Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Od Trosek na Hruboskalsko

  středa 26.2 16:30 - Městská knihovna Jindřichův Hradec

  Beseda.

 • Toulky za poznáním - Antarktida II.

  středa 26.2 18:00 - Dům kultury Milevsko

Zobrazit všechny události
 

Babiš: D3 bude hotova v roce 2028. Eybert: Nereálné

Andrej Babiš , Autor: Archiv JčTeď

Andrej Babiš     Autor: Archiv JčTeď

JIŽNÍ ČECHY - Premiér Andrej Babiš se při nedávném jihočeském zastavení v Netřebicích na Českokrumlovsku dal slyšet, že kompletní dálnice D3 z Prahy až k rakouským hranicícm bude hotová v roce 2028. A to za peníze soukromých firem v rámci projektu PPP. Poněkud skeptičtější je předseda Sdružení pro výstavbu D3 a R4 a krajský zastupitel Pavel Eybert.

 

Podle Eyberta pokračují dobře práce na jihočeských úsecích a naprostá většina pozemků je již vykoupena. Ale plánované tři z nich nemají ještě stavební povolení. Je třeba totiž předělat celý projekt včetně EIA, protože ekologové nahlásili výskyt perlorodek. To samozřejmě znamená zpoždění a nejjižnější úsek D3 by podle něj mohl být hotový v horizontu let 2024 – 2025. Tato informace je zajímavá především v souvislosti s tím, že Ředitelství silnic a dálnic v minulých dnech silně medializovalo výzvu rakouským stavbařům dálnice, kdo bude dříve na hranicích.

„Podstatně horší je ale situace na středočeském úseku D3. Ani po letech se problémy nevyjasňují. Stále není územní rozhodnutí, nemohou se tedy ani vykupovat pozemky a tvrdě mezi sebou zápasí zájmové skupiny," konstatuje Eybert. Kdo se nemůže dohodnout? Členové místních zastupitelstev, ekologové, vlastníci nemovitostí a další stále chtějí vést trasu D3 východně od Benešova. Nikoliv tedy navrhovanou trasu západně od tohoto města.

„Termín rok 2028 uváděný premiérem tedy nepovažuji za reálný. Z východních Čech, ale i z Chýnova a dalších regionů víme, že jedna teta dokáže hýbat celým státem. Dokud se nevydá územní rozhodnutí na pět středočeských staveb a nezačne výkup pozemků, nelze uvádět nějaký přesnější horizont dokončení D3, zejména vzhledem k situaci ve středních Čechách," míní Eybert a dodává, že i při splnění všech náležitostí k výstavbě se opět může roztočit mnohaletý kolotoč protestů, odvolání, jak bývá u nás často zvykem.

Jak tedy vypadá stav D3 v jižních Čechách? Dálnice D3 je v provozu od Mezna na hranicích Jihočeského a Středočeského kraje až po Ševětín na Českobudějovicku. Příští rok na jaře bude hotový další úsek, který D3 dovede až do Českých Budějovic. Kolem nich se nyní staví dva úseky, které budou tvořit obchvat krajského města. Ten bude hotov v roce 2022.

 

Diskuse k článku - 8 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
« Novější příspěvky 1 2  | Starší příspěvky »
 • anti Bureš 

  Reagovat

   

  Bude hůř! Hlavně těm, co ho pořád dokola volí, holt nechtěj přiznat, že si opět naběhli, volbou estébáka.

  Vloženo 12.8.2019 19:19:47

 • vašát 

  Reagovat

   

  Nemožné ihned zázraky do tří dnů. Na sliby komunisti byli, a jsou stále, kabrňáci. S jejich realizací je to však tragédie .

  Vloženo 12.8.2019 11:47:54

 • MMVV 

  Reagovat

   

  Slibem nezarmoutíš !!

  Vloženo 11.8.2019 21:10:04

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Než bude hotová D3 v Praze, to už bude okraj Prahy u Chotovin, přirozeným rozšiřovaním, stačí čekat a bude dálnice až do Prahy, nač stavět.

  Vloženo 11.8.2019 17:35:21

 • Petra C 

  Reagovat

   

  Věřím Eybertovi ne Babišovi, ten ví o čem mluví!

  Vloženo 11.8.2019 15:07:10

  • Jo, je to chytrolín 

   Reagovat

    

   Mektá furt dokola "dálnice, dálnice, dálnice", ale proti likvidaci veřejné dopravy v kraji, nejhorší akci v rámci ČR, ani nepípl. Co také čekat od člena ODS. Ještě tak, kdyby dokázal nafouknout města, aby se tam ty "zázraky techniky", které tam hypermoderní dálnice přivede, všechny vešly.

   Vloženo 11.8.2019 20:10:18

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Také se říká:“ Víra Tvá tě uzdraví“. Myslím si, že pan Alzheimer s demencí přijde dřív.

   Vloženo 21.8.2019 12:58:47

« Novější příspěvky 1 2  | Starší příspěvky »
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace