Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Matěj Rak

  neděle 19.5 19:00 - Blatná, Kavárna Železářství U Šulců

  Koncert.

 • Seminář argentinského tanga

  neděle 19.5 18:00 - Strakonice, Čajovna Pod Stolem

Zobrazit všechny události
 

Co říkají strakoničtí politici zrušeným volbám? Budou znovu kandidovat?

Ilustrační foto. , Autor: Tomáš Přibyl - Jižní Čechy Teď

Ilustrační foto.     Autor: Tomáš Přibyl - Jižní Čechy Teď

STRAKONICE – V řádných říjnových volbách usilovalo o hlasy strakonických voličů čtrnáct stran, hnutí a uskupení. Do zastupitelstva se kromě Strakonické Veřejnosti, která získala šestnáct křesel, dostali jen Martin Gregora z TOP 09, Ladislav Havel z ODS a Pavel Vondrys, Pavel Pavel a Radek Sosna z Jihočechů. Většinu kandidujících subjektů Týdeník Strakonicko a portál Jižní Čechy Teď aktuálně oslovil. Dostaly tři otázky, ke kterým se mohly vyjádřit. Někteří rovnou napsali, že zatím nebudou nic komentovat, protože o účasti v nových volbách budou teprve jednat.

 

1. Soudem zrušené volby šokovaly Strakonice. Konalo se u vás překvapení nebo jste takový verdikt soudu čekali?
2. Bude vaše strana, uskupení, hnutí v nových volbách kandidovat? Pokud ano, dozná vaše kandidátka změn?
3. Většina z vás se možná v předvolební kampani vydala z peněz. Budete se snažit vůbec nějakou předvolební kampaň znovu udělat?

Vladimír Hanáček, předseda OV KDU-ČSL Strakonice a lídr kandidátky
Zrušení voleb usnesením krajského soudu jsem rozhodně nečekal. Jak vyplývá již z mých odpovědí z října, čekal jsem dle ustanovení zákona o volbách do zastupitelstev obcí spíše nevyhovění žalobě s ohledem na paragraf o fakultativním využití městských výlepových ploch pro kampaň. Soud se však v argumentaci opřel přímo o ústavní zákon - Listinu základních práv a svobod, což je nepochybně i z právního hlediska zajímavé. Verdikt samozřejmě respektuji a mnohému z odůvodnění rozumím, protože jak jsem již dříve zmiňoval, férová kampaň po mém soudu ve všech směrech nebyla.
V nových volbách KDU-ČSL rozhodně kandidovat bude. O podobě kandidátky budeme ještě interně diskutovat. Upřesnit v tomto směru zatím nic nemohu. Předvolební kampaň v nějaké podobě rozhodně povedeme. Otázka je v jaké. O tom budeme též ještě diskutovat nejen s ohledem na naše možnosti, ale i s ohledem na fakt, že volby budou pravděpodobně uprostřed zimního období, to znamená, že outdoorovou a kontaktní kampaň nebude možno vést stejně jako v období babího léta. Rozhodně bychom ale byli rádi, kdyby městské plochy byly ke kampani jednotlivých stran jasně vyhrazeny. V říjnu jsem zmiňoval ty betonové skruže či plechové válce. Ty by byly po mém soudu k výlepu volebních materiálů jednotlivých stran ideální.

Radek Chvosta, místopředseda místní organizace ODS
Rozsudek soudu nás opravdu překvapil. Plně však tento rozsudek respektujeme. Nové volby jsou pro nás určitě výzvou a zcela jistě budeme opět kandidovat. Doufáme, že nás voliči podpoří. Kampaň ODS do komunálních voleb ve Strakonicích v nákladech přesáhla 100 tisíc korun. Jistě bude nutné kampaň i pro nadcházející volby uskutečnit. O jejím rozsahu i obsahu budeme v ODS diskutovat.

Josef Eigner, lídr kandidátky ČSSD
Zrušení voleb mě osobně šokovalo a mrzí mě, že soud neprojevil sebemenší vůli doopravdy zjistit, jak volby probíhaly. Osobně jsem v rozsudku zmiňován, avšak soudem jsem osloven nebyl, nebyl jsem nijak vyslechnut a nikdo se na moje zkušenosti ani názor neptal. V rozsudku jsou věcné chyby a je v něm kompletně přejata argumentace pana Janského, která je pokládána za fakt. ČSSD ve volbách neuspěla, avšak z úplně jiných důvodů, než kvůli nemožnosti výlepů politických letáků na plochách kulturního střediska. Stejně tak pan Janský neuspěl právě proto, že celou volební kampaň vedl pouze konfrontačním, někdy až vulgárním stylem, o což Strakoňáci zjevně nestojí. ČSSD dle mého názoru kandidátku podávat bude a jistě bude jiná než v řádném termínu voleb. Z neúspěchu ČSSD jsem vyvodil osobní odpovědnost a rezignoval jsem na všechny své stranické funkce. V nových volbách se nebudu ucházet ani o pozici lídra, ani o kandidaturu samotnou. Nějaká forma kampaně pravděpodobně vedena bude, ale o jejím rozsahu ani způsobu financování si v současnosti netroufám mluvit. Minulou kampaň jsme financovali hlavně z našich osobních prostředků, což bude jistě nutné i ve volbách nových.

Petr Sojka, předseda místní organizace ANO 2011 a lídr kandidátky
Rozhodnutí soudu bylo pro nás překvapením. Měli jsme za to, že do stadia opakování voleb to nezajde. Nicméně soud při svědeckých výpovědích zacházel do hloubky problému, který navrhovatel podal. Tady si myslím, že soud si počínal velmi dobře, a to proto, že nechtěl celou záležitost rozhodnout pouze od stolu, ale chtěl celou situaci prozkoumat. To, že se budou ve Strakonicích opakovat volby, je pro město ostuda. Doporučuji všem prostudovat si rozsudek soudu a utvořit si na to svůj pohled.
Naše hnutí bude opět kandidovat. Cítíme to jako druhou šanci a doufáme, že od občanů dostaneme důvěru, staneme se součástí zastupitelstva a začneme pracovat pro lepší město, pro lepší Strakonice. Co se týče změn v kandidátce, tak tady nemohu být konkrétní, protože daným tématem se naše předsednictvo ještě nezabývalo. Pokud by ke změnám v kandidátní listině přeci jen došlo, budeme o tom určitě informovat. Předvolební kampaň jistě povedeme. S jakým rozpočtem, o tom budeme teprve jednat.

Robert Flachs, lídr kandidátky Strakonice přímo
Ten, kdo se zajímá o dění ve Strakonicích, by si měl rozsudek soudu především přečíst. Odkaz je například na našem webu. Soud popsal protiprávní jednání, ke kterému by nemělo docházet, ať by byl u moci kdokoli. V rozsudku je také přímo vyjádřené, že opakované volby nemají za cíl zvrátit vůli občanů města. Svobodné rozhodnutí zůstává na nich. Soud rozhodoval dle platných zákonů, ale samozřejmě vždy bude někdo, kdo s nějakým výrokem nebude souhlasit. Stejné paní soudkyně soudního senátu Strakonicím rozhodovaly kauzu ohledně malé vodní elektrárny u strakonického hradu v lednu letošního roku a většina Strakoňáků uvítala, když tyto soudkyně potvrdily postup odboru rozvoje MěÚ Strakonice, kde jsem měl mimo jiné na starosti příslušnou změnu územního plánu, a rozhodnutí zastupitelstva v čele se současným starostou. Holt ne vždy se zavděčíte všem.
O případné účasti v nových volbách budeme teprve kolektivně rozhodovat. Pokud chce subjekt kandidující ve volbách oslovit voliče svým programem a svými vizemi, musí voličům umožnit získat informace. Ať to nazýváme jakkoli, vždy to bude svým způsobem předvolební kampaň.

Pavel Vondrys, lídr kandidátky Jihočeši 2012
Každý, kdo si přečte celé odůvodnění vydaného rozhodnutí, zjistí, že obsahuje mnoho závažných doložených zjištění soudu, na základě kterých rozhodl o neplatnosti voleb. Těchto zjištění a tím i argumentů pro opakování voleb obsahuje zmíněné zdůvodnění desítky. Pro příklad lze uvést zneužívání peněz z rozpočtu města na volební kampaň, obchodování s pozicemi v představenstvech a dozorčích radách městských společností, zneužívání úřadu po linii výkonu státní správy proti nepohodlným subjektům, různé způsoby vydírání, či dokonce likvidace řady osob pracovní i společenská, to vše se dá zahrnout pod mafiánské a totalitní praktiky používané současným vedením města po celé volební období 2014 - 2018. K zakrývání těchto faktů sloužilo dlouhodobé zneužívání Zpravodaje města i Strakonické televize. Tomu bohužel pomáhala i městem nekontrolovaná místní média, která z neznámých důvodů ztratila jakoukoliv zdravou kritičnost, ba naopak uvedené problémy zcela ignorovala. I těm by vynesený verdikt mohl konečně otevřít oči. Jednoznačným viníkem nastalé situace není nikdo jiný, než současné vedení města. To navíc ústy starosty nyní neodpovědně a nepravdivě straší šířením poplašných zpráv o paralyzovaném městě.
Předpokládám, že se nových voleb zúčastníme. Veškeré náklady obsahuje transparentní účet našeho hnutí. O volební kampani v opakovaných volbách jsme zatím v rámci naší kandidátky nehovořili, zatím není znám ani jejich přesný termín.

Karel Janský, lídr Změny pro Strakonice
Jako autor návrhu na zrušení voleb jsem soudem vyřčený verdikt čekal. Odráží nejenom předvolební kampaň, mapuje ale i některé nekalé praktiky Strakonické Veřejnosti za poslední čtyři roky. Překvapen jsem nyní tím, jak se lidé kolem uvedeného hnutí snaží u občanů vzbudit dojem, že jsou vlastně oběťmi a že úřad je prý paralyzován. Ve skutečnosti jsou právě oni soudem uznaní viníci toho, že lidé musí jít k volbám znovu a že ve městě je zapotřebí trochu improvizovat. Straší obyvatele, že bez zastupitelstva nebudou dotace. Dotace přitom mohou být, pokud se o ně ale konečně začne zajímat někdo, kdo jim skutečně rozumí. K dotaci musíte mít většinou stavební povolení a jen u některých zastupitelstvo odsouhlasuje dopředu například spoluúčast města. Jde o běh na dlouhou trať. Na dotačních akcích je tedy nyní určitě možné pracovat. Není ani paralyzován či ohrožen chod města. Zákon se situací počítá, politici pouze nesmí být líní se učit, jak nastalou situaci zvládnout. Soudem poražení se teď navíc snaží hodit i své dřívější neúspěchy na někoho jiného. Změna pro Strakonice kandidovat bude a to možná v širší koalici než na podzim. Od toho se mohou odvíjet i některé změny na kandidátce. Naše koalice rozhodně plánuje provádět i novou předvolební kampaň.

 

Diskuse k článku - 3 příspěvky
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • Strakonice - to je materiál 

  Reagovat

   

  Jedna partička za 18 a druhá partička bez 2 za 20. Tragédi Vondrys a Pavel vedli město asi 16 let a Strakonice se propadlo na nejhorší okresní město v kraji. Hrdlička si za 4 roky z města a městských firem udělal holubník s trafikama pro kámoše a sem tam zajistil nějaký ten kšeftík pro svoji realitku. Strakoničáci jsou neponaučitelní. Hrdlička by měl od ledna 2019 začít ze svého financovat MHD a odpady, když to má být zdarma, tak jak slíbil. Snad se lehce prohne a taky zhubne.

  Vloženo 7.12.2018 19:15:34

  • iq 

   Reagovat

    

   Jestli má Hrdlička zhubnout, tak vy máte nabrat rozum. Zhubnout lze ovšem kdykoliv, kdežto vaše blbost je nafurt.

   Vloženo 7.12.2018 21:16:49

 • JAN 

  Reagovat

   

  pane Vondrys a pane Jánský voliči vám to spočítají i s úroky ve volbách

  Vloženo 7.12.2018 16:27:29

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace