Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Jarní keramická dílna

  Čtvrtek 27.2 17:00 - Dům dětí a mládeže - Domeček, Dačice

  S sebou starší oblečení, které si můžete ušpinit a přezůvky.

 • Malta - opomíjený klenot Středomoří

  Čtvrtek 27.2 19:00 - Divadlo Oskara Nedbala Tábor

  Beseda s promítáním.

Zobrazit všechny události
 

Čestice plánují přestavět bývalou kotelnu na hasičárnu

Z bývalé kotelny chtějí Čestičtí vybudovat hasičskou zbrojnici. Vyjít by měla na 5 až 6 milionů korun.

Z bývalé kotelny chtějí Čestičtí vybudovat hasičskou zbrojnici. Vyjít by měla na 5 až 6 milionů korun.

ČESTICE – S milionovými investicemi počítá letos městys Čestice, který bude hospodařit s kladným výsledkem. Zastupitelstvo schválilo rozpočet s přebytkem 4,4 milionu korun při předpokládaných příjmech 18,196 milionu a výdajích 14,803 milionu korun. Na konci loňského roku pro něj hlasovalo deset zastupitelů, jeden byl omluven. „Rozpočet se již dlouhodobě snažíme stavět jako přebytkový, abychom byli z ušetřených prostředků schopni spolufinancovat náročnější projekty nebo projekty, u kterých nelze podporu očekávat,“ vysvětlil starosta Milan Žejdl.

 

Hlavní investicí pro rok 2020 bude pravděpodobně již několikátá etapa oprav místních komunikací, řádově za cca tři miliony. „Rozsah a cenu nejsem schopný v současné době určit, záleží na získání dotace, v jaké výši nebo zda ji vůbec obdržíme," upřesnil Milan Žejdl. Dále městys plánuje přestavbu bývalé kotelny na hasičskou zbrojnici. „Zde máme přislíbenou dotaci od Ministerstva vnitra a dokončujeme administraci žádosti. Cena bude kolem pěti až šesti milionů," dodal starosta.

Dlouhodobě mají Čestičtí připraveny projekty na rekonstrukci přízemí zámku, opravy kapliček nebo vybudování nového parkoviště u školky. „Čerstvě dokončený máme projekt na zónu technické vybavenosti, sucho posledních let nás nutí do vybudování vodovodního přivaděče do Doubravice, problémy s vodou začínají být i v jiných místních částech," zmínil Milan Žejdl budoucí úkoly. „Budeme žádat dle výše uvedených potřeb o prostředky z takových dotačních programů, které budou vyhlášeny a nalezneme v nich možnost podpory ve věcech, které nás pálí."

Zajistit udržitelný rozvoj obce. To je podle Milana Žejdla dlouhodobý úkol pro jakéhokoliv vesnického starostu. „V obci naší velikosti je to hlavně zajištění základních služeb pro občany, jako je škola, školka, praktický lékař, hospoda, zásobování a podobně. Zde se nejedná jen o naše občany, ale také o ty z okolních obcí patřících k nám buď matričním úřadem nebo spádovým školským obvodem. Takže zde je dlouhodobý úkol zajistit takové podmínky pro život na vesnici, aby nedocházelo k odlivu lidí do měst. Bohužel, pracovní příležitosti ovlivnit nedokážeme," prohlásil starosta.

A co se povedlo loni realizovat? Odpověď není podle prvního muže Čestic jednoduchá. „Když se nám něco povede realizovat, je to zpravidla běh na delší trať. Začíná to přípravou, zajištěním prostředků a samotnou realizací to až končí. Nemám to tak, že bych na konci roku bilancoval, co se nám povedlo, nebo ne. Jsem spokojený vždy, když se nám prostě něco povede udělat. Nutno jen dodat, že někdy je to boj s větrnými mlýny," uzavřel Milan Žejdl.

Diskuse k článku - 1 příspěvek
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • kecy kecy kecy 

  Reagovat

   

  Jasná otázka: A co se povedlo loni realizovat?
  Klasická odpověď neschopného starosty: Odpověď není podle prvního muže Čestic jednoduchá. „Když se nám něco povede realizovat, je to zpravidla běh na delší trať. Začíná to přípravou, zajištěním prostředků a samotnou realizací to až končí. Nemám to tak, že bych na konci roku bilancoval, co se nám povedlo, nebo ne. Jsem spokojený vždy, když se nám prostě něco povede udělat. Nutno jen dodat, že někdy je to boj s větrnými mlýny," uzavřel Milan Žejdl.
  Jak tohle kecající nemehlo může někde dělat starostu?

  Vloženo 11.2.2020 19:43:32

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace