Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 

Bývalí starostové stojí před soudem. Za Orlicko čistější a ražický špejchar

PÍSEK – Okresní soud v Písku začal minulý týden rozplétat trestní kauzy, při kterých usedli na lavici obžalovaných dva bývalí starostové. Prvním z nich je Jaroslav Němejc, který dříve vedl Ražice. Druhým obžalovaným je někdejší písecký starosta a radní Miroslav Sládek. Oba se také vystřídali v čele Svazku obcí regionu Písecka a oba čelí obžalobě za porušení povinnosti při správě cizího majetku. Jsou obžalováni za údajné nepřehledné vyplácení odměn programu Orlicko čistější, který pomáhal obcím s projektování čistíren odpadních vod. Jaroslav Němejc u soudu musí vysvětlovat také podpis smlouvy na stavební dozor při rekonstrukci ražického špejcharu, protože ho žalobci viní ze zneužití pravomoci úřední osoby.

 

Špejchar v Ražicích

Bývalého ražického starostu Jaroslava Němejce státní zastupitelství viní z toho, že proti pravidlům podepsal smlouvu na vykonávání stavebního dozoru při rekonstrukci špejcharu, který má sloužit jako kulturní a společenské centrum. Podle obžaloby způsobil obci škodu celkem za 420 tisíc korun, když podepsal smlouvy s projekční firmou Raval napřímo, údajně v rozporu se směrnicí obce a usnesením zastupitelstva. Jaroslav Němejc provinění popírá. U soudu uvedl, že zmíněná firma připravovala pro akci už projektovou dokumentaci a bylo podle něj logické, že na stavbu i dohlédne. „Dozor byl uveden i ve smlouvě o dílo, kterou zastupitelstvo schválilo. Členové zastupitelstva o tom tedy věděli," tvrdil u soudu Němejc.

Bývalý starosta Ražic nebude odpovídat

Jaroslav Němejc pak také vypovídal v kauze Svazku obcí regionu Písecko, kterou Jihočeské týdeníky sledují od doby, kdy pochybnosti o využití dotace na projektování čističek poprvé prosákly na veřejnost. Bývalý starosta Ražic a předseda Rady regionu svazku uvedl, že ho kauzy poškodily a způsobily mu psychické problémy. K oběma žalovaným skutkům řekl své vyjádření, ale soudkyni Martinu Petříkovou překvapil sdělením, že nebude po dobu líčení odpovídat na žádné otázky. Obžaloba v kauze svazku obcí tvrdí, že Miroslavu Sládkovi a projektové manažerce Ivaně Očáskové byly prostřednictví mandátních smluv vypláceny i odměny, u kterých není patrné, za jakou činnost měly být. Navíc nebylo na manažerskou činnost vypsáno výběrové řízení. O nehospodárnosti svazku je přesvědčen i Jihočeský kraj, který jako poskytovatel dotace na projekt Orlicko čistější rozhodl o vrácení části dotace ve výši 982 tisíc korun.

Svazek obcí regionu Písecko se přihlásil o škodu za zhruba 1,38 milionu korun. Miroslav Sládek podle určeného opatrovníka svazku způsobil schvalováním odměn a dodatků ke smlouvám škodu zhruba 522 tisíc korun, někdejší předseda svazku Jaroslav Němejc asi 859 tisíc korun.

Miroslava Sládka, který ve svazku působil jako tajemník i předseda Rady regionu, slova o způsobené škodě překvapují. Zmínil, že se svazek během řešení komplikované situace nikdy o škodu nehlásil a stalo se tak až poté, co státní zastupitelství přidělilo svazku opatrovníka. „Opatrovník by byl podle mého názoru zapotřebí, kdybych nespolupracoval a chtěl zástupce ovlivňovat. Podle mého názoru není možné tvrdit, že neakceptované náklady uplatňované v dotačním programu se automaticky rovnají způsobené škodě," prohlásil Sládek. S Jaroslavem Němejcem shodně tvrdí, že po dobu fungování projektu, prodlužování lhůt a kontrol nikdo nevyslovil pochybnosti o vyplácení peněz. Manažerská a poradenská práce prý byla dokládaná a na svazku proti ní nikdo neprotestoval. Projekt byl podle nich pro obce velmi prospěšný.

Výhodné smlouvy?

Sládek podotkl, že spolupráci přes mandátní smlouvy svazek zvolil proto, že vlastního zaměstnance si při ročním příjmu od obcí kolem 140 tisíc korun ani nemohl dovolit. „Říkal jsem, že svazek je chudý. Proto jsme chtěli ušetřit finance, kterých by v případě přijetí klasického zaměstnance bylo potřeba o mnoho více," uvedl Sládek a také zdůraznil, že jako veřejnou osobu ho kauzy poškozují. Popírá, že by se dopustil čehokoliv protiprávního.

Po dlouhém výčtu podepsaných mandátních smluv a dodatků se soudkyně Martina Petříková Miroslava Sládka ptala, proč se podle smluv fakturovaly náklady na cesty, telefony a poradenství a ještě k tomu se pamatovalo i na fixní částky většinou v řádech tisíců korun měsíčně. Podle Sládka šlo o drobné na práci a přípravu z domova. Zopakoval, že to bylo daleko levnější, než vyplácet klasickou hodinou mzdu třeba i s přípatky za práci o víkendech. Také tvrdil, že v mezidobích, kdy byl tajemníkem svazku, neměl kompetence k rozhodování o odměnách a jeho podpisy na proplácených fakturách měly jen informativní charakter pro předsedu.

Jaroslav Němejc nedokázal na dotaz soudkyně vysvětlit, proč svazek proplácel i faktury, které nebyly popsány vůbec nikým. Mlčení obžalovaného přerušil jeho obhájce, který zdůraznil, že jeho klient přece nechtěl odpovídat na otázky a požádal soud, aby bylo toto přání respektováno.

Bývalý předseda svazku a starosta Písku Miroslav Sládek tvrdí, že zásadní chyba byla na straně kraje při tvorbě smlouvy o poskytnutí dotace na projekt Orlicko čistější, kde nebyly podrobnosti o tom, jaké náklady budou uznatelné, a které ne. „Přeji si, aby byla kauza dořešena. Chci očistit své jméno. Kvůli tomu jsem ani nekandidoval v posledních komunálních volbách," uvedl. Jihočeský kraj podle Sládka dostatečně neobjasnil klíč, podle kterého rozhodoval o uznání nákladů v dotačním programu. Není prý zřetelné, proč chtěl kraj původně vrátit 2,4 milionu a pak požadavek přehodnotil na 982 tisíc. Ty svazek kraji splácí, protože kdyby nespolupracoval, hrozilo zastavení dotační podpory i pro další projekty jako veřejně prospěšné práce. Na projekt Orlicko čistější dal kraj dotaci přes čtyři miliony korun.

Hlavní líčení bylo odročeno. Soud bude pokračovat výslechy svědků a překládáním listinných důkazů z poměrně objemného spisu.

 

Diskuse k článku - 5 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • petr 

  Reagovat

   

  Ti lidé nebyli pravomocně odsouzeni, proto na ně hledíme jako na nevinné. To je základní princip právního státu a říká se tomu presumpce neviny !!! Respektujme to, nedělejme předčasné závěry. Ať zase někdo není strašně překvapen když dojde třeba k zastavení stíhání. V naší zemi je plno "amatérských vyšetřovatelů a soudců", kteří hned vědí kdo je vinen a kdo ne, aniž by viděli trestní spis.

  Vloženo 3.10.2019 06:28:17

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Tak jak čtu, tak je to všude zhruba stejné. To v naší malé obci starosta svojí neschopností a nedbalosí zavinil škodu na obecním rozpočtu cca 550000.- Kč, a jeho zdůvodnění bylo, že se jedná o drobné pochybení. No a kontrolní orgán provádějící audit nic.!!!! Zákony opravdu nemají logiku. Postihují poctivé, pracovité a podporují aroganty, lháře, podvodníky a neschopné lidi.

  Vloženo 2.10.2019 21:00:14

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Když chce někdo nezištně pomoci občanům, je to vlastně stejné provinění, jako když si plní vlastní kapsu. Zákony nemají logiku.

  Vloženo 2.10.2019 19:53:20

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   ... a kdo ví jak na tom, s čestností a čistotou, jsou udavači. Ono se nadarmo neříká, že zloděj křičí chyťte zloděje. Ale to jsou většinou zlí, závistiví a bezchrakterní nenažranci, kteří sami o svém podnikání a bohatství mají co vysvětlovat. Mají jen štěstí, že se nenajdte stejný neřád jako oni, který by je prásknul.

   Vloženo 3.10.2019 10:25:07

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Mají oba smůlu, že ve výši škody jsou tzv. halířoví. Kolik by tady muselo být vyšetřováno lidí, za stonásobně větší škody? V Čejeticích s velkou slávou, po půl roční uzávěrce otevřeli zrekonstruovanou ulici za více než deset milionů. Moc hezké dílo. Avšak letos, od poloviny července, je nově zrekonstruovaná uice opět rozkopaná a uzavřena, prý do prosince. Je to stále jako za socialismu. Sotva bylo něco dokončeno už se tam opět kopalo. Soudruzi jsou nenapravitelní.

  Vloženo 2.10.2019 13:16:49

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace