Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Smíšený pěvecký sbor Schola Všech svatých

  pondělí 22.4 15:00 - Bavorov, Kostel Nanebevzetí Panny Marie

 • Velikonoční hraní na kantely

  pondělí 22.4 18:00 - Strakonice, Šmidingerova knihovna

  Hraní na kantely (vytvořené při akcích ŠK), případně i další nástroje ve spolupráci se spolkem Spona. K hraní, zpěvu nebo jen k poslechu zveme širokou veřejnost.

Zobrazit všechny události
 

Strakonická Veřejnost se chovala vůči konkurenci účelově a mocensky. O volbách se bude rozhodovat znovu v Budějovicích

STRAKONICE – S variantou číslo tři málokdo počítal. Většina očekávala jasný verdikt Ústavního soudu, tedy že potvrdí zrušení voleb ve Strakonicích, nebo je uzná platnými. To, že se celá kauza vrátí zpět ke Krajskému soudu v Českých Budějovicích, kdekoho překvapilo. Bezvládí ve Strakonicích trvá. Obyvatelé města živě diskutují na sociálních sítích. Z jejich diskuse vyplývá, že jsou rozhodnutím Ústavního soudu zaskočeni a rozčarováni.

 

Ve středu 10. dubna odpoledne krátce po vyhlášení nálezu Ústavního soudu proběhly dvě tiskové konference. Jednu svolala jediná silná opoziční strana Jihočeši, která se v řádných volbách v říjnu do zastupitelstva dostala v počtu tří lidí, druhou vedení města, které zastupoval místostarosta Rudolf Oberfalcer.

Za Jihočechy promluvil Pavel Vondrys (bývalý starosta). „Velmi jsme očekávali verdikt Ústavního soudu. Situaci bych označil za patovou. Kauza se vrací zpět ke krajskému soudu a budeme všichni zase čekat na konečný verdikt. Ani my tuto situaci nevítáme. Městu chybí zastupitelstvo. Nicméně není pravda, že rada města nemůže v provizoriu nic dělat, jak prezentuje," uvedl.

Následně Pavel Vondrys novinářům poskytl kompletní tiskovou zprávu Jihočechů, v jejímž úvodu stojí: „Ústavní soud svým usnesením vrátil případ k opakovanému projednání u Krajského soudu v Českých Budějovicích, přestože se s řadou argumentů uvedených v rozsudku krajského soudu ztotožnil. Oddálila se tím nová šance pro město Strakonice a jeho obyvatele vrátit se do standardních poměrů srovnatelných s jinými městy. Městy, ve kterých se dodržují zákony a konkurenční politické subjekty soupeří svými myšlenkami a nápady a mají pro to rovnocenné podmínky."

Krátce nato začala tisková konference vedená současným místostarostou Rudolfem Oberfalcerem. Ten uvedl: „Naše radost je opatrná. Jsme především rádi, že už došlo k rozhodnutí, ať už jakémukoliv, protože provizorium a vakuum, které tu panuje, je nešťastné pro celé město. Přijímáme ho s pokorou. Podle našich prvotních konzultací s právníkem z toho vyplývá, že naší stížnosti proti zneplatnění voleb Krajským soudem v Českých Budějovicích bylo vyhověno. Chápeme to tak, že Ústavní soud se s tímto rozhodnutím zcela neztotožnil. Sice shledal porušení a sice, že byl volební zákon porušen, co se týče předvolební kampaně, zároveň ale Ústavní soud říká, že krajský soud neprokázal, že to hrubě ovlivnilo volební výsledek. Krajský soud by se měl nyní řídit názorem Ústavního soudu. To znamená, že by měl vydat nové rozhodnutí. Domníváme se, že by tak říjnové volby mohly platit. Takový je náš prvotní náhled na aktuální situaci, jak si vykládat nález Ústavního soudu. Pokud krajský soud potvrdí platnost voleb, rozhodně to pro nás bude poučení, jak postupovat při dalších řádných volbách s volební kampaní, abychom předešli pocitům nespravedlnosti od ostatních kandidujících subjektů."

