Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 

Stát odkoupí vepřín v Letech za 451 milionů

Ministr kultury Danie Herman při pietním setkání v památníku v Letech na Písecku. , Autor: Petr Eliáš

Ministr kultury Danie Herman při pietním setkání v památníku v Letech na Písecku.     Autor: Petr Eliáš

LETY – Ministr kultury Daniel Herman dnes odpoledne oznámil, že vláda schválila částku, za kterou od firmy Agpi odkoupí velkovýkrmnu prasat v Letech na Písecku. Vládní činitelé slíbili, že odkup dotáhnou do konce ještě ve funkčním období právě končící vlády. Odkup už odsouhlasili v srpnu.

Daniel Herman oznámil, že vláda na odkup areálu uvolnila částku zhruba 451 milionů korun včetně DPH. „K podpisu smlouvy dojde v nejbližších dnech,“ nechal se slyšet Herman (KDU-ČSL). Ministr financí za ANO Ivan Pilný zmínil, že k proplacení ceny dojde ještě v roce 2017.
Tábor v Letech stál dva kilometry východně od obce. Od roku 1940 sloužil jako pracovní tábor, od roku 1942 byl sběrným táborem a následně se stal cikánským táborem. Aktivisté řadu let upozorňují na to, že část dnešní výkrmny prasat zasahuje do prostoru někdejšího tábora a požadují zrušení vepřína. Firma Agpi vždy naznačovala, že se řešení situace nebrání, i kdžy ji nijak nezavinila. Od státu však požaduje odekvátní náhradu. 

Další reakce přinesou středeční Jihočeské týdeníky. 

Diskuse k článku - 30 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
« Novější příspěvky 1 2 3 4  | Starší příspěvky »
 • Hulavík z Rejkjavíku 

  Reagovat

   

  Zdravím všechny diskutující.....
  Níže se někdo dotazuje, zda v oněch 451 miliónech je počítáno i s prostředky na zbourání atak dále až po vybudování nového památníku.
  Pokud stát tento areál odkoupil od Agpi, alespoň já to chápu tak, že Agpi inkasuje 451 miliónů a tím je pro něj celá záležitost vyřízená. Areál získá nového vlastníka, stát, a ten ať se stará. Takže další výdaje státu v řádech desítek a možná i stovek miliónů.
  Dále bych nepřehlížel skutečnost (krom vyhozené půl miliardy), že tímto krokem se likviduje fungující podnik. Kapacita je zde 13 tisíc prasat, takže předpokládám, že se likviduje i velké množství pracovních míst.
  Každý ať si o konání našich zákonodárců, kterým s nadějí vhazujeme hlasy do volebních uren, udělá obrázek sám! Bych blil.

  Vloženo 27.10.2017 09:05:28

 • Dnes si mohou lidovci 

  Reagovat

   

  drbat hlavu, že kdy nějakýho Herr mana udělali ministrem kultury. Jejich neúspěch ve volbách jde především na jeho sudeťáckej vrub a pak toho sudeťáckýho propagátora Bělo. brádka. Landsmačaft a cikánský tábor - to byla za 4 roky jejich odvedená práce ve vládě.

  Vloženo 26.10.2017 07:01:06

 • jen malý dotaz na D.H. 

  Reagovat

   

  v těch 451 milionech Kč jsou obsaženy účty za zbourání,asanaci,novou úpravu pozemků pro nové veledílo a desítky milionů za nový památník -NKP?

  Vloženo 25.10.2017 16:29:34

  • kk 

   Reagovat

    

   ha, ha, to určitě!!

   Vloženo 25.10.2017 20:43:53

 • jojo 

  Reagovat

   

  tak se Bureš za státní peníze zbavil dalšího konkurenta.

  Vloženo 24.10.2017 06:05:54

  • bajo 

   Reagovat

    

   Konkurenta nebo tragikomika? Jeho jednání hodně lidovcům uškodilo.

   Vloženo 24.10.2017 07:57:28

 • Kolemjezdící 

  Reagovat

   

  Pár věcných poznámek ve zdejší podivné diskuzi:
  .
  Většinová plocha průběžně zvětšovaného tábora zasahuje pod nezastavěnou louku, jež se součástí zemědělského závodu. Rozšířená část tábora pak částečně i pod cca dva zemědělské objekty. To je fakt, který vyplývá z porovnání pozemkových map a leteckých map.
  .
  Problém tábor Lety byl medializován do té míry, že z něj není bez vnitřní i vnější ostudy úniku. Proces od první zmínky o táboře do aktu podpisu likvidace zařízení trval 25 let.
  .
  Není nezajímavé, že ten, kdo historii tábora "objevil", americký badatel Paul Polansky, napsal v roce 1994 o životě romů za války v tomto táboře román, pod názvem "Bouře", který byl "kýmsi" vlivným cenzurován.
  .
  Lze spekulovati i o tom, že likvidace vepřína nemá pouze etickou a morální rovinu. Centralizace výroby masa je v ČR nepřehlédnutelná. Stejně tak její pokles. Věk členů představenstva prodávající firmy také cosi naznačuje.
  .
  V Letech je citlivě zhotovený památník z roku 2010, a to jako 2. level památníku z roku 1995. V rámci korektnosti a inflace svědomí se tak patrně dočkáme vybudování památníku č.3. Osobně bych se těšil na nejpřijatelnější podobu lokality: na udržovanou louku.

  Vloženo 23.10.2017 21:40:24

  • čtenář 

   Reagovat

    

   Román Bouře Paula Polanskeho nebyl nikým cenzurován,i když obsahuje řadu zjevných a doložitelných nesmyslů.

   Vloženo 24.10.2017 17:54:39

   • kk 

    Reagovat

     

    Je to tak.

    Vloženo 25.10.2017 08:31:00

   • Kolemjezdící 

    Reagovat

     

    Opravuji: kniha nebyla zakázána, nýbrž knižní výtisky byly poškozeny vodním živlem; kniha není dokument, ale literární fikce

    Vloženo 25.10.2017 11:25:46

  • Luca 

   Reagovat

    

   Polanský sám nepřímo přiznal, že se vůbec faktů nedržel, že popustil uzdu své fantazii. Zkuste přečíst třeba Historikové a kauza Lety od Ctibor Nečase (byli tam ještě další dva autoři).Doporučuju. Někdo dokonce pochybuje o Polanského duševním zdraví. Údajně.

   Vloženo 25.10.2017 14:20:19

  • mojmír 

   Reagovat

    

   Naprosto souhlasím s "Kolemjezdícím", když nazval stávajací památník z r. 2010 "citlivě zhotovený". Já se zde stavím každý rok i několikrát. A to místo takto celkově upravené, na mne působí znovu a znovu silně a opravdově, a citlivě. Jenom je zde cítit často ten vepřín, a nikdy jsem zde nepotkal spoluobčana rómské národnosti. Obojí by se mělo změnit. Jenom si nedovedu představit, že by někdo předělával samotný památník. Zelený trávník místo vepřína je naprosto pietní.
   Hlavně aby si to celé vzali Rómové za své! A stát by jim to měl připomínat! Zde vidím slabinu ministerstva kultury. Ne že zaplatí pouze mnoho peněz za symbol lidství, ale aby to bylo využito pro opravdovou integraci Rómů! Třeba si to pak zaplatí sami. To je cíl.

   Vloženo 29.10.2017 21:30:55

« Novější příspěvky 1 2 3 4  | Starší příspěvky »
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace