Komfort elektřiny poznáme, až když ji nemáme

Aby nám moderní vymoženosti mohly denně ulehčovat život, musí se elektřina dopravit z elektráren do lokálních rozvodných sítí, odkud potom proudí ke koncovým uživatelům v domácnostech a firmách. Tento zdánlivě nenápadný a spolehlivý servis zprostředkovává elektroenergetická přenosová soustava, kterou v České republice tvoří téměř pět a půl tisíce kilometrů drátů elektrického vedení a desítky transformátorů a rozvoden. Na jejich bezchybné fungování dohlíží dispečink.
Provozovatelem české přenosové soustavy je akciová společnost ČEPS, která zajišťuje přenos elektřiny a potřebnou rovnováhu mezi výrobou a spotřebou elektrické energie 24 hodin denně po celý rok.
Víte že…
… by podle průzkumů veřejného mínění mělo největší dopad na náš život selhání elektrické sítě?
… o dodání elektřiny až k Vám domů se starají výrobci elektřiny (např. skupina ČEZ), provozovatel přenosové soustavy – společnost ČEPS – a distributoři (např. PRE, E.ON, ČEZ Distribuce)?
… spolehlivé fungování české elektrické sítě stráží dispečink společnosti ČEPS?
… vedení, kterým je elektřina přiváděna do domácností a firem, se jmenuje distribuční?
… česká elektroenergetická přenosová soustava je propojena s ostatními soustavami celé Evropy?
… nadzemní vedení zvláště a velmi vysokého napětí (stožáry s dráty v krajině) je 10 až 20 krát levnější než vedení elektřiny pod zemí?
… v loňském roce investovala ČEPS do rozvoje a modernizace přenosové soustavy 4,5 miliardy korun?
… do roku 2025 se plánuje investovat do přenosové soustavy více než 60 miliard korun?
… součástí investic společnosti ČEPS je výstavba nových vedení, zdvojení stávajících vedení, přechod transformoven na dálkové řízení a vybudování speciálních transformátorů s regulací fáze pro stabilizaci české sítě?
Diskuse k článku