Co konstatoval Ústavní soud

Námitkám vad řízení před krajským soudem nemohl Ústavní soud přisvědčit. Skutková zjištění odůvodňují závěr o účelovém postupu představitelů Strakonické Veřejnosti vůči politické konkurenci v období volební kampaně a době jí bezprostředně předcházející, tím, že uplatněním vlastních pravomocí a jiného vlivu omezovali podmínky pro vedení volební kampaně politické konkurence způsobem pro politickou konkurenci nepředvídatelným a zároveň této své mocenské a informační převahy využívali ve vlastní kampani. Tím došlo k podstatnému narušení rovnosti a férovosti volební soutěže.

Nedostatečný je však závěr krajského soudu při hodnocení, zda došlo k hrubému ovlivnění výsledku, tj. zda by byly mandáty rozděleny jinak, pokud by k vadám nedošlo. Zde krajský soud jednak nesprávně uplatňuje princip potenciální kauzality, který již byl volebním zákonem opuštěn, jednak vychází toliko z informace o celostátním průměru nerozhodnutých voličů a počtu hlasů chybějících politickým uskupením k překročení 5% uzavírací klauzule a tím k přidělení mandátu.

Diskuse k článku - 18 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
« Novější příspěvky 1 2  | Starší příspěvky »
 • Josef 

  Reagovat

   

  Řeknu ti i proč Kadle. Protože tohle vedení města ze sebe nedělá honoraci zrušilo všechny hangáry pro vyvolené a má blízko k normálním lidem co hákujou v rachotě. Chápu, že se to honóře na soudu nelíbí, ale to je asi tak všechno co můžou dělat ať vyhlásejí nový volby nebo ne.

  Vloženo 11.4.2019 23:39:31

  • Jan 

   Reagovat

    

   To mi řekni kdo z nich někdy hákoval v rachotě a v jakě. Rád se na to pozeptám.

   Vloženo 12.4.2019 07:14:18

 • Josef 

  Reagovat

   

  Není nutné dělat tady ze čtenářů hlupáky. Rozsudek ÚS je čitelný. Strakonická veřejnost udělala chyby v kampani, ale na výsledek voleb to pravděpodobně nemělo žádný vliv, nebo musí krajský soud prokázat jaký. Dle nastíněných propočtů si pomohla navíc maximálně k jednomu hlasu, takže stejně vysoce vyhrála a vyhraje zas, kdyby volby byly znovu, i kdyby ses tady rozkrájel. Myslím ty, co tu furt pod různými nicky píšeš ty bláboly Kadle.

  Vloženo 11.4.2019 23:35:34

 • Dany 

  Reagovat

   

  Žádný kult tu nevzniká, jedině jestli se považujete sami za takové omezence, kteří si neumí při volbách vyhodnotit koho volit. Tady mají lidi rozum, vidí, co se udělalo nebo neudělalo. Nepotřebujeme žádný hodnocení někoho z Budějovic.

  Vloženo 11.4.2019 20:46:55

  • tomáš 

   Reagovat

    

   Vůbec jste nepochopil rozhodnutí ÚS. ÚS nehodnotil inteligenci voliče ve Strakonicích. ÚS konstatoval, že Strakonická veřejnost vedla volební kampaň účelově - porušila volební zákon, ale Krajský soud špatně odůvodnil zrušení voleb. Tedy:
   1) Výrok A - byl porušen Strakonickou veřejností volební zákon
   2) Výrok B - Krajský soud zrušil volby, avšak dostatečně neodůvodnil nakolik porušení volebního zákona mělo vliv na výsledek voleb.
   Soud - ať již, Okresní, Krajský … Ústavní nesmí posuzovat co se udělalo (nebo neudělalo) ve Strakonicích, nebo zda strakoničtí voliči mají rozum - ale zda se jednalo v souladu se zákonem... A v tomto případě Strakonická veřejnost zákon porušila a pan Jánský měl pravdu.

   Vloženo 11.4.2019 22:30:32

   • Mr. MÚMK 

    Reagovat

     

    Kadle (tomáši), asi máš vlčí mlhu. Skutečné výroky jsou v nálezu ÚS hned čtyři. Ale ani jeden z těch, co píšeš ty. Ze skutečných výroků je nejdůležitější ten první, a to, že "Usnesením Krajského soudu v Českých Budějovicích č. j. 52 A 16/2018-195 ze dne 20. listopadu 2018 bylo porušeno základní právo stěžovatele Strakonické Veřejnosti na soudní ochranu zaručené čl. 36 odst. 1 Listiny základních práv a svobod.".

    Vloženo 12.4.2019 16:02:29

 • Občan ST 

  Reagovat

   

  vzniká KULT Strakonické Veřejnosti, vláda jednoho, názor jednoho, činy jednoho...chování SV mi připomínají 30.léta u jednoho z našich sousedů a strakonické ovce jdou poslušně dál...

  Vloženo 11.4.2019 11:48:54

  • Mr. MÚMK 

   Reagovat

    

   Karle, už se na to vy*er, prostě tě nezvolili a ani nezvolí... :-)

   Vloženo 11.4.2019 13:34:36

   • anonymní čtenář 

    Reagovat

     

    Přesně tak.

    Vloženo 11.4.2019 16:13:29

    • Jan 

     Reagovat

      

     Přesně tak. Vám podobní nám tu pak od roku 1948 kázali totalitu až do roku 1989, jelikož podlehli kultu lepšolidí a jediné vůdčí a správné strany. Tak nepodlehněte kultu jediné možné SV.

     Vloženo 11.4.2019 20:07:17

     • Mr. MÚMK 

      Reagovat

       

      Honzíku, koukej míň na TV Barrandov, uleví se ti...

      Vloženo 11.4.2019 22:38:44

      • Jan 

       Reagovat

        

       Víš kdy se mi uleví, ale jen trošičku. Až ty a Tobě podobní budete hnít v hrobě. Trubko postkomunistická.

       Vloženo 12.4.2019 13:47:33

       • hrobař 

        Reagovat

         

        Však ty také shniješ, když to tak vehementně přeješ ostatním. A jen pán Bůh rozhodne kdo dřív. Takže můžeš hnít a my "trubky" tady ještě budeme.

        Vloženo 12.4.2019 19:57:17

        • Jan 

         Reagovat

          

         S Pánem Bohem si to jdi šlehnout flanďáku. Hlavně pozor na výčep.

         Vloženo 12.4.2019 20:20:21

 • Mr. MÚMK 

  Reagovat

   

  Jelikož mi tu velice chybí komentář pana ":-)", který jsem tu viděl a je zatím u jiného článku, tak si dovolím jeho citaci zde, ač jej věcně nejsem schopen ověřit: "Evidentně mají soudci problém s matematikou. Předpokládají tak nějak, že by ANO volil někdo, kdo volil třeba Strakonickou veřejnost, prostě že by lovili jen mezi svými, tedy, že by 9 lidí volilo ANO a zároveň nevolilo Strakonickou veřejnost. Daleko pravděpodobnější je, že by třeba ANO volili stávající nevoliči, ale tam by nechybělo 177 hlasů, ale 186 hlasů. Vtipné je, že pokud by se ANO přehouplo přes 5%. získalo by mandát, ale Strakonická veřejnost by těch mandátů měla stále 15 z 21. A k získání dalšího by potřebovali získat dalších cca 1500 hlasů (71-1500 voličů). To KDU-ČSL by "stačilo" získat 873 hlasů (42-873 voličů). A nejvtipnější je, že ten druhý ukousnutý mandát by ti nebo ti sebrali Jihočechům 2012. Takže město Strakonice je půl roku bez zastupitelstva, bez práva proti tomu podat ústavní stížnost (toto právo jim sebral ústavní soud), jenom proto, že se tu řeší spor, jestli má mít vítězná strana 15 nebo 16 mandátů z 21. To už vážně zavání soudcokracií."

  Vloženo 11.4.2019 09:12:29

« Novější příspěvky 1 2  | Starší příspěvky »
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace