Stavební úřad v Milevsku dokáže rozhodnout o žádosti během jediného dne. Kolik občanů má podobnou zkušenost? - Jižní Čechy Teď!




Stavební úřad v Milevsku dokáže rozhodnout o žádosti během jediného dne. Kolik občanů má podobnou zkušenost? - Jižní Čechy Teď!
22. 1. 2025 9:10

Stavební úřad v Milevsku dokáže rozhodnout o žádosti během jediného dne. Kolik občanů má podobnou zkušenost?

Zobrazit galerii (2)
Stavební úřad v Milevsku dokáže rozhodnout o žádosti během jediného dne. Kolik občanů má podobnou zkušenost?
MILEVSKO – Po spuštění nového stavebního řízení, jehož problémy stály krk i pirátského ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše, čekají mnozí žadatelé na vyřízeních svých záležitostí týdny i měsíce. Stavební úřady jsou zahlcené a zpomalené. Někdy ale dokáží vyvinout bleskovou rychlost. Jako v případě oddělení pozemku před firmou Radiostav, jehož odprodej této firmě schválili zastupitelé 11. prosince, od zbývající části komunikace v Karlově ulici. Zde přišla žádost o rozdělení pozemku na milevský stavební úřad 18. prosince a hned 18. prosince byla vyřízena. Petr Gono, vedoucí odboru regionálního rozvoje, kam stavební úřad náleží, říká, že nejde až tak o neobvyklou věc. Podle jeho vyjádření stejně rychle pracuje stavební úřad pro 30 procent žadatelů. Nejen tedy v zájmu firmy Radiostav, jejíž věc od roku 2021 opakovaně prosazoval v zastupitelstvu starosta Ivan Radosta a loni na podzim teprve napotřetí uspěl.




Zastupitelé v počtu třinácti hlasů z jedenadvaceti odsouhlasili záměr na celou transakci 16. října. Návrh zněl na vzájemný odprodej konce Karlovy ulice, který měla firma Radiostav léta zaplocený, ačkoliv šlo o městský majetek, a garáží, které pro změnu patřily firmě Radiostav a užívaly je už od devadesátých let Služby města Milevska. Když tyto návrhy dříve v zastupitelstvu neuspěly, měl odbor investic a správy majetku za úkol vyjednat vzájemný pronájem neoprávněně držených majetků. Nikdy na to nedošlo. Protiprávní situace další roky trvala a čekalo se na vhodnou konstelaci, kdy se sežene dost hlasů.
Proti odprodeji části Karlovy ulice se po celou dobu vyjadřoval i odbor regionálního rozvoje městského úřadu. Město totiž odmítlo přípravu východního obchvatu města jako krajské investice, a do budoucna tak Karlova ulice byla jedinou možností, kudy mohla vést doprava od jihu do průmyslového parku, aniž by zajížděla do obydlených částí města. Pravda – i v Karlově ulici je několik málo bytů, mezi nimi dům starosty Ivana Radosty. Právě na tento střet zájmů upozorňovali zastupitelé v dřívějších letech, kdy transakce mezi městem a firmou Radiostav v zastupitelstvu neprocházela. Loni v říjnu se tedy konečně podařilo vzájemný odprodej protlačit. Schválilo se vyhlášení záměru a 11. prosince pak konečný vzájemný odprodej. Jak dlouho se to celé připravovalo, je zřejmé z dokumentu, který se nyní dostal redakci do ruky. Geometrický plán na oddělení části pozemku před Radiostavem od veřejné komunikace zmiňuje už z července 2020.
Redakce Milevských novin by se to pravděpodobně nedozvěděla, kdyby se v redakční schránce na přelomu roku neobjevil v nepodepsané obálce zajímavý přípis. Jde o rozhodnutí odboru regionálního rozvoje, který v pátek 18. prosince 2024 povolil oddělení pozemku před Radiostavem od zbytku Karlovy ulice. Zastupitelé rozhodli 11. prosince, 18. prosince dorazila na odbor regionálního rozvoje žádost a hned ve stejný den byla vyřízena. Současně bylo vyrozuměno třináct dotčených osob v okolí, kterých se rozhodnutí týká. Není tedy pravda – jak se snaží podsunout starosta Radosta ve svém videopořadu, že úřad rozhodoval do týdne. Netušil zřejmě, že redakce má k dispozici i druhou stránku úředního rozhodnutí – viz fotopřílohy, kde je jasně napsáno, že žádost na stavební úřad 18. prosince byla podána a ještě též dne byla vyřízena. 

Rozhoduje stavební úřad pro všechny žadatele tak rychle?

Na to vedoucí odboru Petr Gono říká: „Stejně rychle vycházíme vstříc zhruba 30 procentům žadatelů, protože toto rozhodnutí lze vydat jedním úkonem. Je to nejjednodušší řízení.“ A dodává, proč nelze stejně rychle vyhovět zbývajícím 70 procentům žadatelů: „Někdy chybí něco z podkladů, například to, že byla změna zanesena do digitální technické mapy. To musí být jednoduchým protokolem předjednáno. V tomto konkrétním případě byl žadatelem o oddělení pozemku náš odbor investic a správy majetku, který chtěl mít věc rozhodnutou v zastupitelstvu vyřízenou ještě do konce roku 2024. Stavební úřad je primárně milevský, čili když kolegové z jiného odboru přijdou, že s něčím spěchají, snažíme se vyjít vstříc.“
Porovnat si toto tempo se svou vlastní záležitostí tak může každý, kdo se s něčím obdobným kdy na stavební úřad obrátil.

 

 

Libuše Kolářová
Libuše Kolářová

Diskuse k článku

Pro přidávání komentářů je nutné se přihlásit / registrovat.