Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Kambodža

  Úterý 25.2 19:00 - Hrad Strakonice - Rytířský sál

  Přednáška cestovatele Dalibora Kalčíka.

 • Třídní koncert ZUŠ

  Úterý 25.2 16:30 - ZUŠ, Vimperk

  Koncert nástrojů: trubka, zobcová flétna, EKN.

Zobrazit všechny události
 

Opozice krajský rozpočet tepala. Podle ODS se utrácí bez strategie

JIŽNÍ ČECHY - Krajští zastupitelé včera schválili rozpočet Jihočeského kraje na rok 2020. Počítá s příjmy 19,1 a výdaji 19,9 miliard. Bude tedy schodkový a rozdíl se uhradí z přebytků minulých let. Opozice se k návrhu rozpočtu stavěla kriticky. S jeho schválením museli pomoci komunisté, protože koalice sama potřebných 28 hlasů neměla. Chyběl jí jindřichohradecký starosta Stanislav Mrvka z ČSSD.

 

Vedoucí ekonomického odboru krajského úřadu Ladislav Staněk zdůraznil, že kraj není zadlužený a vypíchl některé trendy. Už přes 60 procent krajského rozpočtu představují jen transfery státních peněz - hlavně do oblasti školství.

Kapitálové výdaje tvoří zhruba 21 procent rozpočtu a z nich zhruba 45 procent pochází ze zdrojů Evropské unie a 55 procent z vlastních peněz kraje. Staněk zdůraznil, že podíl EU klesá, původně to bylo půl na půl. 

Kritika zněla zejména ze strany ODS. Hlavní námitkou bylo, že rozpočet v tak obrovské sumě je sice perfektně technicky propracovaný, ale nelze z něj vyčíst vizi kraje - co si současná reprezentace stanoví jako cíl, kam chce kraj posouvat. Čili se jen rozdělují peníze. 

Utrácení bez strategie?

Například Tomáš Hajdušek z ODS upozornil, že daňové příjmy rostou - od roku 2012 o 13 procent, ale kapitálové výdaje za tu dobu poklesly o 31 procent. Čili se peníze velkou měrou spotřebovávají bez investic, které mohou přinášet užitečný profit v budoucnu. "Nemyslím si, že by to bylo jen nárůstem mezd. Kraj hlavně nemá připravené smysluplné projekty, které by ho někam posouvaly. Žijeme v době hojnosti a je to utrácení bez strategie," tvrdí Hajdušek. 

Kde by se mělo v běžných výdajích šetřit si ale netroufá jen tak střelit od boku, krajský rozpočet je tlustý šanon a bylo by třeba jít položku po položce, jestli všechny jeho organizace a projekty mají smysl. "Často taky jen reagujeme na vypsané dotační tituly. Například jeden čas EU podporovala výstavbu rozhleden, tak máme na kdejakém kopci rozhlednu. Každý takový projekt se ale musí i dofinancovat," uvádí Hajdušek příklad. Tomáš Hajdušek je z Katovic a působí jako daňový poradce.

Také Martin Kuba z ODS k rozpočtu první větou podotkl, že máme velké štěstí, žijeme v bohaté době. Uvedl, že postrádá jasně definované cíle a vize rozpočtu - proč se peníze vynakládají právě takto. A zmínil dva příklady. Například pro Jihočeskou centrálu cestovního ruchu počítá rozpočet s částkou 39 milionů korun. "Myslíte si, že k nám nikdo nepřijede, kdyby se rozpočet centrály snížil na polovinu?," položil řečnickou otázku. A podotkl, že na podporu dětských domovů dává kraj o deset milionů méně. Upozornil také, že rozpočet počítá s pořízením studie na energetickou využitelnost spalování odpadu - za 1,5 milionu. Ale tuto studii už má Teplárna České Budějovice, stačilo by spolupracovat. "Utracené peníze by měly něco přinést," zdůraznil Kuba pohled ODS.

Na otázku redakce JčTEĎ, jak by taková vize mohla například znít, nebo jak byla formulována v době, kdy se ODS na vedení kraje spolupodílela, Martin Kuba odpověděl, že pokud se stane lídrem krajské kandidátky pro volby v příštím roce, vizi dalšího směřování kraje představí. Zdůraznil, že teď už je ODS osm let v opozici a komentovat vize let 2004 až 2012 je podle něj nyní irelevantní. "Velkou část tohoto období jsem nebyl ve vedení kraje, ale ani v politice. Navíc problémy společnosti včetně ekonomické situace, byly v té době úplně jinde," dodal. 

I Jan Bauer z ODS označil současné volební období kraje za období promarněných příležitostí, přestože kraj není narozdíl od jiných krajů zadlužený. Jan Bartošek z KDU-ČSL mu oponoval - jestliže se investice zvedly z 1,5 na 3 miliardy, nedá se to nazývat promarněné příležitosti. 

V jiných krajích jsou firmy sportu nakloněné víc

Vladimír Pešek z ANO měl poznámku k ekonomickému náměstkovi hejtmanky Jaromíru Novákovi (ČSSD): "Vy jste byl vždycky takový skrblík a najednou saháte pro 880 milionů na pokrytí schodku do rezerv." 

Výměna názorů se odehrála i na téma podpory sportu. V diskusi padla zmínka, že bohužel velké jihočeské firmy - snad s výjimkou Budvaru, se příliš k podpoře sportu nehlásí. Petr Braný z KSČM sdělil, že komunisté rozpočet podpoří a k podpoře sportu řekl: "Proč se nescházet s podnikateli, aby dávali víc peněz do sportu." Představa nějaké komise, kde by se výchovně působilo na podnikatele ale pravicové zastupitele nadzdvihla ze židlí. "Když už nám ty firmy laskavě necháte, tak byste nám chtěli radit, kam máme naše peníze dát? To je strašidelná úvaha," zareagoval Martin Kuba, který je podnikatel. 

Opoziční zastupitelé podporu rozpočtu omlátili komunistům o hlavu se slovy, že komunisté umějí jak na celostátní, tak na regionální úrovni svou podporu koalici nejlépe zobchodovat. Skutečnost je taková, že bez KSČM by včera krajský rozpočet - historicky nejvyšší - hlasováním neprošel. 

Diskuse k článku - 5 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • Jan 

  Reagovat

   

  Omluva.Klepnul jsem to sem omylem.To patří Strakonicím.

  Vloženo 13.12.2019 18:53:39

 • Jan 

  Reagovat

   

  60 tisíc z kapes občanů města za pochybení někoho, kdo druhého křivě obvinil. Zajímavé. Město bez tajemníka=banánová republika.

  Vloženo 13.12.2019 18:52:26

 • Tonda 

  Reagovat

   

  Nechápu splavňování Vltavy do českých Budějovic,a cyklostezky přímo podle břehů téže řeky.

  Vloženo 13.12.2019 12:55:00

  • Já zase nechápu 

   Reagovat

    

   Že se stále najde někdo, kdo nechce dávat peníze do nadčasových projektů typu splavnění, cyklostezek, veřejné dopravy, železnice.

   Vloženo 13.12.2019 17:59:32

   • anonymní čtenář 

    Reagovat

     

    A taky na pokuty od FÚ JAKO V MIlevsku

    Vloženo 13.12.2019 19:35:32

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace