Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 

Blog Zdeňka Lanze: Pomník armádnímu generálovi?

Současné nedůstojné útoky proti pomníku maršála Koněva v pražské Bubenči a snaha vedení radnice Prahy 6 (TOP 09) o jeho odstranění by překvapivě mohly vést k elegantnímu vyřešení nepříjemné záležitosti. O to spíš, že právě vyšla zpráva, že zastupitelé Prahy 6 rozhodli o přemístění pomníku na jiné místo.


Maršálu Koněvovi je vyčítáno, že do Prahy „přijel" až „s křížkem po funuse" (jako by se pražští příslušníci Waffen-SS byli bývali sami od sebe změnili v beránky a dobrovolně a beze zbraní opustili Prahu, jako by se na celém území osvobozeném v rámci Pražské operace nic vážného nestalo). Je mu vyčítáno, že velel potlačení povstání v Maďarsku v roce 1956 a že velel sovětským vojskům ve východním Německu v době stavby Berlínské zdi. Je mu přisuzováno, že když v květnu 1968 navštívil prezidenta Ludvíka Svobodu, měl údajně zaštítit zpravodajský průzkum před obsazením Československa vojsky některých armád států Varšavské smlouvy.
Ivan Koněv byl za první světové války odveden k dělostřelectvu armády carského Ruska. Po vypuknutí Říjnové republice se přidal k bolševikům a pak už „jenom" velel a služebně postupoval a hodnostně povyšoval. A plnil rozkazy.
Ale když už zastupitelé rozhodli, že Koněv musí pryč, proč ho nenahradit někým jiným. Vždyť i my máme své vlastní vojáky – hrdiny, kteří by si důstojný pomník jistě zasloužili. A někteří dokonce dosud žijí. Tak např. armádní generál Petr Pavel v záloze. Bývalý náčelník Generálního štábu Armády České Republiky a bývalý předseda vojenského výboru NATO. Držitel francouzského Řádu čestné legie, nejvyššího amerického vojenského vyznamenání komandér Záslužné legie a potenciální kandidát na prezidenta republiky. Je také na seznamu lidí, které doporučila Poslanecká sněmovna prezidentovi na státní vyznamenání.

Co na tom, že zdaleka ne všechny akce NATO patří na „tabuli cti", co na tom, že za souhlas s bombardováním Bělehradu v roce 1999 by za určitých okolností mohl někdo skončit před Mezinárodním tribunálem pro bývalou Jugoslávii.

Koněv a Pavel. Oba vojáci, ale oba žijící v jiné době a z velké  části i  v jiné mezinárodně politické situaci. Ty přece vůbec nejde srovnávat. Ale přece!
Koněv v armádě bolševické diktatury končil, Pavel v armádě komunistické diktatury začínal.
Možná měl Pavel víc štěstí v tom, že před listopadem 1989 žádný „ostrý" bojový rozkaz nedostal, na Vojenské akademii Antonína Zápotockého zažil změnu azimutu a „otáčení děl" o 180 stupňů, a vzhledem k jeho zřejmým vojenským schopnostem mu v další kariéře nebránilo ani členství v KSČ. Ale pro jistotu se později ještě „pojistil" prohlášením, že Rusko je nebezpečnější než Islámský stát.

Ale co na tom všem? Koněv i Pavel byli vojáky a vojáci v armádách celého světa plní rozkazy nadřízených. A to bez výjimky (tedy snad jen kromě těch, kteří právě připravují puč).
A je jedno, zda je to Ivan, Petr nebo Pavel.

Tak když už musí Koněv pryč, dejme tam Pavla. Alespoň je to našinec.

Diskuse k článku - 12 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
« Novější příspěvky 1 2  | Starší příspěvky »
 • Honza 

  Reagovat

   

  To je zase sračka Lanzi...

  Vloženo 19.9.2019 09:16:20

 • Josef 

  Reagovat

   

  Zas jednou do živého. Proto to naši řiťolezové nemůžou strávit.

  Vloženo 16.9.2019 21:47:01

 • Entroslav 

  Reagovat

   

  Stavět památníky (Koněv zde přece nemá pomník) nebo přejmenovávat ulice či jiné inštituce dle momentálního rozpoložení je hodně ošemetné. Vlezdořiťové jsou i dnes nepoučitelní.

  Vloženo 15.9.2019 22:18:41

 • Martina 

  Reagovat

   

  Blábol

  Vloženo 15.9.2019 16:46:14

  • mojmír 

   Reagovat

    

   Dokonce nebezpečně zabarvený blábol. Zdá se, že v poslední době se nám redakce MN stěhuje nějak na východ!

   Vloženo 15.9.2019 19:40:11

   • Martina 

    Reagovat

     

    Přesně tak.

    Vloženo 16.9.2019 06:56:57

 • jan 

  Reagovat

   

  Takhle to dopadá, když začnou naše dějiny vykládat politici místo historiků. Pak se budou při každé změně politické garnitury měnit názvy ulic, ničit pomníky a přepisovat dějiny. Mladí lidé se novodobé dějiny ve škole takřka neučí, a jsou ovlivnitelní "masírkou" médií a politiků.

  Vloženo 15.9.2019 12:28:16

« Novější příspěvky 1 2  | Starší příspěvky »
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace