Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Od Trosek na Hruboskalsko

    středa 26.2 16:30 - Městská knihovna Jindřichův Hradec

    Beseda.

  • Toulky za poznáním - Antarktida II.

    středa 26.2 18:00 - Dům kultury Milevsko

Zobrazit všechny události
 

Peripetie se stanovováním ceny vodného ve Strakonicích

STRAKONICE – Radnice ve Strakonicích na konci roku informovala o ceně vody pro tento rok. Kvůli udržitelnosti dotace na rekonstrukci úpravny vody v Pracejovicích musí město splnit podmínky, které se týkají především výše ceny vodného a stočného. Minulé provizorium bez zvoleného zastupitelstva znemožnilo podmínky plnit. Schválení navýšení ceny vodného a stočného o inflační koeficient ale nepodléhá zastupitelstvu, proto rada města před koncem roku stanovila vodné v ceně 53,58 korun za kubík a stočné za 32,64 korun za kubík bez DPH.

 

„Ceny stanovuje analýza Státního fondu životního prostředí. Pro následující rok, stejně jako pro rok 2019, je ale monitoring udržitelnosti dotace z důvodů nemožnosti dodržení podmínek dotace pozastaven. Ceny vodného a stočného pro rok 2020 budou navýšeny o inflační koeficient k 31. říjnu 2019, což představuje částku 2,7 procenta," vysvětluje mluvčí radnice Markéta Bučoková.

Dál uvádí, že minulý rok byla v platnosti cena vodného 53,27 korun za stočného 32,44 korun. Ceny byly tehdy stanoveny stejným způsobem. „Město Strakonice nemohlo splnit dotační podmínky Státního fondu životního prostředí pro absenci zastupitelstva města, které jako jediné má ve své gesci projednání a schválení výše nájemného od kterého se následně odvíjí cena vodného a stočného. V roce 2020 čeká občany další změna, kterou je snížení sazby DPH u vodného a stočného z 15 procent na deset od dubna," dodává mluvčí.

V souvislosti s provozem vodovodu chystají Strakonice zlepšení zásobování osady Hajská, kde je prý stav dlouhodobě nevyhovující. „Obec čerpá vodu z místní kopané studny, což v době kriticky suchého období je velmi obtížné. Vedení města tedy rozhodlo o vybudování vodovodu pro tuto obec," zmínila Bučoková.

Vysvětluje, že v létě tu je nutné dotovat studnu provizorním propojením z úpravny vody, v zimě je prý situace neřešitelná. „Z dlouhodobého hlediska je takové řešení neudržitelné. Vzhledem ke skutečnosti, že je nutné provést rekonstrukci vodovodu v celé obci včetně přípojek, rozhodla rada města o zadání vypracování projektové dokumentace. Vodovod bude napojen na úpravny vody Hajská už vybudovaným protlakem pod kolejemi," doplňuje mluvčí Markéta Bučoková.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace