Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Kambodža

    Úterý 25.2 19:00 - Hrad Strakonice - Rytířský sál

    Přednáška cestovatele Dalibora Kalčíka.

  • Třídní koncert ZUŠ

    Úterý 25.2 16:30 - ZUŠ, Vimperk

    Koncert nástrojů: trubka, zobcová flétna, EKN.

Zobrazit všechny události
 

Jak se vodňanští Tatrováci stali součástí historické události v Normandii

Miroslav Kouba přednášel poprvé a povedlo se. I přesto, že si z cesty nezaznamenal téměř nic. , Autor: Pavla Maradová

Miroslav Kouba přednášel poprvé a povedlo se. I přesto, že si z cesty nezaznamenal téměř nic.     Autor: Pavla Maradová

VODŇANY – Na podzim to bude už 23 let od založení neformálního Klubu přátel vozidel Tatra 805 Vodňany. Partě těchto nadšenců se říká vodňanští Tatrováci. Spojuje je především automobilová značka Tatra a cestování. Své veterány pečlivě udržují, aby s nimi mohli pořádat někdy i dobrodružné výpravy. U takového veterána nikdy nevíte, jaké překvapení na cestě může nastat. Loni 2. června dorazila výprava vodňanských Tatrováků do Normandie.Proč Omaha Beach?

Jeden z výjezdů zaznamenal člen klubu Miroslav Kouba. Ve čtvrtek 9. ledna v přeplněném sále vodňanského muzea přítomným popisoval dojmy ze společného výjezdu na Omaha Beach.

Vodňanští Tatrováci jezdí na toto místo pravidelně každých pět let, kdy jsou oslavy vylodění v Normandii výroční. V té době se tu sjede víc nadšenců ze světa a společně si užívají pláž, na které byla svedena slavná bitva známá jako vylodění v Normandii nebo také bitva o Normandii, tedy o strategicky důležitou část Francie.

Z místa se stal cíl mnoha historiků, nadšenců pro vojenskou techniku i těch, co si rádi připomínají válečnou taktiku v různých bitvách. Mnoho lidí sem přijede jako na turisticky atraktivní místo, kde na každého dýchne historie 2. světové války. Tu připomínají jak vojenská vozidla a jiná technika, tak i dobové oblečení lidí, kteří do těchto míst zavítají. Na snímcích Miroslava Kouby byli vidět muži i ženy v dobovém oblečení jako v období vylodění spojenců. Například ve zdravotnickém nebo vojenském mundůru.

Žádní turisté, ale součást historické události

„Nejsme žádní vyznavači armády, nás zajímá hlavně technika," řekl na úvod Kouba. Členy klubu baví auta sbírat, následně je udržovat a přibližně desetkrát do roka s nimi vyjet na cesty. „Poznáte nás podle trička a podle auta. Jak šel čas, tak jsme zjistili, že existují i jiná zajímavá auta, lehčí, s menší spotřebou, se kterými se dá dojet dál než za Vodňany. Tak si každý Tatrovák pořídil ještě jiné vozidlo a právě s nimi jsme vyrazili do Normandie," což byla reakce fotografie aut, která táhla jejich veteránské miláčky. Tatra a Volkswagen Beatle, tedy brouk, byly naložené na podvalech, které za sebou táhla jiná, na výživu méně náročná auta.

Na loňském výjezdu bylo novinkou, že se členové klubu vypravili poprvé i se svými veterány. „Do té doby jsme tam jezdili jako civilové nebo také čumilové. Takoví turisté, co korzují po plážích, ale nemají vlastní vůz. Honza Tischler si postavil kopii válečného brouka Volkswagen kadet, kterých bylo během války vyrobeno na stovky. Asi tři sta nebo čtyři sta kusů a toto je takzvaná stavba, nikoli originál. Kolují legendy o tom, kde vlastně některé dochované originály jsou. Protože je to vůz německý a Normandie je spíš o spojencích, tak si ho nazdobil americkými hvězdami a znaky. Já říkám, že to vozidlo je kořistní. Tedy, že si ho Američani ukořistili, dali do svých barev a používali dál. Taková byla běžná praxe, protože byl neustálý nedostatek pojízdné techniky," vyprávěl Kouba.

"Vozidlo je velmi zajímavé tím, že v roce 2013, kdy si jej Rudolf Tichsler zakoupil, bylo nastříkané barvou a při odstraňování nátěru od rakouské armády se objevily nápisy na kapotě, nárazníku a na různých jiných místech. Následně se zjistilo, že s největší pravděpodobností bylo toto vozidlo ve službách generála Clarence Huebnera. Tak se jeho majitel rozhodl ponechat auto včetně nápisů s čísly a znaky v původním stavu. Objevit takový sběratelský poklad jako je automobilový veterán po slavném generálovi, musí majiteli přinášet obrovskou radost. Je to chlouba pro každého znalce. Ale každý takovým znalcem není a někdo si cení třeba zajímavého tvaru nebo značky, která prolomila díru do světa automobilismu," pokračoval Miroslav Kouba. Byl to právě Volkswagen brouk, kterého lidé Tatrovákům nejvíc obdivovali. Cestu dlouhou dvacet čtyři hodin se dvěma a půl tunami na vleku, jídlem a lidmi popsal Kouba humorně jako náročnou cestu, na kterou se výjezdní jednotka sice chtěla připravit, ale při náročné schůzce dohodli jen to, že si vezmou bochníky kváskového chleba, který opravdu vydrží a jako správní Češi také řízky a pivo. Chleba vydržel déle, řízky brzy zmizely. Důležité bylo mít peníze na vstupné do muzeí, kterých je v těchto místech mnoho a také kvalitní obrovskou plachtu, pod kterou se vešlo doslova všechno a všichni. Po cestě Tatrovákům mávali především Němci, když viděli naloženého brouka ve vojenském provedení. Jízda průměrnou rychlostí 60 až 70 kilometrů v hodině byla na pohodu.

Konečně na Omaha Beach

Jakmile se výprava usadila na místě, začal průzkum okolí. Z odhodlání Miroslava Kouby dokumentovat výpravu zbyl jeden, první a také poslední zápis se strohým časovým harmonogramem. Přednáška tedy byla velmi volnou verzí vyprávění s fotodokumentací. Některá fakta ještě z obecenstva doplňovali členové výpravy.

„Při pohledu na pláže a představě, co všechno tam probíhalo, jsem měl opravdu zvláštní pocit. Bylo to asi jako když poprvé uvidíte moře," popsal své pocity po příjezdu na místo Miroslav Kouba. Přímo na plážích se nesmí stanovat, ale nedaleko od nich ano. Když nastane odliv, projíždí se tu vojenská auta, v nichž si řidiči užívají jízdu v písku. Stává se, že někdo nechá svůj vůz na pláži. Následný příliv pak auto zatopí, což se stalo i tentokrát. Naštěstí ne této výpravě. Být tam, nasát atmosféru, prolézt bunkry, muzea a pamětní místa a přitom vidět stařičké vojáky, kteří se vylodění v Normandii účastnili, stojí za vynaloženou námahu. Výprava se tu kromě příslušníků mnoha cizích zemí potkala i se svými krajany, kteří vyrážejí do Normandie, aby nasáli atmosféru vítězství stejně jako vodňanští Tatrováci.


 

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace