k původnímu účelu, tedy jako školní pivovar, protože potravinářská škola je hned vedle. To by ovšem předpokládalo součinnost s krajem, protože střední školu provozuje kraj. S vybudováním školního pivovaru by musel pomoci, město by to samo nezvládlo. To jsou náměty za částku kolem sto milionů korun a tolik peněz město uvolnit nemůže, protože na investice má kolem 50 milionů ročně. Tím by se vše ostatní zastavilo.

Ještě nějaká přání obyvatelé města vyslovují?
Samozřejmě opravy chodníků, ulic. Velké přání je, aby se stavěly byty a připravovaly parcely pro výstavbu. Město nedávno zainvestovalo 32 parcel v lokalitě Pod Vodojemem a všechny se prodaly. Teď před námi stojí velký úkol připravit další lokality. Jedná se s vlastníky pozemků o výkupu, abychom byli schopni scelit nějakou větší lokalitu. Cítíme, že občané by chtěli i bytové domy. Rádi by si kupovali nebo pronajímali nové byty a jsou to místní mladí lidé, kteří by tu chtěli zůstat a osamostatnit se. Na startovací byty snad má být dotační podpora, lokality pro stavbu bytových domů vytipovány jsou, tak se budeme snažit tuto věc během volebního období dovést k realizaci.

Ubývají nebo přibývají ve Veselí obyvatelé?
Trochu v posledních dvou letech ubyli, ale je to jen zhruba stovka lidí. Pokles pravděpodobně nastal tím, že firma Amra vystěhovala jeden panelák na sídlišti U Zastávky. Zbavili se nájemníků, kteří řádně neplatili, a to se mohlo na úbytku obyvatel projevit, protože v tom domě bylo 26 bytů. Jinak se počet obyvatel pohybuje kolem 6400, a protože si parcely koupili nejen Veseláci, ale i přespolní, takže až postaví a budou tu mít trvalý pobyt, tak zas nějací obyvatelé přibudou.

Jaké investiční priority má město letos?
Letos se začne budovat přestupní terminál před nádražní budovou. Budou tam čtyři zastřešené zastávky a 52 odstavných míst pro auta, celkem za 26 milionů korun. Dokončení je v plánu na příští rok. Terminál je akcí města, vlakové nádraží už je opravené. Druhou největší investicí bude zateplení domu s pečovatelskou službou včetně výměny oken a dveří. Tam se počítá s částkou 23 milionů.

Proč Veselí potřebuje terminál?
My hlavně potřebujeme vyřešit nevzhledný prostor před vlakovým nádražím, současně se zvýší komfort autobusové dopravy, budou tam informační tabule s odjezdy a příjezdy, také čekárna pro cestující se sociálním zařízením. Mimoto se tam divoce parkuje a to dostane řád.

Na nedávné besedě o dopravě v Českých Budějovicích zaznělo, že si budějovická radnice slibuje od budování terminálů v okolních městech to, že lidé dojíždějící do Budějovic za prací přejdou do vlaků a auta si budou nechávat právě u těchto terminálů. Myslíte, že to bude mít tento vývoj?
Nemyslím si, že vybudování našeho terminálu nějak radikálně podpoří přechod na dopravu vlakem a autobusy, možná o deset, dvacet procent. My ten prostor řešíme kvůli sobě, aby vypadal dobře.

Na té besedě se mluvilo také o tom, že lidé jezdí do Budějovic autem za prací, ale současně si tam i nakoupí. Našli by po návratu z práce nákupní možnosti tady u terminálu, pokud by tu ráno odstavili auto?
Možnost nákupu tam je, takových padesát metrů od budoucího terminálu je market Samka. Ale opravdu si nemyslím, že by lidi nějak hromadně přestali dojíždět do Budějovic autem.

Jaký máte rozpočet města na příští rok?
Rozpočet je schválený se schodkem téměř 88 milionů korun. Příjmy jsou v rozpočtu spíš poddimenzované ve výši 127 milionů, výdaje se plánují 214 milionů korun. Úvěr nepotřebujeme, rozdíl se pokryje z úspor z minulých let. Schodek ale ve výsledku nemusí být takový, loni byl rozpočet podobný a nakonec hospodaření skončilo se schodkem jen tři miliony korun.

Dost dramatický byl v minulých letech vývoj kolem bývalého veselského kina. Jaké máte s budovou plány?
Je podaná žádost o dotaci na stavbu komunitního centra.

A to je přání občanů? Nebo má vyrůst proto, že na komunitní centra zrovna jsou dotace?
Moc daleko od pravdy nejste. Řada lidí ale ten nápad kvitovala kladně s tím, že s budovou je nutné něco dělat. Ne všichni jsou však z myšlenky na komunitní centrum nadšení. Tato možnost se stejně spíš vzdaluje. S žádostí o dotaci jsme nebyli úspěšní, i když proces ještě není úplně ukončený.

Má město v záloze jiný plán s bývalým kinem?
Diskutovalo se o přestavbě na startovací byty nebo na zdravotní středisko. Lékaři mají ordinace v různých komerčních objektech po městě a bylo by dobré, kdybychom jim byli schopni nabídnout komfortní prostory v jednom místě. Lidé by to určitě uvítali. Ve městě navíc chybí třeba oční lékař, také po zubařích je sháňka, i když teď tu zrovna máme dva nové a zajeli se velmi úspěšně. Chybí ale i další lékaři. Navíc máme obavy, že skončí i praktičtí lékaři, protože řada z nich je na hranici důchodového věku. Využití bývalého kina je ale ještě na diskusi se zastupiteli i občany.

Potřebuje Veselí městskou policii?
Určitě. Strážníci jsou po městě vidět, kontrolují pořádek i dopravní přestupky, protože ve Veselí je početní stav státních policistů na hraně. Je jich pouze třináct a mají tolik administrativy, že na to, aby se pohybovali po ulicích, už jim nezbývá čas. Proto u nás má městská policie velký význam.

Na jednom z posledních zastupitelstev se rozpoutala debata, jestli má být strážník v autě nebo na kole. Jak to vidíte vy?
Cyklohlídky mají velký význam při prevenci. Strážník na kole objede velký prostor, ale jeho akceschopnost je omezena proti výkonu služby v autě nebo pěšky. Autem se strážník může v případě nějaké události rychle přesunout. Myslím, že lze obojí nakombinovat. Moje představa je, že na oznámení občanů by měla reagovat motorizovaná hlídka a prevence by se měla provádět cyklohlídkou.

A chtějí strážníci jezdit na kole?
Většina našich strážníků se rekrutuje ze státních policistů, takže mají návyky ze státní policie. Jsou zvyklí na motorizované hlídky, kdy se dojede do určitého místa a pokračuje se pěšky. Možná to tak mají zaběhlé, ale já pro některé lokality vidím cyklohlídky jako dobré řešení.

V závěru minulého volebního období také zastupitelé odložili žádost výrobce krmiva pro zvířata, který chce rozšiřovat svůj areál a od města koupit další pozemky. Vrátíte se k té žádosti?
Byly tam námitky občanů, že nechtějí, aby se továrna přiblížila k obytné zástavbě a stěžovali si na hluk z nočního vypouštění páry. Zatím to ale nikdy neměřila hygiena. Navíc opozice namítala, že cenová nabídka za městské pozemky je ze strany firmy příliš nízká. Podle územního plánu jde o louku, ale poslední nabídka firmy už korespondovala s cenou, jakoby tam byly pozemky určené k zástavbě. Tedy jakoby už proběhla změna územního plánu. Ale zastupitelé řekli, že by ta cena měla být ještě vyšší. Jednání budou pokračovat právě v těchto dnech. Firma připouští, že v noci vypouští páru a je připravena to řešit.

Je ve Veselí dost pracovních příležitostí?
Továrny tu jsou, i když nabídka by vždycky mohla být i lepší. Řada Veseláků dojíždí, ale dost jich pracuje i v místních firmách jako je RM Gastro, Fontea i další, ale některé firmy, mezi nimi právě Partner in Pet Food neboli bývalé Propesko, zaměstnávají spíš agenturní pracovníky.

Jsou s tím ve městě problémy?
Ne, jen zcela ojedinělé.

Co chce vaše sdružení Pro Sport udělat pro sport?
Ve Veselí funguje hokej, fotbal, volejbal, nohejbal, tenis, sto dětí se věnuje atletice, rozvíjí se krasobruslení, na vzestupu jsou taneční sporty. V minulé koalici jsme dokončili vybudování zázemí na zimním stadionu a chceme sport podporovat dál. Rádi bychom vybudovali druhou tréninkovou plochu pro fotbal, řešíme teď, kde by to mělo být. Rádi bychom také zrekonstruovali tribunu na fotbalovém stadionu a před námi je i rekonstrukce sportovní haly. Chceme ji zateplit, opravit rozvody, to bude výdaj za desítky milionů korun.

Věnujete se i vy sportu aktivně?
Aktivně hraju nohejbal, ale rád zajdu na hokej i na fotbal.

Kolik město na podporu sportu vydává?
Celkem 3,6 milionu se ročně dává na podporu provozu sportovišť a mimoto se vypisují dva granty. Jeden je určen na podporu aktivit mládeže a rozděluje se v něm 400 tisíc korun, z druhého se přispívá na akce, propagující město – tam je k rozdělení 500 tisíc korun. Z tohoto grantu čerpají nejen sportovní, ale i kulturní spolky a organizace.

Závěrem prozraďte, jak to teď bude s vaším podnikáním?
Podnikání jsem musel kvůli funkci na radnici ukončit, ale rád se k tomu jednou vrátím.

Libuše Kolářová
Libuše Kolářová

Diskuse k článku

Pro přidávání komentářů je nutné se přihlásit / registrovat.