Strakonice mají jako první v republice samoobslužnou prodejnu. Kde bude další?
























„Koncept samoobslužné prodejny jsme zvažovali asi rok. S ohledem na covid a růst cen nákladů jsme vše urychlili,“ uvedl ředitel rozvoje a marketingu COOP Lukáš Němčík. Inspiraci firma hledala v severských zemích – v Norsku a Švédsku, kde už podobný koncept funguje. Přes den bude prodejna fungovat ve standardním režimu jako dosud, tedy i s prodavačkami. Po zavírací době pak najede na nový režim.
Jak celý koncept funguje a co bude potřeba k bezoblužnému nákupu? Podmínkou je bankovní identita a stáhnutí potřebné aplikace. Do obchodu bude možné vstoupit použitím QR kódu v telefonu, který otevře dveře. Následně si zákazník nakoupí, u pokladny sám naskenuje zboží, potvrdí nákup a zaplatí buď platební kartou, nebo mobilním telefonem. Pro odchod z prodejny znovu naskenuje QR kód z aplikace. S ohledem na nutnost bankovní identity je služba určena pouze pro zákazníky starší 18 let.
Pokud by při nákupu došlo k technickým problémům, lze nonstop volat na pult centrální ochrany provozovny. Krádežím by mělo předcházet to, že celá prodejna je sledována kamerovým systémem a také to, že každý nakupující je jednoznačně identifikován prostřednictvím bankovní identity.
Po otevření malé prodejny ve Strakonicích plánuje COOP v rámci testování celého konceptu otevřít další prodejnu v červnu v Českém Krumlově. Ta bude plochou třikrát větší. „To nám umožní jiný přístup k zákazníkům a obsluhu jiného typu zákazníka,“ dodal Lukáš Němčík.
Diskuse k článku