Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 

Hrátky se státní hymnou

Předsedovi Českého olympijského výboru Jiřímu Kejvalovi se zřejmě s šokujícím návrhem na změnu provedení státní hymny povedlo kouzlo nechtěného. Na chvíli odpoutal pozornost od veletočů uchazečů o vládní křesla z ČSSD, pro které byl napřed zásadně nepřijatelný trestně stíhaný premiér a teď už handlují, za jakou cenu prodají svou morálku. Ostatním vzkazují - nebuďte naivní!

 

Pozornost se odpoutala i od KSČM a SPD, které slibovaly národu uzákonit pro občany referendum o zásadních otázkách této země - a teď taky upínají pozornost hlavně k tomu, jak nevypadnout v mocenském boji ze hry a zůstat nepostradatelní.

Dokonce ochladl zájem o nakládku nábytku diplomatů v Londýně nebo Petrohradu i o seznam firem, které stejně neplní sankce nařízené vůči Rusku, protože byznys je byznys a diplomatické hrátky jsou diplomatické hrátky. A když v Barceloně vytáhla státní moc s obušky na demonstranty, kteří chtějí pro Katalánsko nezávislost a pro své představitele svobodu, s našimi demonstranty to ani nehnulo. Solidarita nikde žádná. Jakoby všechno přehlušila vidina přeměny státní hymny v jakési pompézní monstrum.

Patřím k těm, kterým dodnes po první sloce písně Kde domov můj bolestně chybí Nad Tatrou sa blýska a v duchu vždycky pro sebe vzdorně pokračuji. A těším se, že třeba aspoň při oslavách letošního stého výročí Československa někde znovu zazní bývalá hymna společně. Společná republika už se bohužel nevrátí. Rozbili ji také bez nás, po žádném referendu tehdy ani pes neštěkl.

Když ale v nynějších emotivních debatách o nápadu vylepšit a prodloužit českou hymnu zazněla i myšlenka, že by stálo za úvahu připojit něco moravského, zablikalo mi varovné světýlko. Moravané už teď tradičně ve volbách volí dost odlišně od Čechů. Severní Morava bývá levicově oranžová, jižní zas lidovecká a "modrých (nebo zpovykaných?) Pražanů" tam někteří (nebo mnozí?) mají plné zuby. Tak jen si ještě chvilku zahrávejte s hymnou. Jen aby to nenabralo katalánský vítr: Nechcete nám dát moravskou sloku? Tak my chceme samostatnou Moravu! A pak už možná dostaneme místo referenda jen obuškem přes záda.

Diskuse k článku - 15 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
« Novější příspěvky 1 2  | Starší příspěvky »
 • hanus 

  Reagovat

   

  Hamna opěvuje krásu naši země. její autoři si byli vědomi, že s národem to vždy v pořádku nebylo. A měli pravdu. Mnozí Češi vítali Hitlerovu armádu a ruské okupanty v roce 1968. Mladý soudruh Kejval, replikou se jeho úlet v žádném případě nedá, se v jeho "díle" snaží vyzdvihnout český národ. Ukázka: "Duše útlé v těle čilém, mysl jasnou, sílu vzdoru zmar, a nakonec slavné plémě" Od roku 1948 si tento národ volí do čela komunistické zlosyny a levičáky. To má být, podle Kejvala, jasná maysl. Duše útlé v těle čilém. Opravdu je národčilý? Mladí makat nechtějí, raději studují co nejdéle a mnoho času prosedí u počítačů, tabletů a telefonů. Spousta lidí není schopna se sama o sebe postarat, jsou závislí na podpoře státu. Podle Koukala je to prý slavné plémě? Ještě se někdo diví, že třicet let po listopadu máme komunistu na Hradě, v čele vlády a mnoho dalších ve všech možných státních funkcí, úřadech a institucích? Tihle kluci vychovaní za Husákovy normalizace jsou zpitomělí komunistickou ideologíí jak zákon káže. Když k tomu připočteme houfec starších komunistických nepotrestaných lumpů, je jasné zač stojíme. Není tedy co opěvovat, natož v hymně!

  Vloženo 3.4.2018 10:58:32

  • Hanus 

   Reagovat

    

   oprava: Hymna, ...nedá nazvat, národ čilý,

   Vloženo 3.4.2018 11:02:42

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Za všechno špatné u nás mohou komunisti, za vše zlé ve světě Rusko. Jak je to jednoduché. Teď si představte, že by ti komunisti nebyli ? Na koho by se mohli někteří vymlouvat ? Na koho svádět svoji neschopnost ? Od roku 89 jsme měli dost času na to něco dokázat. Pokud budeme pořád jen fňukat a vymlouvat se, nikam se nepohneme.

   Vloženo 4.4.2018 06:32:18

   • anonymní čtenář 

    Reagovat

     

    Ono to není tak jednoduché jak píšete, jistě mohlo dojít k nápravě určitých věci, něco se mohlo dělat jinak. Hlavy, které žily x let v totalitě, jen tak nepřeprogramujete, zvlášť když komunistická masírka dál trvá. A za sebe říkám, já nefňukám, stojím na vlastních nohách, vyrostl jsem v komunismu a ten mi nepřinesl nic dobrýho, možná proto se na ně dokážu dívat střízlivě a nevěřím jim. Existují ale lidé, ktří jsou jimi dále oblbováni a proto není nic jednoduchého z toho marastu utéct, ať už myslím společnost nebo jednotlivce. Měli být zakázáni.

    Vloženo 4.4.2018 06:41:06

   • vašinka 

    Reagovat

     

    Neskutečné pokrytectví, co tady plácáte. Od roku 1989 jsme mohli dokázat co? Samet byl proveden bývalými komunisty a hrstkou lidí, kteří komunisty nenáviděli. Milion protestujících, v Praze a ostatních městech nebyl pravým důvodem odstoupení komunistických zločinců od moci, zbyteku to bylo jedno, ale celková atmosvéra v komunistickém spolku, který všude okolo už zkrachoval, jen pokrytečtí čecháčci si dávali načas. Od listopadu 1989 tady nikdo jiný nevládl než bývalí komunsité a jejich lezprdelkové za socialismu. Bohužel to trvá dosud, a co je nejhorší, za většinové podpory jednoduchých a příživnických Čechů. Takže kdo měl čas něco dokázat? Že tady dnes vládne Slovák a komunista Babiš, na Hradě sedí komunista a všude jinde další spousta, byť oba bývalích, komunistů je pro Čechy špatná vizitka. Právě bývalí komunisti mají na svědomí, že popularita komunistů z KSČM (to je další komunistický podvod, pozměněním názvu ze sebe pachuť zla a násilí komunisté nesmyjí) stále u jednoduchých Čechů stoupá. Ale lidem jako jste vy to nemá cenu vysvětlovat, ti realitu nikdy nepochopí.

    Vloženo 4.4.2018 08:53:08

 • Dandy 

  Reagovat

   

  Můj názor je,že pan Kejval by se měl co nejdříve vrátit do ústavu a pokračovat v léčbě.

  Vloženo 3.4.2018 09:03:22

 • Martina 

  Reagovat

   

  Navrhuji zrušit veškerá média, mám obavu, že vydáním Nikulina do USA a vyhoštěním diplomatů do Ruska se odvrací pozornost o změně hymny!

  Vloženo 3.4.2018 07:13:39

 • Dana 

  Reagovat

   

  Ať hymnu nechají proboha na pokoji.

  Vloženo 2.4.2018 20:21:48

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  ale to je o jižní Moravě ještě by museli přidat něco o hrdé hornické ostravě, heh

  Vloženo 2.4.2018 20:02:45

« Novější příspěvky 1 2  | Starší příspěvky »
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace