Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 

Blog Zdeňka Lanze: O co jde v „případu Koněv“?

V posledních dnech rozvířilo jinak celkem poklidný konec prázdnin poškození (polití červenou barvou a popsání nápisy) pomníku maršála Koněva na náměstí Interbrigády v Praze 6 v noci z 21. na 22. srpna. Na serveru Ministerstva zahraničí ČR jsem o tomto incidentu nenašel ani zmínku. Velvyslanectví Ruské federace o něm informovalo v komentáři 22. srpna.

 

A co se můžeme dovědět z našich médií? Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář měl prohlásit, že pomalování sochy je sice vandalstvím, ale pro lidi, kterým socha vadí, má pochopení a nenechá ji očistit. Za pokusem o očištění pomníku prý „budou nějací ruští trollové, kteří vyslyšeli volání ruské ambasády". Plachta, kterou údajně kvůli ochraně před vandaly nechala kolem sochy nainstalovat Praha 6, vzbuzuje dál kontroverze a emoce. Od pátku 30. 8. se ji pokusilo strhnout několik lidí. Po posledním zásahu zůstalo kolem pomníku jen lešení bez plachty. Starosta Kolář dostal několik výhrůžek fyzickou likvidací a byla mu přidělena policejní ochrana. Kolář sochu nabídl ruskému velvyslanectví, aby ji umístilo do své zahrady. O budoucnosti pomníku budou zastupitelé Prahy 6 jednat 12. září.

Není poškozování, ničení a bourání pomníků především „český folklór"? Vždyť například ve Vídni byl na památku rudoarmějců padlých během jejího osvobozování v roce 1945 postaven ještě v témže roce monumentální památník a je udržovaný na náklady města Vídně.

Ale co když nejde o Koněva? Co když nejde ani o Rusko? Není to jen divadlo zastydlých antikomunistů a rusofobů, kteří se hrou na boj proti bývalému režimu, který je potřeba dokončit, snaží zakrýt současné problémy? Není to jen soutěž před domácím publikem o to, kdo je „kovanější zápaďák"?

Není to příprava na listopadový chystaný převrat?

Diskuse k článku - 21 příspěvků
 

Kam dál?

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
« Novější příspěvky 1 2  | Starší příspěvky »
 • Ondřej 

  Reagovat

   

  V případě starosty Koláře, každý dělá na co stačí a on asi na nic jiného nestačí. Tak jak chrání plachtu, mohli chránit i pomník.

  Vloženo 3.9.2019 14:39:31

  • V. Mertlík 

   Reagovat

    

   Koněv v Dejvicích - to přece není žádný pomník osvoboditelů z raných poválečných let, ale pomník ponížení českého národa v období normalizace po zásahu "spojeneckých vojsk" v roce 1968.

   Vloženo 3.9.2019 20:22:01

   • Ondrej 

    Reagovat

     

    I to je historie kterou si musíme připomínat.

    Vloženo 4.9.2019 16:32:58

 • Martin 

  Reagovat

   

  Jak píše Jarka. Ještě musíte někoho přesvědčit, aby lidi s vašimi názory zvolil do našeho čela státu. Naštěstí se svou nenávistí máte smůlu.

  Vloženo 3.9.2019 13:22:03

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Přátelé, nedemokratické a totalitná rudé pracky dostávají v demokracii volnost projevu, kterou před listopadem lidem neumožňovali. Češi na ně mají jiný metr než na fašisty, ačkoliv to byli stejní zločinci mají ruce od lidské krve.

  Vloženo 3.9.2019 12:14:57

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Komunisti, jděr´te svašimi rusáky už do ha**lu.

  Vloženo 3.9.2019 12:02:19

 • Martina 

  Reagovat

   

  30 let socha nikomu nevadila. A proč, protože tu nikdo nedělal to co teď. Smutné když hlava státu má očividný příklon k Rusku a vládnou nám opět komunisté.

  Vloženo 3.9.2019 11:40:39

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Kdyby jenom hlava státu, to by bylo v pohodě. Bohužel samet na komunistické hechty neplatí. Na ty je potřeba jít stejnými metodami jaké používali proti svým oponentům oni. Smír s nimi je výrazem malosti.

   Vloženo 3.9.2019 12:18:11

   • Jan 

    Reagovat

     

    Jo, jo a ten smír s nimi zařídil Havel v rámci sametu.

    Vloženo 3.9.2019 19:46:26

« Novější příspěvky 1 2  | Starší příspěvky »
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace