Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 

Nová průmyslová zóna? Nechceme montovny a cizince, zní ze strakonické radnice

STRAKONICE – Na program poslední schůze strakonického zastupitelstva se dostalo i horké téma nové průmyslové zóny na Hajské ve Strakonicích. Vedení města dává najevo, že vyjednává se zájemci. Jména ale zatím nepadla. Radnice si chce pohlídat druh výroby, aby v zóně nevyrostly montovny a překladiště.

 

Rada města v půlce ledna rozhodla o vyhlášení záměru prodeje pozemků v budoucí průmyslové zóně. „Nově vzniklá zóna by měla nabídnout vhodné propojení služeb a výroby na jednom místě tak, aby podnikající subjekty mohly efektivně využívat kontaktů a vzájemné pomoci. Výstavba takových areálů přináší především rozvoj území a pozitivní přínos v oblasti ekonomiky," uvedla mluvčí radnice Markéta Bučoková.

Jedinou podmínkou při prodeji pozemků je zachování koridoru pro připravovaný obchvat. „Ve vlastnictví města bude ponechán prostor pro vybudování komunikace zajišťující přístup a příjezd do zbývající části průmyslové zóny a k ploše, kterou územní plán města Strakonice vymezuje pro výstavbu rodinných domů," dodává mluvčí.

Na obchvat se při posledním zasedání ptala také Miroslava Zralá (Jihočeši 2012). „Nedokážu si představit, že bychom dostali lukrativního investora do průmyslové zóny, aniž by tam už byla vybudovaná komunikace a dopravní síť. Všichni víme, že v Hajské je komunikace, kde se vyhnou ještě dvě osobní auta, ale už ne nákladní. Byla bych opatrná s budováním průmyslové zóny, kde není komunikace. Když se při cestě do Budějovic podíváte na vybudované podniky, všechny jsou kolem komunikací. V tomto případě se nám podaří prodat plochy drobným podnikatelům, ale ne větším zájemcům," myslí si zastupitelka.

Místostarosta Rudolf Oberfalcer (Strakonická Veřejnost) jí připomněl, že v územním plánuj je vyčleněn koridor pro budoucí obchvat a pozemky a ty do trasy komunikace nezasahují. „Příjezdovou komunikaci budeme dělat od silnice I/20 na Hajskou. Bude tam chodník, autobusová zastávka a vodovod," uvedl Oberfalcer.

Starosta Břetislav Hrdlička (Strakonická Veřejnost) podotkl, že o drobné podnikatele v průmyslové zóně město zájem nemá. „Těm pozemky prodávat nechceme. Kdybychom zájem měli, mohli jsme to udělat dávno. Byli i velcí podnikatelé, kteří chtěli celou zónu, ale většinou šlo o překladiště, montovny a zahraniční dělníky. To jsme odmítli," řekl starosta.

Připomněl, že zájem projevili dva velcí zaměstnavatelé. „Zatím je ale jednání na začátku. Nejdřív musíme vyhlásit záměr, že chceme pozemky prodat. Oba potenciální žadatelé už tady byli, neměli by mít velkou kapacitu pro kamiony, takže by jimi neměli zahltit město," tvrdí Hrdlička. Doplnil, že obchvat slíbilo Ředitelství silnic a dálnic možná za pět až deset let. „Ještě k němu není kompletní dokumentace. Ve vymezeném pásu je už teď zákaz stavby. Ředitelství silnic a dálnic nám řeklo, že čím dřív bude průmyslová zóna využitá, tím větší bude tlak na stavbu obchvatu," prohlásil starosta.

Dodal, že stávající silnici se bude rozšiřovat v nejbližší době. „Zájemci jsou s tím srozuměni, stejně by nestihli letos stavět, než stihnou získat povolení," konstatoval starosta Strakonic.

 

Diskuse k článku - 2 příspěvky
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • Jan 

  Reagovat

   

  Tak víme co nechceme, ale nevíme co chceme. Jinak by už průmyslová zóna byla v provozu a podnikatelsky obsazená.

  Vloženo 16.2.2020 21:12:04

 • Petr 

  Reagovat

   

  Zase ve Strakonicích opačně. Jinde resi nejdříve infrastrukturu a pak prodej. My nejdříve zatizime mesto další dopravou a za 5 - 10 let vybudujeme napojení. Z toho se Strakonice asi nikdy nevymani.

  Vloženo 16.2.2020 13:11:40

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace