Starou radnici ve Veselí nad Lužnicí darovalo město kraji. Ten podle smlouvy zaplatí většinu oprav a užívat ji budou společně - Jižní Čechy Teď!




Starou radnici ve Veselí nad Lužnicí darovalo město kraji. Ten podle smlouvy zaplatí většinu oprav a užívat ji budou společně - Jižní Čechy Teď!
1. 8. 2024 7:11

Starou radnici ve Veselí nad Lužnicí darovalo město kraji. Ten podle smlouvy zaplatí většinu oprav a užívat ji budou společně

VESELÍ NAD LUŽNICÍ – Na středu 31. července bylo ve Veselí svoláno mimořádně zastupitelstvo. Na programu byl kromě procedur jediný bod – smlouva o spolupráci s Jihočeským krajem na využití kulturní památky Staré radnice. Město o její koupi od soukromého majitele Radmila Konvalinky rozhodlo loni v prosinci. Splnilo tak přání většiny Veseláků, kteří se v předchozím dotazníkovém šetření vyjádřili, že chtějí, aby se renesanční budova z počátku 17. století vrátila do majetku města.

Starou radnici ve Veselí nad Lužnicí darovalo město kraji. Ten podle smlouvy zaplatí většinu oprav a užívat ji budou společně - Jižní Čechy Teď!

Budovu majitel nabízel prostřednictvím realitní kanceláře za 27 milionů, městu ale od začátku držel cenu 20 milionů, přičemž na zastupitelstvu tehdy zmínil, že 18 milionů investoval do zajištění objektu a střechy. Od okamžiku koupě město řešilo, jak jednu z dominant náměstí T. G. Masaryka využít. Opravou by se zadlužilo město na dlouhé roky, a tak Veselští hledali partnera. Jihočeský kraj se jevil nejvhodnější. Provozuje totiž ve městě jak střední školu, tak dům dětí a mládeže a pro obě zařízení se prostory hodí.

Smlouva o spolupráci na využití Staré radnice byla v minulých měsících vyprecizována a včera ji dostali zastupitelé ke schválení. Mimořádný červencový termín umožní, že i kraj bude moci smlouvu schválit ještě v tomto volebním období na posledním zářijovém zasedání.

Dvě třetiny obsadí kraj, třetinu město

Město podle návrhu smlouvy budovu a pozemek pod ní kraji daruje. Kraj bude po rekonstrukci využívat dvě třetiny objektu, a to pro sousední střední odbornou školu ekologickou a potravinářskou, která by zde získala prostory pro školní pivovar, knihovnu a studovnu. Dále se do Staré radnice má přestěhovat veselská pobočka domu dětí a mládeže, která nyní sídlí v části mateřské školy na Blatském sídlišti. Město připravuje projekty nového bydlení, předpokládá proto, že i školka bude potřebovat svou kapacitu využít. Kraj je stejně jako u střední školy i u domu dětí a mládeže zřizovatelem.

Kraj má podle smlouvy využívat dvě třetiny budovy a město jednu třetinu. Podle studie proveditelnosti, kterou již město nechalo zpracovat a k vidění je na webu města, tu pro město vznikne nová obřadní síň s propojením do kavárny. Plánuje se také přestěhování infocentra do těchto prostor.

Starosta Vít Rada (Veseláci a sport pro město) zastupitelům objasňoval, jak smlouva ošetřuje společné užívání a také společné investice do oprav budovy. Město smlouvou získá právo služebnosti – tedy bezplatného využívání třetiny prostor na 35 let. Ve stejném poměru se budou dělit investice do rekonstrukce.

Kdo zaplatí rekonstrukci

Náklady na rekonstrukci se odhadují na 97 milionů korun, z toho 9 milionů do nádvoří a spojovací uličky se školou a 88 milionů do samotné Staré radnice. „S předpokladem určité inflace odhadujeme, že rekonstrukce budovy bude stát 90 milionů a město z nich uhradí třetinu, přičemž už se nám započítává kupní cena 20 milionů, zpracovaná studie proveditelnosti a geometrické zaměření. I s inflačním nárůstem náš podíl na investicích nemá přerůst 35 milionů. Znalec budovu a pozemek ocenil na 14,2 milionu, takže máme z naší části 15 milionů již uhrazeno a do budoucna bude město investovat 20 milionů korun, které budou rozloženy do čtyř ročních splátek po pěti milionech,“ popsal postup starosta.

Město v užívané třetině objektu nebude platit nájem, ale jen energie a drobnou údržbu. O nájemném pak budou jednat následovníci současných zastupitelů za 35 let. Vedení města i zastupitelé se vyjadřovali, že tady očekávají i v budoucnu seriozní přístup a spolupráci dvou veřejných institucí. Smlouva také zahrnuje předkupní právo města.
To ocenil předseda kontrolního výboru města Petr Šonka (ANO), který je právník. Případné vrácení daru městu a zákaz zcizení podle něj smlouva ošetřuje, takže je spokojený. Podotkl, že by si býval přál služebnost neboli věcné břemeno na třetinu prostor města na dobu neurčitou, což se nepodařilo, ale vyvážení vnímá v tom, že se uvolní školka a město nemusí v budoucnu budovat další prostory pro nárůst dětí.

Starosta Vít Rada zdůraznil, že se především zrekonstruuje kulturní památka, na které obyvatelům města záleží, město navíc získá důstojnou obřadní síň pro svatby, předávání maturitních vysvědčení a další příležitosti.
Miroslav Chlistovský (Veseláci a sport…) zmínil, že dalším benefitem bude připojení na městskou kotelnu, protože každý další odběratel umožňuje držet přijatelnou cenu tepla pro obyvatele.

Také Oldřich Zimmel (Veseláci a sport…) zdůraznil, že smlouva s krajem je asi jediná šance, jak celou rekonstrukci nebude muset uhradit město a své prostředky může vynakládat na rozvoj dalších oblastí. Místostarosta Ladislav Sýkora (ANO) věří, že za 35 let bude na stranách obou partnerů vůle pro rozumnou spolupráci, až se bude stanovovat nájemné pro město.

Přítomno bylo 18 zastupitelů z 21 a jednomyslně smlouvu o darování Staré radnice kraji a smlouvu o spolupráci na využití schválili. Přitomni nebyli zastupitelé Taťána Jirousová, Jaromír Novák a Petr Hynek. 

Starosta Vit Rada na závěr přečetl vzkaz předků, který byl do věže Staré radnice vložen při opravě v roce 1908. Stojí v něm: Jelikož budova tato, ozdoba města, jest významnou historickou památkou města a pomníkem našich předků, prosíme naše potomky, aby se o zachování Staré radnice všemožně zasadili.

Veselští zastupitelě z roku 2024 opouštěli podle vystoupení a ohlasů jednací sál s pocitem, že pro to udělali to nejlepší, co mohli.

Najít využití historických budov není jednoduché. Město Tábor nyní řeší, zda bude chtít zpět budovu zámku v Měšicích, kterou kdysi odprodalo za 121 korun a nyní ji majitel Jan Berwid Buquoy chce prodat zpět za tržní cenu. Město má předkupní právo, ale otázkou je využití. Skončil také provoz Obrazárny v Želči v tamním Špejcharu, který chce majitel Martin Novák také prodat a nabízí jej obci. Ta ale podle diskuse zastupitelů nemá koncept využití. 

Libuše Kolářová
Libuše Kolářová

Diskuse k článku

Pro přidávání komentářů je nutné se přihlásit / registrovat.