Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 

Do Chorvatska letos míří i národy, které tam dosud nejezdily

Vlaďka Kuželová

Vlaďka Kuželová

Cestovní kancelář Andante Vlaďky Kuželové z Písku se specializuje na zájezdy do Chorvatska. Vozí tam klienty už od roku 1993, naučila se perfektně chorvatsky, získala u Jaderského moře řadu přátel i obchodních partnerů. Asi nikoho nepřekvapí, že za nynější migrační vlny v Evropě nastal před letní turistickou sezonou velký zájem právě o Chorvatsko. Zájezdy do této destinace se letos čile prodávaly už v únoru a některé ubytovací kapacity jsou v tuto chvíli na léto beznadějně obsazené. Vlaďka Kuželová přibližuje, co čekat od letošní dovolené v Chorvatsku a jaké jsou ještě šance.

 

Považuje se Chorvatsko za bezpečné a klidné místo pro dovolenou?

Chorvatsko je bezpečné, pokud mají lidé obavy z běženců, tak ti tam nejsou. Teď už se nedostanou ani do Srbska, tato trasa je zavřená. Chorvaté včas učinili kroky, aby se k nim vlna běženců ze Sýrie a ostatních zemí nedostala a nemuseli řešit stejné problémy jako například Turecko nebo Řecko. Chorvatská hranice směrem od nás je momentálně průjezdná bez čekání.

Pro řadu turistů je důležitá také dálniční síť a rychlost cesty. Změnila se?

Ano, protože v Rakousku se najíždí na dálnici už u Freistadtu a jede se po ní až na hranice se Slovinskem. Přes Slovinsko zbývá kousek dálnice dobudovat, ale v Chorvatsku se dá znovu jet po dálnici až do Ploče, to je 35 kilometrů před Neumem v Bosně a Hercegovině, kam vozíme klienty už léta. Cesta do tohoto letoviska se vybudováním dálnice zkrátila autem na 11 hodin, autobusem s přestávkami na 14 až 15 hodin. Tím se Neum, který je zajímavý jednak možností levnějších nákupů než v Chorvatsku a také jako místo s možnostmi výletů do blízkého Dubrovníku nebo Mostaru, hodně zatraktivnil.

Jaké nabízíte v Neumu ubytování?

Hodně našich klientů zná hotel Neum, který býval luxusním rekreačním střediskem jugoslávské vlády. Nedávno prošel rekonstrukcí a stal se z něj čtyřhvězdičkový Grandhotel Neum s wellness a vlastním bazénem. Nabízíme v Neumu i nový tříhvězdičkový hotel Jadran s bazénem, tříhvězdičkový hotel Zenit, který nabízí možnost i dvou přistýlek a ubytování dětí zdarma nebo apartmány přímo u moře. Neum se stále rozrůstá a přibyly tam nové obchůdky a restaurace.

Jaké jsou možnosti v chorvatské Dalmácii?

Tak z pohledu dopravy je to blíž, proto je Dalmácie tak oblíbená. Autobusem tam klienty dovezeme za deset hodin. Naší hlavní destinací je Vodice, kde máme řadu možností, od hotelů po apartmány, ale nabízíme i velice atraktivní areál Solaris s aquaparkem a spoustu atrakcí pro děti i dospělé v historickém Šibeniku. Areál je skutečně luxusní a má i vyšší ceny, nabízí ale ubytování až pro tři děti zdarma. Ubytovací kapacity máme nasmlouvané i v Omiši, která se vyznačuje písečnou pláží, dále v Makarské, Podgoře, nově nabízíme středisko Podaca s nádhernými plážemi. Ve středisku Jezera na ostrově Murter je možnost ubytovat se v apartmánech s bazénem. To je destinace, kam se jezdí vlastní dopravou. Kdo by chtěl v Chorvatsku zažít otevřené moře, můžeme mu nabídnout apartmány v Sevidu u Trogiru, přímo na pobřeží.

Ve které dny zajišťujete autobusovou dopravu?

Ve spolupráci s ČSAD Autobusy zajišťujeme od 10. června do konce září odjezdy v pátek večer a do 25. července do začátku září pak rovněž v pondělí večer, takže si lze nakombinovat s autobusovou dopravou i pobyty na 10 až 11 nocí, ale i zkrácené na tři nebo čtyři noci. To jsme loni vyzkoušeli poprvé a poptávka byla dost velká. Zkrácený pobyt se čtyřmi dny u moře přijde s polopenzí a dopravou na 5990 korun, dítě do 12 let platí 4990 korun.

Stále nabízíte i jednodenní výlet s koupáním v moři?

Ano, i to má své klienty, třeba studenty. V noci se převezou k moři, celý den se koupou a další noc jedou autobusem zpět, za 990 korun. 

Kde byste dovolenou nabídla rodině s dětmi a naopak starším lidem, kteří si chtějí užít klid?

Rodinám s dětmi bych určitě doporučovala Vodici, v části Srima je tam písečná pláž, přímo ve Srimě nabízíme hotel Duje s bazénem. Vodice je kamenné městečko, kde se najde spousta vyžití pro děti a i dospělí mají večer kam zajít. Klid najdou lidé třeba právě v Podace a pokud chtějí podnikat výlety, tak bych doporučila Neum, odkud se jezdí do Dubrovníku, Mostaru nebo na Korčulu. Rádi vytvoříme dovolenou na míru. Nástupním dnem nemusí být sobota, máme nasmlouvané kapacity, ve kterých lze nabídnout libovolný počet nocí. Hotely nabízejí i možnost ubytování dítěte bez nároku na lůžko gratis nebo za zvýhodněnou cenu. Stravování děti mají, přestože nic neplatí. Z apartmánů lze na stravování docházet do hotelů. 

Zvedly se proti loňsku ceny?

Ano, ubytovací kapacity trochu ceny zvedly, ale jak jsem měla před pár dny možnost nahlédnout do obchodů, tam se ceny nezměnily. V Neumu se dá platit eurem a je to i výhodnější. 

Je o Chorvatsko větští zájem než v minulých letech?

To rozhodně. Některé kapacity jsou už od února prodané. Chorvaté nás mají rádi, jsme jejich nejmilejší klientela. Oni nezapomínají, že po válce v Dalmácii v 90. letech jsme byli první, kdo tam jezdil, a taky naše jazyky jsou si blízké. Letos ale přivádějí obavy ze situace na jiných místech Evropy do Dalmácie i hodně Rakušanů, Poláků a Maďarů, takže se kapacity rychle plní.

-pr-

 

 

Foto -lk-

 

Další zprávy z regionu

 
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace