Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 

Nová tradice - festival dětských folklorních souborů v Milevsku

MILEVSKO - Tradičně se jihočeské dětské folklorní soubory představovaly na folklorním festivalu v Kovářově. Od letoška se festival dospělých a dětských souborů rozdělil. V Kovářově před týdnem úspěšné proběhla přehlídka souborů dospělých a festival dětského folkloru přenesli organizátoři Milan a Pavla Škochovi do Milevska. Dětmi v krojích z různých jihočeských regionů se včera zaplnil tamní dům kultury.

 

Festival začal už ve čtvrtek vystoupením v obou milevských domech s pečovatelskou sloužbou. V pátek pokračoval přehlídkou programů ve velkém sále pro školní děti a veřejnost. Spontánní ohlas vystupující soubory, jejich vedoucí i pořadatele potěšil. 

Na jevišti se postupně objevily soubory Kovářovánek, Bystřína ze Zlivi, Doudlebánek z Doudleb, Dubínek ze Sezimova Ústí, Javoráček z Lomnice nad Lužnicí a Malý Furiant z Českých Budějovic. Pro onemocnění členů souboru se musel na poslední chvíli omluvit Bárováček z Českých Budějovic. 

Každý soubor vystoupil se svým pásmem, které odpoledne rozebrala s vedoucími souborů porota. V ní pracovali Bohumil Chochola a Lubomír Tyllner, kteří jsou členy hodnotící komise i na legendárním folklorním festivalu ve Strážnici. Vedoucí souborů tedy byli velmi zvědaví na to, co si zapsali do svých bloků. 

Děti si v té době užívaly taneční dílnu, do níž každý ze souborů přispěl výukou některého z lidových tanců, a velkému zájmu se těšily řemeslné dílny, kde mohly sledovat výrobu skleněných figurek, vyzkoušet si práci na hrnčířském kruhu, drátování anebo zdobení perníků. 

Cukrová hmota na zdobení perníků mizela před očima nejen pro samotné zdobení. Na festival se přijel podívat také senátor Pavel Eybert (ODS) a ve stánku manželů Pichových udělal nákup zvonečků, svícnů, drátěného věšáčku a dalších výrobků. Prý to budou šikovné dárky. "Nakupovat v supermarketu umí každý," žertoval Pavel Eybert, když odcházel s naplněnou taškou. 

Festival ještě bude mít tečku 8. června, kdy společnost Kovářovskétradice.cz uvede pořad v milevském klubu důchodců. Vše nasvědčuje tomu, že se zrodila nová tradice a přehlídka barevných krojů a lidové muziky se do Milevska za rok zase vrátí. 

Podívejte se s námi, na jevišti jsme zastihli Doudlebánek, Dubínek, Javoráček a Malý Furiant. 

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace