Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Michail Bulgakov - Mistr a Markéta

  středa 19.2 19:30 - Městské divadlo, o.p.s., Český Krumlov

  Divadelní představení.

 • Jak se dělá tanečník

  středa 19.2 10:00 - Milevsko, KD

  Baby balet Praha.

Zobrazit všechny události
 

Plošná aplikace jedu na hraboše se ruší. Odborníci se shodli na povolení pouze do hraboších nor

Ilustrační foto

Ilustrační foto

JIŽNÍ ČECHY/PRAHA – Ministerstvo zemědělství po kritice ornitologů, veřejnosti a Ministerstva životního prostředí zrušilo povolení plošné aplikace jedu proti hrabošům Stutox II. Rozhodlo tak na jednání v pondělí 12. srpna, kterého se účastnila i Česká společnost ornitologická. Výsledkem je pozastavení povolení plošné aplikace, tedy její prozatímní zákaz.

 

Zemědělci mohou aplikovat jed do nor. Ornitologové nicméně upozorňují, že jakékoliv použití jedu je pouze krajní řešení. Dodávají, že krajina již teď trpí intenzivním zemědělstvím a aplikace jedu je pro ni další zbytečná zátěž, zvláště v okamžiku, kdy populaci hraboše brzy čeká přirozený pád.

„Vítáme, že se podařilo plošnou aplikaci zrušit. Umístění jedu pouze do nor je řešení, které je bezpečnější. Granule s jedem alespoň nemohou přímo sebrat ptáci a další živočichové. Hrozba pro ně se tak sice snižuje, ale rozhodně není nulová," prohlásil ředitel České společnosti ornitologické Zdeněk Vermouzek, který se pondělního jednání účastnil. Na něm mimo jiné zaznělo od hlavní hygieničky ČR Evy Gottvaldové, že riziko přenosu chorob z hraboše na člověka je minimální, což byl jeden z hlavních argumentů pro plošnou aplikaci jedu.

Ornitologové považují trávení pouze za krajní řešení. „Argumentům zemědělců rozumíme a nijak je nezpochybňujeme. Myslíme si ale, že místo použití jedu existují i jiná řešení, která lze dělat průběžně a hlavně preventivně. Například hluboká orba, podpora predátorů hrabošů, udržování nízké vegetace v příkopech a na mezích v době gradace a postupná změna monokulturní krajiny na pestrou. Je to přirozené a dlouhodobé řešení, na rozdíl od jedu," vysvětlil Václav Zámečník, zemědělský specialista České společnosti ornitologické.

Gradace hraboše polního je nyní na svém vrcholu a čeká ji přirozený strmý pád. „Jed je zásah do přirozeného procesu, zvýšenou populaci hrabošů naředí a její kolaps nebude tak razantní a následně může dřív dojít k její gradaci. I z tohoto důvodu považujeme použití Stutoxu II za zbytečné. Navíc, krajina již teď trpí intenzivní chemizací a aplikace jedu je pro ni další zátěž. Myslíme, že nyní je čas přehodnotit přístup a začít se chovat ke krajině jinak," upozornil Vermouzek.

Diskuse k článku - 9 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 •  

  Reagovat

   

  Tak dneska je v TV, že se zajíci otrávili tím jedem (u Brna). Takže ne, že se plošně neaplikuje (neaplikovalo). To pro vl.

  Vloženo 15.8.2019 12:08:13

  • vk 

   Reagovat

    

   No právě že u toho Brna se otrávili zajíci úplně něčím jiným, s odlišným mechanismem účinku, a samozřejmě nepovoleně aplikovaným. Stutox se používá mnoho let, a nikdy zajíci neumírali. Opravdu je dobré nejdřív mít informace, a až potom psát. Jo ono to bylo v TV? Takt o jo, to musí být pravda...:-)

   Vloženo 15.8.2019 17:15:05

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Někteří aktivisti navrhují nachytat kocoury a vypustit do polí. Obilí tak bude bio, chleba z něho samozřejmě taky, prostě všichni budou BIO.

  Vloženo 14.8.2019 18:25:38

  Vaše reakce:

  Zbývá znaků: 1200
   
 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Hraboši byli a budou, problém je v současných novinářích, jimž inteligence nedovoluje nic jiného než provokovat veřejnost ke čtení jejich blábolů.

  Vloženo 13.8.2019 19:30:10

 •  

  Reagovat

   

  Tak to jsme rádi, u Boskovic se tím přiotrávily dvě děti. Samozřejmě se o tom veřejně nepíše.

  Vloženo 13.8.2019 13:31:05

  • vk 

   Reagovat

    

   A kdy to bylo? Odkaz, ale rychle! Nikde nebyla plošná aplikace provedena, ani v Boskovicích. Děti jedly granule ze země? Opravdu? Víte vůbec, jak Stutox II funguje?

   Vloženo 13.8.2019 18:48:48

   • X 

    Reagovat

     

    Najděte si "mapa okresů, kde bylo povoleno plošné trávení hrabošů".

    Vloženo 14.8.2019 16:34:46

  • vk 

   Reagovat

    

   A jen tak mimochodem: víte, proč se ve skutečnosti nepovolila plošná aplikace? A že hraboš otrávený "v noře" (tušíte, kolik je děr na 1 hektar a kolik rukou by muselo na takovou aplikaci být?) vesele vyleze ven, a stejně ho může něco sežrat! Abyste se nedivil, že příští rok se bude vozit obilí z rozumnějších zemí, a chleba bude stát násobně více. Přirozené tlumení gradace hrabošů je stejná hloupost jako sázka na přírodní eliminaci kůrovce. Vyjděte do krajiny a dívejte se okolo sebe!

   Vloženo 13.8.2019 18:53:44

   • anonymní čtenář 

    Reagovat

     

    Stejně se budou potraviny zdražovat bez ohledu na hraboše. Ale aspoň to bude na koho svést. Někde v tramtárii se neurodí a je to tady. Soběstačnost je pro globalisty sprosté slovo, a tak se nedivme. Kdyby komunisti při nedostatku něčeho tenkrát šponovali ceny jako dnes kapitalisti, tak i tenkrát bylo všeho dost. A o tom to je.

    Vloženo 14.8.2019 17:17:22

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace